Müftü Çelik; “Bu geceyi layıkıyla idrak etmeliyiz”

Sinop İl Müftüsü Ali Hayri Çelik, bu akşam idrak edeceğimiz Kadir Gecesi münasebetiyle bir mesaj yayımladı. Bu gecenin Kur’an-ı Kerim’in indirilmeye başlandığı, duaların ve tövbelerin kabul olunduğu mübarek bir gece olduğuna dikkat çeken Çelik, “Bin aydan daha hayırlı olan Kadir Gecesi’ni layıkıyla geçirmeliyiz” dedi.

Müftü Çelik; “Bu geceyi layıkıyla idrak etmeliyiz”
Ali Fuat ÖZŞAHİN
Ali Fuat ÖZŞAHİN
31 Mayıs 2019 Cuma 08:06

 Ali Hayri Çelik, tövbe kapılarının sonuna kadar açıldığı bu gecenin iyi değerlendirilmesi gerektiğini ifade etti.

Kur’an-ı Kerim’de bin aydan daha hayırlı olduğu bildirilen Kadir Gecesinin, insanlık için kurtuluş vesilesi ve rehberi olan, Kur’an-ı Kerim’in indirilmeye başlandığı, duaların ve tövbelerin kabul olunduğu mübarek bir gece olduğuna dikkat çeken Müftü Çelik; “Rahmet ve arınma iklimi olarak Rabbimizin insanlığa hediye ettiği, ruhun aşk ve tevekkülle, kalbin iman ve sabırla dolmasına vesile olan mübarek Ramazan-ı Şerifin, sayılı günlerini tamamlamaya adım adım yaklaşmaktayız. İnsan için yenilenme ve diriliş vesilesi olan bu mübarek ayı bitirmeye yaklaşırken, bir yandan da Ramazan-ı şerife en büyük anlamını veren mübarek Kadir Gecesi’ne (31 Mayıs Cuma’yı Cumartesi’ye bağlayan gece) bir kez daha kavuşmanın huzur ve sevincini yaşıyoruz.
Kadir Gecesi öyle bir gecedir ki, cahiliyenin zilletine gömülmüş zihinlere Rabbini bildirmeye; varoluş amacından kopmuş, nerden gelip nereye gittiğini unutmuş, yolunu şaşırmış insanlığa unuttuklarını hatırlatmaya gelen yüce kitabımız Kur’an-ı Kerim, Ramazan-ı Şerifin kalbi olan bu gecede inmeye başlamıştır.
Kur’an-ı Kerim  inmeye başladığı andan itibaren, tüm insanlığı hakka, hakikate, adalete, ahlak ve fazilete çağırmış, rahmet yüklü evrensel mesajlarıyla insanı yüceltmiş, onu şereflendirmiştir” dedi.

BU GECE BİN AYDAN DAHA HAYIRLIDIR  
Kur’an-ı Kerimin indirilmeye başlandığı gece olan Kadir Gecesinin bin aydan daha hayırlı bir gece olduğuna dikkat çeken İl Müftüsü Ali Hayri Çelik, bu gecenin ilimize ülkemize ve tüm İslam alemine hayırlar getirmesini diledi. Çelik mesajının devamında şu ifadelere yer verdi; “Kadir suresinde ifade edildiği gibi Kadir gecesini bin aydan daha hayırlı kılan, Kur’an-ı Kerim’in ilk nüzulüne şahit olmuş bir zaman diliminin onda olmasındandır. Binaenaleyh Kur’an-ı Kerim’in  kadrini, kıymetini bildiğimiz oranda Kadir gecesini ihya etmiş oluruz. Kur’an-ı Kerim’in hak, hakikat, ahlâk, adalet ilkelerine sarıldığımız ölçüde bin aylık manevi gelişmeler yaşayabiliriz.
Kur’an-ı Kerim ayet ayet, üstünde düşünülerek okunmak, öğüt alınmak ve insanın kadrini arttırmak için bütün insanlığa gönderilmiş bir kitaptır. Çünkü o; insanoğluna kâinatı anlamayı ve okumayı öğreten, anlatan, misal veren, öğüt veren, telkin eden yaratılış bilgisinin ders kitabıdır.
Pek çok hayır ve bereketi bünyesinde barındıran, manevî haz ve vecdin doruğa ulaştığı, bin aydan daha hayırlı olduğu ve meleklerin seher vaktine kadar yeryüzüne her iş için indiği müjdelenen bu mübarek gecede, dünya hayatının altında ezilip yok olmak ve dünyanın sonu gelmez hevesleri peşinde ömrümüzü heba etmek için değil, geride hayırlı işler bırakmak ve Rabbimizin Rızasına uygun yaşayarak kalıcı kurtuluşa ermek için yaratıldığımızı bir kez daha
fark edelim. Artık, her türlü hırs, kişisel çekişme ve kavgalarımızdan uzak duralım. Fanilerin geçici memnuniyetini değil, Bâki olan Rabbimizin hoşnutluğunu esas alalım; gösteriş ve desinler diye değil, inandığımız gibi yaşayalım ve davranalım. Özümüz sözümüz, içimiz dışımız bir olsun. Bu gecede Yüce Allah'ın bizlere bilgi, anlayış ve ihlâs vermesi, doğruyu bulduktan sonra kalplerimizi saptırmaması ve bizi affetmesi için dua edelim. İhtiyaç içerisinde ve zor şartlar altında yaşamını sürdürmek zorunda kalan insanlarımızın maddi ve manevi yardımlarına koşarak sıkıntılarını paylaşmaya, acılarına ortak olmaya çalışalım.
Dünyanın farklı yerlerinde Müslüman kardeşlerimizin yaşadığı zulmün sona ermesi ve Müslümanlar olarak huzur içerisinde olabilmemiz için Kadir gecesinde Yüce Rabbimize yalvaralım.”

SAKAL-I ŞERİF ZİYARETE AÇILACAK
Kadir gecesi münasebetiyle Alaaddin Camiinde Enderun usulü ve Cumhur Müezzinliği ile teravih namazı kılınacağını belirten İl Müftüsü Ali Hayri Çelik, bu özel gecede ayrıca Sakal-ı şerifin de ziyaret açılacağını ifade etti. Çelik; “Bu duygu ve düşüncelerle Sinoplu  hemşerilerimizin Kadir Gecesini tebrik ediyor, Bu gecenin manevi bereketinden istifade edebilmemizi ihsan buyurmasını,  Kadir Gecesinin bütün İslâm âleminin birlik, dirlik ve beraberliğine; insanlığın hidayetine; adalet, huzur ve barışın tesisine vesile olmasını; başta   Sinoplu hemşerilerimizin, aziz milletimizin, İslam Ümmetinin ve  tüm insanlığın Peygamber Efendimiz (sav)’in yüce örnekliğinden nasibdar olmamızı nasip etmesini Cenab-ı Mevlâ’dan niyaz ediyor ve Alaaddin Camiinde de Kadir Gecesinde Enderun usulü ve Cumhur Müezzinliği ile eda edilecek teravih namazı ve akabinde ziyarete açılacak olan Sakalı Şerif ziyaretine tüm halkımızı davet ediyorum” dedi.
 

banner543

İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.