Mevlid-İ Nebi haftası başlıyor

İl Müftüsü Ali Hayri Çelik, peygamber efendimizin dünyayı teşriflerinin 1447. Yıl dönümü olan Mevlid-i nebi haftasının bugün başladığını belirtti. 25 Kasım tarihine kadar çeşitli etkinliklerle kutlanacak olan haftanın bu yıl ki teması ise “Peygamberimiz ve gençlik”.

Mevlid-İ Nebi haftası başlıyor
Ali Fuat ÖZŞAHİN
Ali Fuat ÖZŞAHİN
19 Kasım 2018 Pazartesi 08:00

Hz. Peygamber (SAV)’in dünyaya teşrifini ifade eden Mevlid Kandili’nin Müslümanlar için önemli gecelerden olduğunu ifade eden İl Müftüsü Ali Hayri Çelik, bu aziz ve mübarek günlerin feyz ve bereketinden istifade edilmesi gerektiğini belirtti. 

Çelik; “Alemlere rahmet olarak gönderilen Hz. Muhammed Mustafa (SAS)’in dünyayı teşriflerinin 1447. seneyi devriyesini idrak etmenin sevinç ve mutluluğunu yaşamaktayız. Milletimiz asırlardır Sevgili Peygamberimize derin bir muhabbet duymuş Onun doğduğu günü kutlu gece ilan ederek aziz hatırasını Mevlid kandili olarak isimlendirmiştir. Kandil gecesi ile yetinmeyip onu hakkıyla yâd etmek üzere çok sayıda manzum ve mensur eserler meydana getirilmiş, bu maksatla merasimler tertip edilmiştir. Bu merasimler vesile edilerek milletimizin peygamberimize olan sevgisi perçinleşmiş ve toplumuza Onun sevgisi etrafında birlik ve beraberlik mesajları verilmiştir” dedi.

BU YILIN TEMASI “PEYGAMBERİMİZ VE GENÇLİK”
Mevlid-i Nebi haftasının bu yıl, 19-25 Kasım tarihleri arasında idrak edileceğini hatırlatan İl Müftüsü Ali Hayri Çelik, her yıl farklı bir tema ile idrak edilen haftanın bu yıl ki temasının ise “Peygamberimiz ve gençlik” olarak belirlendiğini söyledi. Çelik; “Geçtiğimiz yıllarda Peygamber Efendimiz (SAS)’in doğduğu, âlemleri ve dünyamızı şereflendirdiği günün içinde yer aldığı hafta, ‘Kutlu Doğum Haftası’ adıyla, her yılın nisan ayı içerisinde kutlanıyordu. Diyanet İşleri Başkanlığımız bu yıldan itibaren, Peygamber Efendimiz (SAS)’in doğduğu, dünyamızı ve âlemleri şereflendirdiği günün içinde yer aldığı haftayı, ‘Mevlid-i Nebi Haftası’ adıyla Miladi Takvime göre değil, Hicri Takvime göre kutlama kararı almış bulunmaktadır. Bu yıl 19-25 Kasım tarihleri arasında kutlayacağımız Mevlid-i Nebi haftasının teması “Peygamberimiz ve Gençlik” olarak belirlenmiştir” diye konuştu.

GENÇLERİ ANLAMA VE ONLARI GELECEĞE HAZIRLAMA KONUSUNDA DA PEYGAMBERİMİZ BİZLER İÇİN EŞSİZ BİR ÖRNEKTİR
Açıklamasında peygamber efendimizin gençlere verdiği öneme dikkat çeken İl Müftüsü Ali Hayri Çelik, gençleri anlama ve onları geleceğe hazırlama konusunda da Peygamberimizin bizler için eşsiz bir örnek olduğunu ifade etti. Çelik; “Bir Müslüman için uğruna verilecek sevgilerin en yücesi şüphesiz, sevginin kaynağı olan Allah’tır. Müslüman, Allah’a ve onun rasulüne engin muhabbet besleyen kişidir. Peygamber Efendimiz (SAS) İlahi sevgiye ulaştıran bir rehberdir. İnancımızın ve ibadetlerimizin temelinde sevgi, daima ön plandadır. Allah’a imanımız da sevginin eseridir. Bu sevme eylemi dilde kalmadığı, gönülde karşılık bulduğu durumlarda bir anlam taşır. Allah’a ve peygamberine olan sevgimiz, emirlerine uymak ve yasaklarından kaçınmakla mümkündür. Nitekim Kuran’ı Kerim bu sevgiyi ispatlamanın yolunun Resulüne itaatten geçtiğini şöyle vurgulamaktadır: “ De ki: "Eğer Allah’ı seviyorsanız bana uyun ki, Allah da sizi sevsin ve günahlarınızı bağışlasın Allah çok merhametli ve bağışlayıcıdır.”(Âl-i İmran,3/31) Bununla birlikte Yüce Allah, Rasûlüne itaatin yanında mü’minlerden Hz Peygamberin canını kendi canlarından bile üstün tutmalarını istemiş ve bu konuda şöyle buyurmuştur: “Peygamber, mü’minler için kendi canlarından ileridir. Onun eşleri de onların anneleridir.” (Ahzab,   33/6) İşte bu sebeple, Hz. Peygamber’e gönülden inanan ashabı ondan gelen emirleri büyük bir teslimiyetle yerine getirdiler. O’na derin saygı duydular, derdine ortak oldular. Ayağına batacak dikene bile razı olmadılar. Hidayetin insanlara ulaştırılmasında, O’na her zaman maddi ve manevi destekte bulundular. Onu her şeyden fazla sevdiler. Bu noktada özellikle gençlerin Efendimiz (SAS)’e destekleri son derece dikkate şayandır. Çevresinde “Muhammedü’l-emîn” yani “Güvenilir Muhammed” lakabıyla tanınan Peygamberimize, ilk inananlar da gençlerdir. Onun dürüst, erdemli, insaflı ve adaletli kişiliği, gençlerin en büyük güvencesi olmuştur. Genç sahabilere kâmil bir iman, salih bir amel ve güzel bir ahlakla yaşamayı öğreten Peygamberimiz, onları insanlığın ufkunda parıldayan birer rol model olarak yetiştirmiştir. Gençleri anlama ve onları geleceğe hazırlama konusunda da Peygamberimiz bizler için eşsiz bir örnektir. O, gençlere daima güvenmiş, sorumluluk vermiş, fikirlerini dinlemiş, hatalarını incitmeden düzeltmiştir.
Bizler de Sinop Müftülüğü olarak ümmet-i Muhammed’in filizlenen umudu olan gençleri gündemimize alıp, temaya uygun programlar tertip ettik. Bu vesile ile Sinoplu hemşerilerimizin kandilini tebrik ediyor, hayırlara vesile olmasını Cenab-ı Mevla’dan niyaz ediyoruz” dedi.
 
 

banner543

İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.