İSTANBUL (AA) - Daikin Türkiye Üst Yöneticisi (CEO) Hasan Önder, "Daha tasarruflu yeni teknolojik ürünlere öncelik vermek, yalıtım ve iklimlendirme sistemlerinde iyileştirmeler yapmak cari açığın azaltılmasında önemli yer tutacaktır." ifadesini kullandı.

Şirket açıklamasında görüşlerine yer verilen Önder, dünyadaki enerji kaynaklarının azaldığı bir dönemde, enerji tasarrufu konusunda devletlere, kurumlara ve bireylere önemli görevler düştüğünü ifade etti.

İklimlendirmede enerji verimliliğini odağına alan cihazların tercih edilmesinin tüketici faturalarına ve ülkenin ekonomik kalkınmasına olumlu yansıyacağını aktaran Önder, "Türkiye’nin enerjisinin yüzde 70'i ithal, bu nedenle enerjimizi tasarruflu kullanmalıyız. Bu oranla enerji, Türkiye'nin en büyük ithal girdilerinden biri.

Ukrayna-Rusya arasındaki savaş ve iklim değişikliği nedeniyle enerji kaynaklarına ulaşım daha da zorlaştı. Gereksiz enerji tüketiminin engellenmesi için bireyler ve devletler tarafından alınabilecek pek çok önlem var. Daha tasarruflu yeni teknolojik ürünlere öncelik vermek, yalıtım ve iklimlendirme sistemlerinde iyileştirmeler yapmak cari açığın azaltılmasında önemli yer tutacaktır." değerlendirmesinde bulundu.

Önder, tüketicinin, enerjinin verimli kullanılması bilincini kendisinde ve ailesinde geliştirerek hem ev ekonomisine hem de çevreye katkıda bulunulabileceğini belirterek, şunları kaydetti:

"Binalarda kullanılan enerjinin yaklaşık yüzde 80’i ısınma ve soğutma amaçlı harcanıyor. Bu oranı düşürmek için evlerde ısı yalıtımı yaptırmak ve enerji tasarrufu sağlayan teknolojileri kullanmak büyük önem taşıyor. A enerji sınıfı ya da akıllı teknolojiler ile üretilen, düşük karbon emisyonu sunan son teknoloji ürünleri tercih etmek hem tüketicinin cebini hem de çevreyi koruyor.

Üretim süreçlerimizde enerji tasarrufu için biz de kurumsal olarak elimizi taşın altına koyuyoruz ve üretim süreçlerinde tasarrufu odağımıza alıyoruz. Tüketicilerimize de, şirket olarak üzerimize düşeni yapmış olmanın güveni ile çağrıda bulunuyoruz. Avrupa Birliği ile eş zamanlı olarak sezonsal verimlilik kriterlerini gündemimize aldık ve bu kriterlere uygun klimaları Türkiye'de satışa sunan ilk markayız. 26 Aralık 2018 tarihinden itibaren Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı'nın verdiği Enerji Verimliliği Danışmanlık (EVD) hizmeti yetki belgesiyle ticari ve hizmet binaları için etüt, proje ve danışmanlık hizmetleri vermeye hak kazanan bir marka olarak, bu alandaki çalışmalarımızı sertifikalı makine mühendislerinden oluşan uzman kadromuzla sürdürüyoruz."

- "1.750 ton suyu geri kazandırdık"

Uluslararası Dijital Girişimcilik Zirvesi Medipol Üniversitesi'nde gerçekleştirildi Uluslararası Dijital Girişimcilik Zirvesi Medipol Üniversitesi'nde gerçekleştirildi

FUSION 25 (F25) adı verilen 2025 hedeflerinin temelinde; küresel çevresel sorunların çözümlerine ürün ve hizmetleriyle liderlik eden iklimlendirme markası olmanın ve karbon nötr şirket haline gelmenin yer aldığını belirten Önder, "Bugün evlerimizde kullandığımız klimalarda ya da ısı pompalarında soğutucu akışkan denilen bir madde yer alıyor. Kimyasal adı 'diflorometan' olan R32 soğutucu akışkanın Daikin tarafından ilk olarak klimalarda kullanılması, çevre açısından önemli bir adım." ifadesini kullandı.

Önder, 2020 Temmuz ayında Sakarya-Hendek'teki üretim tesislerinde Güneş Enerjisi Santral (GES) projesini hayata geçirdiklerini aktararak, şu değerlendirmede bulundu:

"Bu proje ile 177 bin 869 adet ağaca eş değer 9 bin 446 ton karbondioksit salımını azaltmayı başardık. Projenin başladığı​ 2020 yılından itibaren​ fabrikamızın enerjisinin yüzde 68'i GES projesinden karşılandı ve hayata geçireceğimiz 2 bin 60 kWp büyüklüğünde ilave GES kurulumu ile 2023 mali yıl sonunda elektrik tüketiminde GES payının yüzde 90’a çıkarılması hedefleniyor.

'Yeşil Kalpli Fabrika' belgesine sahip üretim tesisimizde, 2022 mali yılımız içerisinde kombi test işlemlerinde çıkan atık suyun Recycle Sistemi ile tekrar kombi test istasyonlarında kullanılmasını sağlayarak Kombi Recycle Kaizen uygulaması ile yıllık 1.750 ton suyu geri kazandırdık. Atık azaltımı konusunda ise; karton ambalajlar yerine yeniden kullanılabilir ambalaj ile ayda 10 ton atık engellendi, aynı zamanda ayda 2 ton arıtma çamuru azaltımı yapıldı. Fabrikamızdaki üretim proseslerimizden ise yine 2022 mali yıl döneminde ​2 bin 20 ton metal ve 2 bin 440 ton ambalaj atığı geri dönüşüme gönderildi; ​43 ton kağıt ve 42 ton tehlikeli atık ise enerji geri kazanımında kullanıldı."