İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer, yapım çalışmaları yüzde 94 oranında tamamlanan Çiğli Tramvayının 15 Şubat 2024 tarihinde seferlere başlayacağını müjdeledi.

Kütahya çiftçisine 330 milyon TL’lik destek Kütahya çiftçisine 330 milyon TL’lik destek

Raylı sistem yatırımlarını hız kesmeden sürdüren İzmir Büyükşehir Belediyesi, Çiğli Tramvayında sona yaklaştı. Yüzde 94’ü tamamlanan Çiğli Tramvayında incelemelerde bulunan İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer’e; Çiğli Belediye Başkanı Utku Gümrükçü, İzmir Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreter Yardımcısı Özgür Ozan Yılmaz ve İzmir Büyükşehir Belediyesi Raylı Sistemler Dairesi Başkanı Mehmet Ergenekon eşlik etti. Ergenekon, son aşamaya gelen çalışmalar hakkında bilgi verdi. Bölgedeki yurttaşlarla sohbet eden İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer, 3 Şubat’ta deneme seferlerinin, 15 Şubat’ta da yolculu seferlerin başlayacağını müjdeledi.

11 km’lik hat, 14 durak

İzmir Büyükşehir Belediyesinin; çevreci, ekonomik ve konforlu kent ulaşımına yeni bir soluk kazandıracak önemli projelerinden Çiğli Tramvayının inşaatı çerçevesinde, hattı Karşıyaka Tramvayına bağlayacak yaya ve bisiklet yolunu da içeren 750 metre uzunluğunda; viyadük, 6 trafo binası, 14 adet durak ve 11 kilometrelik hat imalatını (22 bin 600 metre ray montajı) tamamladı. Çiğli Tramvayı hattının temeli 2021 yılının Şubat ayında atıldı. 11 kilometre uzunluğunda ve 14 istasyondan oluşan hat; Ata Sanayi Bölgesi, Çiğli Devlet Hastanesi, Katip Çelebi Üniversitesi, Atatürk Organize Sanayi Bölgesi’ne hizmet verecek. İZBAN ile yolcu entegrasyonunun yapılacağı Semra Aksu Caddesi yayalaştırıldı. Çiğli Tramvay Hattının Karşıyaka hattı ile bağlantısı Karya Kavşağı’nda sağlandı. Hat, yapılan viyadük üzerinden Ekol Kavşağı’na, oradan da Atatürk Caddesi’ne doğru ilerleyecek. Atatürk Caddesi’nden Semra Aksu Caddesi’ne, oradan da Eski Havaalanı Caddesi ile Doğa Koleji kavşağına, devamında Çiğli Devlet Hastanesi ve Ata Sanayi Bölgesi’nden geçerek Evka-5 kavşağına gelecek. Oradan da Atatürk Organize Sanayi Bölgesine ulaşılacak. AOSB içerisinden Katip Çelebi Üniversitesine ulaşan hat, AOSB içerisinde devam ederek Nazım Hikmet Ran Caddesi’ne ve yeniden Ekol Kavşağı’na gelerek ringini tamamlayacak. Çiğli Tramvayı bölgeye nefes aldıracak, trafiği rahatlatacak, bölgedeki hastane, üniversite ve sanayiye ulaşımı kolaylaştıracak.