O bölge insan sağlığı için tehlikeli olabilir

Sinop Üniversitesi Fen-Edebiyat Fakültesi Biyoloji Bölümü Araştırma Görevlisi Dr. Cumhur Avşar, Karasu ırmağının Erfelek’ten Akliman plajında denize döküldüğü alanda yaptığı çalışmalarda, bölgedeki suyun adım adım kirletildiğini ve suda, insan sağlığını tehlikeye sokacak bakterilerin tespit edildiğini söyledi.

O bölge insan sağlığı için tehlikeli olabilir
Ali Fuat ÖZŞAHİN
Ali Fuat ÖZŞAHİN
15 Ekim 2018 Pazartesi 19:16

Sinop Üniversitesi Fen-Edebiyat Fakültesi Biyoloji Bölümü Araştırma Görevlisi Dr. Cumhur Avşar, Karasu ırmağının Erfelek’ten Akliman plajında denize döküldüğü alanda yaptığı çalışmalarda elde ettiği veriler ile ilgili bilgiler verdi. Bölgede geniş çaplı bir araştırma yaptığını söyleyen Dr. Cumhur Avşar, elde ettiği verilerde bölgede akan suda eae ve stx1 genini taşıyan E. coli bakterisinin tehlikeli türünün varlığı dikkat çektiğini belirtti. 

BÖLGE KONTROL ALTINDA TUTULMALI
Benzer bir durumun 2011 yılında Almanya’da gözlendiğini ve yine bu bakterinin, tespit ettikleri stx1 genini taşıyanına benzer türü tarafından salgın gerçekleştiğini ve birçok insanın ölümüne sebep olduğunu belirten Sinop Üniversitesi Fen-Edebiyat Fakültesi Biyoloji Bölümü Araştırma Görevlisi Dr. Cumhur Avşar, özellikle insanların denize girdiği bu bölgenin kontrol altında tutulması gerektiğinin altını çizdi.

Avşar; “Karasu ırmağının Erfelek’ten Akliman plajında denize döküldüğü noktaya kadar, su örneğinin mikrobiyolojik analizi, Escherichia coli bakterilerinin izolasyonu, antibiyotik dirençlilikleri, direnç genleri ve bazı virülans genlerinin araştırılmasının planlandığı bir çalışma tarafımdan gerçekleştirilmiştir. Çalışma etki değeri yüksek Water and Environment Journal’da yayınlanmıştır. Çalışma sonucunda suyun, atıklar, hayvan otlatma-sulama, hayvan dışkısı gibi yollarla adım adım kirletilerek denize aktığı tespit edilmiştir. Elde edilen verilere göre su örneğinde eae ve stx1 genini taşıyan E. coli bakterisinin tehlikeli türünün varlığı dikkat çekmiştir. Bu suyun aynı zamanda, geçtiği noktalarda çeltik tarlası gibi yerlerde sulama amaçlı kullanılıp kullanılmadığının araştırılması gerekmektedir. Benzer durum 2011 yılında Almanya’da gözlenmiş ve yine bu bakterinin tespit ettiğimiz stx1 genini taşıyanına benzer türü tarafından salgın gerçekleşmiş ve birçok insanın ölümüne sebep olmuştur. Bunun yanı sıra izole edilen bakterilerde antibiyotiklere karşı yüksek direnç ve direnç genleri gözlenmiş bu da tehlikeyi bir kat daha arttırmıştır. Bu suyun belirli bir noktadan denize akması ve o bölgenin yüzme amaçlı kullanılıyor olması yine dikkat edilmesi gereken bir husustur. Bu sebeple denize dökülen noktanın kontrol altına alınması ve insanların bu bölge yakınında yüzmemeleri konusunda uyarıların yapılması gerekmektedir. Atıkların bu suya bırakılmaması, hayvan otlatma sulama sırasında hayvan dışkılarının bu suya bulaşmasının engellenmesi ve bu suyla tarım ürünlerinin sulanması durumuna dikkat edilmesi gerektiğini belirtmek isterim” dedi.

banner543

İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
memo - 9 ay önce
Ne sulaması ne hayvanı aklimandaki bütün evlerin lağımı buraya akıyor hocam lağım sistemimi var Aklimanda
Misafir Avatar
hoca - 9 ay önce @memo
her zaman denize akıyordu........yeni olan birşey değil........................akp li belediye zamanında iktidar imkanı varken yapılması gerekirdi ama akp denen partinin halk diye bir derdi yok..varsa yoksa yol köprü....yani rant ve ........................yandaşı doyurma.............
Avatar
Sinoplu - 9 ay önce
Aklimanda o ırmağa bu yazın başında acaba ne döktüler siyahlaşmıştı üzeri yağ içindeydi haftalarca yağlı bi görüntü vardı muhtarlarda bi haberler zaten hiç ilgilenmiyorlar o alanda pirinç tarlaları o ırmaktan sulanıyor ne olacak şimdi bu insanlara yazıktır yazık.
Avatar
Y:OZAN - 9 ay önce
AK PARTI KADAR TAŞ DÜŞSÜN ..KAFANIZA..HER HAVLAYAN İTE TAŞ ATSAYDIK DAHA YERIMIZSE SAYARDIK HAINIER GIBI....
Avatar
Ferudun. - 9 ay önce
Bu. İşlerin. Partiyle. Derinden. Alakası. Yok
İl. Parlemontosu Milletvekilleri. Bu. Konuyu. Gündeme. Alıp acilen. Çözmeleri. Gerekir
TABİ. BU. ARADA. İL. PARLEMONTOSUNDADA. ETKİLİ. GÜÇ. AKP. ‘li. Arkadaşlar. Parayı. Alıp. Yangelip. Yatmayla. Olmuyor. Bu. İşler.
Yazık. Memlekete. Kimlerin. Elinde. Yazık