banner600

banner534

NÜKLEER KARŞITLARI DAVA AÇTI

Sinop Nükleer Karşıtı Platform (NKP) Yürütme Kurulu Sözcüsü Zeki Karataş, "Sinop İnceburun mevkiinde plan hükümleri uyarınca sözleşmeye konu Nükleer Santralin yapılabilmesi mevcut koşullarda planlama açısından mümkün değildir. Konuyla ilgili olarak Çevre ve Şehircilik Bakanlığı aleyhine dava açtık" dedi. 

ÇEVRE 02.06.2016, 18:18 02.06.2016, 18:30
3660
NÜKLEER KARŞITLARI DAVA AÇTI
banner704

Nükleer Karşıtı Platformu oluşturan sivil toplum kuruluşları, Sinop'ta yapımı planlanan Nükleer Santral alanının Çevre Düzeni Planında işlenmediğini ileri sürerek Çevre ve Şehircilik Bakanlığı aleyhine Daşıştay'a dava açtı.

Konuyla ilgili Sinop Nükleer Karşıtı Platform (NKP) Yürütme Kurulu adanı basın açıklaması yapan Zeki Karataş, İnceburun mevkisinde yapılan çalışmaların 1/100.000 ve 1/25.000’lik Çevre Düzeni Planında (ÇDP) gösterilmediğini ileri sürerek, konunun özellikle kamuoyunun bilgisinden kaçırılmak istendiğini iddia etti. 

HUKUK NORMLARI YOK SAYILIYOR!
Zeki Karataş açıklamasında şu ifadelere yer verdi; "Siyasi iktidar, bizce doğal yaşam alanlarını yok etme anlamına gelen 'Sinop Nükleer Santrali'nin yapımını tüm hukuk normlarını yok sayarak sürdürmektedir. Yapılan çalışmalarda 1/100.000 ve 1/25.000’lik Çevre Düzeni Planında (ÇDP) gösterilmiyor, bu uygulamayla fiili bir hukuk tanımamazlık örülüyor. ÇDP’de olması gereken konular bu planlara işlenmeyerek kamuoyunun bilgisinden kaçırılıyor.  

Ayrıca 14.06.2014 gün ve 29030 sayılı Resmi Gazete’de yayımlanan Mekânsal Planlar Yapım Yönetmeliği’nin ilgili maddelerinde mevcut olasına rağmen; Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tüm yapılan iş ve işlemleri yürürlükteki bölge veya havza düzeyindeki çevre düzeni planının genel kararlarına da aykırı bir şekilde hazırlanmaktadır. 

ÇEVRE DÜZENİ PLANINA RASTLANAMADI
Bilindiği üzere; 29 Ekim 2013 tarihinde Türkiye Cumhuriyeti Devleti İle Japon Hükümeti arasında Sinop İnceburun Yarımadası mevkiinde yapılacağı ilan edilmiş olan Nükleer Santral için anlaşma imzalanmıştır. Tüm kamuoyunun bilgisinde olan Nükleer Santral kararında, anılan sözleşmenin imzalanmasından 2 yıl sonra tamamlanarak 16 Kasım- 15 Aralık 2015 tarihleri arasında askıya çıkan ve onaylanmış olan Çevre Düzeni Planında da rastlanmamaktadır.  

Aynı şekilde Ayancık, Erfelek Gerze ve Yenikent’de de termik santrallerin kurulacağı kamuoyuna deklare edilmiş olmasına karşın, Çevre Düzeni Planında termik santrallere de yer verilmemiş, bir başka ifadeyle mekânda tanımlanmamış durumdadır. 

MEVCUT KOŞULLARDA BU MÜMKÜN DEĞİL
Onaylanmış olan Sinop-Kastamonu-Çankırı Planlama Bölgesi 1/100.000 Ölçekli Çevre Düzeni Planında Nükleer Santral yapılacağı ilan edilen Sinop İnceburun Yarımadası mevkiinin, Plan Kararları açısından durumuna bakıldığında, bölgenin 'Ekolojik öneme sahip alanlar'  kapsamında 'Önemli bitki alanı' olarak tanımlandığı görülmektedir. Bu durumda Sinop İnceburun mevkiinde plan hükümleri uyarınca sözleşmeye konu Nükleer Santralin yapılabilmesi mevcut koşullarda planlama açısından mümkün değildir.  

BURADA KÖTÜ NİYET VAR!
Bunun yanında Çevre Düzeni Planlarında;  bölgede gerçekleştirilmesi düşünülen enerji yatırımlarının mekânsal tanımları, bir başka ifadeyle bu yatırımların varlıkları ve yer seçim kararları planın hazırlık ve yapım süreçlerinde önceden bilinmesine karşın, Planda ve Plan Açıklama Notlarında bilinçli ve kötü niyetli bir biçimde yer verilmemiştir. Sinop-Kastamonu-Çankırı Planlama Bölgesi 1/100.000 Ölçekli Çevre Düzeni Planında enerji yatırımlarının plan kapsamından çıkartılmasının kötü niyetli açıkça görülebilmektedir. 

Orman niteliğini kaybetmiş ve durumu mahkeme kararıyla belirlenmiş 2B alanlarında orman vasfının değiştirilmesi plan değişikliğine bağlanmıştır. Benzer şekilde nükleer santral veya termik santrallerden çok daha az tehlike arz eden sanayi yatırımları için de plan değişikliği zorunlu kılınmıştır. Bütün bunlara karşılık enerji yatırımlarının istisna tutulması anlaşılabilir bir şey değildir.  

BAKANLIK ALEYHİNE DAVA AÇTIK
Özetle söylemek gerekirse; Nükleer santral konusu Çevre Düzeni Planında işlenmeyerek de ne yazıkki Kamuoyundan gizlenmektedir. Konuyla ilgili olarak; TMMOB/ Şehir Plancıları Odası ( ŞPO), Elektrik Mühendisleri Odası (EMO), Sinop Nükleer Karşıtı Platform Derneği (SNKPDER), Sinop Çevre Dostları Derneği (ÇDD) ve Yöre Halkı olarak; 31.05.2016 Salı günü Çevre ve Şehircilik Bakanlığı aleyhine DANIŞTAY’da dava açtık. 

Biz biliyoruz ki;  bu dava yalnız Sinop’un davası değil, Türkiye’nin de davasıdır. Şimdi Sinop’un sesine ses, gücüne güç katma zamanıdır. Şimdi Sinop halkının haklı mücadelesinin yanında tüm ülke olarak saf tutma zamanıdır"


 

banner707
Yorumlar (8)
Y:OZAN (1) 5 yıl önce
Bunlar ne yapmak istiyorlar?,kim icin calisiyorlar,??Hangi ülkem düsmani ecnebilerin komutasindan emer aliyorlar???ülkemizin sinirlarina yakin Nükleer enerjilerden rahatsiz olmuyorlar,fakat ülkemin istikrari icin yapilanmalardan rahatsizlik duyuyorlar.Bu nasil bir anlayistir,nasil bir zihniyettir böyle davranmakla beraber,ülkemizin istikrarini hazmedemeyen,ülkemin düsmanlarindan ne faklari var bunlarin???veya bircok ülkede sözde ermeni soykirimina evet diyenlerden bunlarin ne farklari var???Mademki Nükleer enerjiye karsisiniz Ermenistan'daki santralida protesto,edin veya rusyada bulgaristan gibi vsr ülkeleri neden protesto edilmiyor;?Ve bunlar hayli eski Nükleer enerji santrallari,Bunlar gezilerdekilerin ahbaplari olsa gerek,veya Almanyadaki sözde ermeni soykirimini onaylayan kansizlarin dostlari.Almanyada yesiller parti baskani cem özdemir ülkem düsmani ve kilise papazlarina soykirima desteklerinden ötürü tessekür ediyor.Bizimde bazi medya kuruluslari türk mv diye hitap ediyor yani
Y:OZAN (2) 5 yıl önce
onun adini zikrederken söylemekten adeta zevk alip haz duyuyorlar sözde VATAN severler............ Unutmadan gecmisteki bir vakayida buraya zikretmekte yarari vardir bilmeyenler icin,Bi ara ülkemizde bazi köylerde Altin madenlerinin cikarilmasi yönünde mitingler yapildi,deyim yerindeyse köylüler sokaklara döküldüler,hatta pijamalarla sokaklari inip protestolar yapilmisti......daha sonra ne oldu,?Almanyadan bilenler hatirlayacaktir bir müddet sonra 2 milyar euroluk degerinde altin satin alinmisti ......Allaha sükürler olsunki ülkemde VATAN hainlerinden fazla vatan severler, ejdadini unutmayan imanli nesillerimiz gün gectikce cogaliyorlar ELHAMDÜLILLAH............Ne güzel söylüyor sairimiz Sezai Karakoc Ne yapsalar bos göklerden gelen bir karar vardır,Gün batsa ne olur?geceyi onaran bir mimar vardır,Yanmıssam külümden yapılan bir hisar vardır Yenilgi yenilgi büyüyen bir zafer vardır.......
vatandaş 5 yıl önce
Bu arada ecdadını unutmayan nesil çoğalıyor demişsin ne zaman anket yaptın zaman tünelin mi var? nasıl da insanları suçluyorsun var ya senden harbiden korkuyorum.
vatandaş 5 yıl önce
Birader sen iyice şaşırdın ALLAH'IN YARATTIĞI DOĞAYA İNSANA GELECEK YÜZYILLARA DÜŞMAN BİR UYGULAMAYI ELHAMDÜLİLLAH DİYEREK SAVUNUYOR VE BUNLARA KARŞI ÇIKANI HAİN İLAN EDİYORSUN SANA BİR ELEŞTİRİ GELDİĞİNDE KONU İLE İLGİSİZ LAFLAR YAZIYORSU HEMŞERİM PEYGAMBER DEĞİL Mİ KIYAMET KOPSA DA AĞAÇ DİKİN DİYEN SİNOPTA BİNLERCE AĞACI KESENLER VATANSEVER BUNU ELEŞTİREN VATAN HAİNİ ÖYLEMİ ASLINDA SANA GÜVENİYORDUM FAKAT SON YORUMLARIN TAM ANLAMI İLE ÇILGINCA VE ŞAŞKINLIK VERİCİ NEDEN BÖYLESİN SEBEP NE Kİ?
gürsel karataş 5 yıl önce
insanoğlu çiğ süt emmiş dedikleri tamda bu olsa gerek dünyanın bir çok ülkesini gezmek nasip oldu ülkemizde olduğu kadar ülkesine düşman bir topluluk görmedim hiç bir ülkede.
Elektiriği on dakika kesildiğinde ağza alınmayacak küfürler savuran zihniyet türkiyenin en büyük açığını oluşturan enerji sorununu görmezden gelerek ENERJİ AÇIĞIMIZA derman olacak santrallere karşı dava açıyorlar beyler hiişşşttttt hiç biriniz abd rusya ingiltere çin japonya fransa almanya belçika hollanda ve nükler santral kullanan ülkelerden daha akıllı ve uyanık değilsiniz lakin sözün özü siz efendileriniz ne emrederse onu yapan birer kukladan öte bir şey değilsiniz özgürlüğün bağımsızlığın ne demek olduğunu anlayacak kapasiteye gelmek için gayret etmenizi öneririm sizlere
Y:OZAN (VATANDAS) (1) 5 yıl önce
Bakiniz kardes öncelikle yazdiklarimi anlayarak okuyun.Ayrica Allaha sükürler olsunki sasirma falanda yok yok.Türkiye'de nükleer santrallerin potesto edenler kimler hic düsündünüzmü bunlari,? Yoksa adam bos ver önemli deyil önemli olan elestirmek zihniyetimi???Ya kac sefer buraya yazdik Allah c.c. vitrin haber yöneticilerinden razi olsun,Isinize gelmiyorsa biz ne yapalim;? Bakiniz kardes acizane ülkesini seven bir VATANDASIM bazi bedel ödemeyen bedbahlar bunu anlayamazlar,onlar icin varsa yoksa beni sokmayan yilan bin yasasin hesabi yani yahudi ata sözüyle hareket edenler.Ne buyuruyor Hazret-i Ali Efendimiz, cocuklarınızı kendinizden sonrası icin,gelecek zamana göre yetistirin” der dogrumudur?.Ve devam eder öyle bir zaman gelecek ki,biz hayatta olmayacagız ama cocuklarımız olacak.Onlar, kendi zamanlarına göre bir hayat mücadelesi verecekler.Yine Resulullah s.a.v Efendimiz de “Daima cevreyi gözetleyin,yani ona göre düsmanın silahlarından daha güzel silahlar yapın buyurur.
Y:OZAN (VATANDAS) (2) 5 yıl önce
Yani ayakta kalabilmek,hayat mücadelesinde basarılı olabilmek icin daima tetikte,uyanık,tedbirli ve basiretli olmak zorundayız.Bugünkü hayatta yalnız haklı olmak yetmiyor.Aynı zamanda o hakkımızı savunacak gücümüzün de olması lazımdir dogrumudur ne dersiniz ?Diyelimki cevreciler haklı,peki o zaman Cernobil faciasından sonra bütün ülkeler nükleer santrallerini kapatmalari gerekmezmiydi???Gerekmedi cünkü o facidan sonra Dünya,büyük dersler cıkarmistir ve nükleer santrallerin güvenligi en üst seviyeye yükseltmislerdir.Ha bu arada """Venezuela""" elektrik SIKINtisini arastirmani tavsiye ederim.Bir zamanlar Rametli özal döneminden önce Türkiye'de sürekli elektrik kesintileri yasanıyordu,insanlar is yapamaz,evlerde gaz lambası,mum deyim yerindeyse hic eksik olmazdı.Simdi gülüyoruz tabii, Elektrikler kesildi, ödevimi yapamadım'o zamanların en gecerli mazeretiydi.Neyse kardesim
Y:OZAN (VATANDAS) (3) 5 yıl önce
ister,kabul edin ister etmeyin bu santral kurulacak insa`Allah Nedeni Dis mihraplarin güdümünde yasadigimiz yetti 79 yil boyunca anladin.Yoksaki almanya,ingiltere,fransa, abd ,vsr nükleer santrallere hic dur demiyorlar,Bu zihniyetler ülkemizi karanliga götürme cabasi icindeler.yani ülke olarak kalkinmamiza istikrara karsilar.Neyse fazla söze gerek yok anlayan anlar.Son olarak Elbette dogayı korumaliyiz,Bazi nükler facialarindan dersler cıkarmalıyız ama bircok geri kalmislarin nükleer enerjiyi yok saymak;bilime,vede teknolojiye karsı sıkmak bir eylemdir........hele bu verimli ülke türkiyem söz konusu olursa.........Yine tekrarliyorum VATAN hainlerine bu ülkede yer yok........syglr
banner706
21°
açık
Günün Anketi Tümü
Sizce Sinop için hangi projenin yapılması daha önemli?
Namaz Vakti 18 Haziran 2021
İmsak 02:51
Güneş 04:56
Öğle 12:46
İkindi 16:48
Akşam 20:25
Yatsı 22:20
Puan Durumu
Takımlar O P
1. Beşiktaş 40 84
2. Galatasaray 40 84
3. Fenerbahçe 40 82
4. Trabzonspor 40 71
5. Sivasspor 40 65
6. Hatayspor 40 61
7. Alanyaspor 40 60
8. Karagümrük 40 60
9. Gaziantep FK 40 58
10. Göztepe 40 51
11. Konyaspor 40 50
12. Başakşehir 40 48
13. Rizespor 40 48
14. Kasımpaşa 40 46
15. Malatyaspor 40 45
16. Antalyaspor 40 44
17. Kayserispor 40 41
18. Erzurumspor 40 40
19. Ankaragücü 40 38
20. Gençlerbirliği 40 38
21. Denizlispor 40 28
Takımlar O P
1. Adana Demirspor 34 70
2. Giresunspor 34 70
3. Samsunspor 34 70
4. İstanbulspor 34 64
5. Altay 34 63
6. Altınordu 34 60
7. Ankara Keçiörengücü 34 58
8. Ümraniye 34 51
9. Tuzlaspor 34 47
10. Bursaspor 34 46
11. Bandırmaspor 34 42
12. Boluspor 34 42
13. Balıkesirspor 34 35
14. Adanaspor 34 34
15. Menemenspor 34 34
16. Akhisar Bld.Spor 34 30
17. Ankaraspor 34 26
18. Eskişehirspor 34 8
Takımlar O P
1. Man City 38 86
2. M. United 38 74
3. Liverpool 38 69
4. Chelsea 38 67
5. Leicester City 38 66
6. West Ham 38 65
7. Tottenham 38 62
8. Arsenal 38 61
9. Leeds United 38 59
10. Everton 38 59
11. Aston Villa 38 55
12. Newcastle 38 45
13. Wolverhampton 38 45
14. Crystal Palace 38 44
15. Southampton 38 43
16. Brighton 38 41
17. Burnley 38 39
18. Fulham 38 28
19. West Bromwich 38 26
20. Sheffield United 38 23
Takımlar O P
1. Atletico Madrid 38 86
2. Real Madrid 38 84
3. Barcelona 38 79
4. Sevilla 38 77
5. Real Sociedad 38 62
6. Real Betis 38 61
7. Villarreal 38 58
8. Celta de Vigo 38 53
9. Granada 38 46
10. Athletic Bilbao 38 46
11. Osasuna 38 44
12. Cádiz 38 44
13. Valencia 38 43
14. Levante 38 41
15. Getafe 38 38
16. Deportivo Alaves 38 38
17. Elche 38 36
18. Huesca 38 34
19. Real Valladolid 38 31
20. Eibar 38 30
banner637