CHP'li Karadeniz'den Nükleer Açıklama!

CHP Sinop Milletvekili Barış Karadeniz, Japon firmasının Sinop nükleerinden çekildiğine yönelik haberlerle ilgili değerlendirmelerde bulundu. Karadeniz; “Japonya’nın nükleer enerji oyuncularının planları yarım kalırken, bu pazara ortak olanlar yüzünden güzel memleketimiz de hasar almıştır” dedi.

CHP'li Karadeniz'den Nükleer Açıklama!
Ali Fuat ÖZŞAHİN
Ali Fuat ÖZŞAHİN
22 Ocak 2019 Salı 15:45

Basında yer alan nükleer santral firmasının Sinop projesinden çekildiği haberlerini yorumlayan CHP’li Barış Karadeniz, “Japon basınında Nükleer teknolojideki kilit bir şirket olan Hitachi'nin İngiltere Gallerde kurulacak nükleer projesinden çekildiği konusu gündeme gelirken, Toshiba’nın ABD’den, Mitsubishi’nin ise Türkiye’deki nükleer projelerinden çekildiği haberine yer verildi. Sinop Nükleer Güç Santrali Projesi’nde reaktörlerin yapımından sorumlu olan Mitsubishi firması ve bakanlıktan resmi bir açıklama henüz yapılmadı. Ancak Japonya’nın nükleer enerji endüstrisinde başı çeken firmaların birbiri ardına duran projeleri, finansal ve ulusal politikalarla ilgili yaşanan sıkıntıların olduğunu ifade eden açıklamalar Türkiye’den çekilme haberini doğrular nitelikte.” dedi. 

CHP’li Karadeniz, Vietnam, Tayvan gibi diğer birçok yerde önerilen projelerin birbiri ardına durdurulması, resmi olarak Perşembe günü İngiltere nükleer projesinin iptal edilmesinin önemli bir gösterge olduğunu vurgulayarak, şu değerlendirmelerde bulundu: “Japonya’nın nükleer enerji endüstrisinin havlu attığı projelere baktığımızda sebebin ağırlık olarak maliyetler olduğunu söyleyebiliriz. Bu durum diğer projelerdeki gibi Sinop projesinden çekilme olasılığını arttırıyor.  Sinop Nükleer Güç Santrali (NGS) Projesi’nin Aralık 2017 ÇED Başvuru Dosyasında 20 milyar ABD Dolar (74 milyar TL) olarak yer alan maliyet 2018’in Nisan’ında 44 milyar dolara yükselmişti. Bu artışa Fukushima nükleer santralinde yaşanan felaketten sonra güvenlik gerekliliklerinin artmasının yanı sıra son dönemde Türk Lirasındaki değer kaybının da maliyet artışlarına katkıda bulunduğunu söyleyebiliriz. Projede tahmin edilen maliyetin 2 katına ulaşması ile Mitsubishi ve ortaklarının planlara devam etmesi zorlaştırdı. Yükselen maliyetler nedeniyle nükleer enerji projesinden vazgeçtiğini ön görebiliriz.”. 


Japon nükleer santral endüstrisi Fukushima felaketinden sonra durma noktasına geldiğinden beri, Japon hükümet, dış pazarda nükleer kalkınmayı büyüme stratejisi olarak gördüğünü, ülkemizin de dahil olduğu bir pazar yaratmaya çalıştığını belirten CHP’li Karadeniz “Japonya’nın nükleer enerji oyuncularının planları yarım kalırken, bu pazara ortak olanlar yüzünden güzel memleketimiz de hasar almıştır.” ifadesini kullandı.

NGS Projesinin Sinop’a verdiği zararın daha fizibilite çalışmaları tamamlanmadan başladığını vurgulayan CHP’li Karadeniz “Dünyada medeniyetin, eğitimin, bilginin ve sağduyunun olduğu herhangi bir ülkede fizibilite çalışması ile doğa katliamının aynı anda yürütüldüğü bir çalışma göremezsiniz. Sinop NGS projesi buna ne yazık ki ilk sırada verilecek bir örnektir. Projede 1.010,4 hektarlık yaklaşık 1415 futbol sahası büyüklüğünde Devlet Ormanının katledilmesi planlanmış, nitekim proje için nihai ÇED raporu hazırlanmadan ve firmalarla tam mutabakat sağlanmadan 650.000 ağaç katledilmiştir. Memleketimiz, nükleer teknolojinin büyük tedarikçilerinin ceplerini doldurmaktan çok daha kıymetlidir. Bu yüzden tüm Sinop halkı tek yürek olup verdiğimiz mücademize nükleerin adı tamamen silinene kadar devam edeceğiz.” dedi. 
 


Kaynak: Vitrinhaber
banner543

İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
Sinoplu vatandaş - 5 ay önce
İnşAllah yapılmaz bir rahatlarız
Avatar
Sertaç Ercan - 5 ay önce
Bu ülkenin gelişmesini istemeyen zihniyet tespiti yapan sevgili hemserim (kendine koyduğun isimle hitap etmek istemedim), gelişme eğitimle başlar, cahilin elinde nükleer teknolojinin hayalini bi kur bakalım.
Avatar
Hoca....potansiyel put - 5 ay önce
Gelişmenin nükleer santralle...çevreyi katletmekle olduğu bir ülke yazarmisin...gelişme eğitimle olur...cemaatlere peşkeş çekmekle olmaz....vahşi kapitalizmin pazarı olmayacağız....
Avatar
POTANSİYEL PUT - 5 ay önce
Hitachi'nin İngiltere Gallerde , Toshiba’nın ABD’den, Mitsubishi’nin ise Türkiye ADAMLAR BİR PAZAR OLUŞTURMUŞ SİZ HALEN DAHA YOK TEHLİKE YOK ÇED RAPORU ..AZ GÖZÜNÜZÜ AÇIN YA SİZ BU ÜLKENİN GELİŞMESİNİ İSTEMEYEN ZİHNİYETSİNİZ..
Avatar
hüseyin - 5 ay önce
Nükleer santral hakkında olumlu/olumsuz yorum yapanların yüzde 95 'i emin olun bilgisiz. Nükleer santral enerjiden savunma sanayisine , sağlıkta bir çok teknolojik gelişime kadar ülkeye katkı sağlayacak bir yatırımdır. yok suyu ısıtıyor yok ağaç ölüyor , doğa bozuluyor bunlar gerçek dışıdır.
Misafir Avatar
vatandaş - 5 ay önce @hüseyin
Hüseyin sen çoluk çocuğunu ve memleketi, Allah'ın yarattığı doğayı düşünmeyebilirsin, kendi adına konuş.
Avatar
memo - 5 ay önce
rüyanızda görürsünüz o santral yapılacak
Misafir Avatar
vatandaş - 5 ay önce @memo
Pişman olmaya mahkumsunuz.