Arefe gecesi firar eden 3 koç, 20 kilometre uzaklıkta bulundu Arefe gecesi firar eden 3 koç, 20 kilometre uzaklıkta bulundu

Burkina Faso’da dün başlayan ulusal diyalog görüşmelerinde askeri rejimin görev süresi 5 yıl daha uzatıldı.

Burkina Faso’da 2022 yılında gerçekleştirilen darbenin ardından yönetimi askeri cunta ele geçirmişti. Darbenin ardından geçiş hükümetinin kurulduğu Burkina Faso’da son durumu ele almak ve sivil yönetime geçişi görüşmek üzere iki günlük ulusal diyalog görüşmeleri dün gerçekleştirildi. Ülkede, ulusal diyalog görüşmelerinde varılan anlaşma çerçevesinde askeri rejimin görev süresi 5 yıl daha uzatıldı. Ulusal Diyalog Süreci Organizasyon Komitesi Başkanı Albay Moussa Diallo görüşmelerin ardından yaptığı açıklamada, “Geçiş süreci 2 Temmuz 2024’ten itibaren 60 ay olarak belirlendi” dedi. Diallo, darbeyi gerçekleştiren ve geçiş Hükümetinin Devlet Başkanı olan İbrahim Traore, geçiş döneminin sonunda yapılacak seçimde aday olabilecek.

Tüzük kabul edildi

Ulusal Diyalog Süreci Organizasyon Komitesi, dün başlayan görüşmeler neticesinde, Traore’yi Devlet Başkan olarak atayan ve bir hükümet ile bir yasama meclisi kurulmasını öngören tüzüğü kabul etti. Dün kabul edilen yeni tüzük çerçevesinde geleneksel partilerin üyelerine mecliste sandalye tahsis etmek için artık kota kullanılmayacak. Bunun yerine "vatanseverlik" milletvekili seçiminde tek kriter olarak kabul edilecek.

Kaynak: iha