İSTANBUL (AA) - Amerikalı uluslararası ilişkiler profesörü ve son yılların önemli İslam araştırmacılarından Prof. Dr. John L. Esposito, İstanbul Ticaret Üniversitesi tarafından düzenlenen Bilim ve Toplum Buluşmaları'na katılacak.

İstanbul Ticaret Üniversitesi açıklamasına göre, Bilim ve Toplum Buluşmaları'nın 36'ncı etkinliğinin misafiri İslam dünyası ve İslamofobi konularındaki çalışmaları ile bilinen Prof. Dr. John L. Esposito olacak. Prof. Esposito, "İslam Dünyası ve Batı: Çatışan Karşılıklı Algılar ve İmgeler" başlıklı bir sunum yapacak.

Prof. Esposito, son yıllarda İslam dünyası, İslamofobi ve İslam alanındaki çalışmaları ile öne çıkıyor. Çalışmalarında Batı ile İslam dünyası arasındaki çatışmalara sıklıkla vurgu yapan Esposito, 21. yüzyılın İslam'ın asrı olacağı düşünülmekteyken 11 Eylül’den sonra İslam dünyası ile Batı arasındaki ilişkilerin "yirmi yıl geriye gittiğini" ifade ediyor. Esposito, bunu düzeltmenin belki "bir nesil alacağını" ve "çok zor" olacağını ifade ediyor.

Daha önce de İstanbul'da çeşitli konferanslar veren Prof. Esposito, 1993'te Georgetown Üniversitesi bünyesinde Müslüman - Hıristiyan Karşılıklı Anlayış Merkezi’ni kurmuş. Merkezi kurmaktaki amacının İslâm’ın Batı’da bir tehdit şeklinde algılanmamasını temin olduğunu belirten Esposito, bugün gelinen noktada İslam dünyasında Batı algısının çok kötü olduğunu, Batı'da ise İslâm’ın tehdit biçiminde algılandığını ve İslamofobinin zirvede olduğunu kaydediyor.

Prof. Esposito, İstanbul Ticaret Üniversitesi'nin Bilim ve Toplum Buluşmaları etkinlikleri kapsamında vereceği konferansta Batı ile İslam dünyasının karşılıklı algılarını, bu algıların neden çatıştığını ve çatışmaları bitirecek uygulamalara dair tezlerini aktaracak.

Global Career Summit devam ediyor Global Career Summit devam ediyor

İstanbul Ticaret Üniversitesi İnsan ve Toplum Bilimleri Fakültesi Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Öğretim Üyesi Dr. Kamala Valiyeva'nın yöneteceği konferansta Prof. Dr. Yücel Oğurlu da bir açılış konuşması yapacak. Konferans 17 Ocak 2023 Salı günü Türkiye saati ile 19.00'da üniversitenin Youtube hesabı üzerinden yayınlanacak.

İstanbul Ticaret Üniversitesi, 2019'da başladığı Bilim ve Toplum Buluşmaları konferans serisinde bugüne kadar tarih, hukuk, işletme, fen bilimleri, uluslararası ilişkiler, sosyoloji ve iletişim alanında dünya çapında akademisyenleri ağırladı. Yüzyüze başlayan konferanslar salgın sürecinin başladığı 2020 yılının nisan ayından bu yana çevrim içi olarak yapılıyor.

"Amerika Birleşik Devletleri’nin en etkili İslam araştırmacısı" olarak ifade edilen John L. Esposito, Georgetown Üniversitesi'nde Uluslararası İlişkiler alanında akademisyenlik yapıyor. Esposito, aynı üniversitede Müslüman-Hıristiyan Karşılıklı Anlayış Merkezi’ni kurarak İslam'a ve İslamofobiye dair birçok çalışmanın yapılmasını sağlıyor.