Amasya’da 12-22 Haziran Uluslararası Atatürk, Kültür ve Sanat Festivali başladı.

Festivalin açılışına Cumhurbaşkanı Yardımcısı Cevdet Yılmaz ve CHP Genel Başkanı Özgür Özel de katıldı.

Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün 12 Haziran 1919’da Amasya’ya geldiğinde karşılandığı Cülüs Tepe mevkiinde temsili karşılama töreni yapıldı. Atatürk’ü "Paşam bütün Amasya emrinizdedir" sözüyle karşılayan Amasya Müftüsü Hacı Hafız Tevfik Efendi ile şehir merkezine doğru yürüyüşü canlandırıldı.

Cumhurbaşkanı Yardımcısı Cevdet Yılmaz, CHP Genel Başkanı Özgür Özel, Amasya Valisi Yılmaz Doruk, askeri ve mülki erkan ile gençlerin de katılımıyla "Atatürk ve Bayrağa Saygı" yürüyüşü düzenlendi. Metrelerce uzunluktaki Türk bayrağını taşıyan gençler vatandaşlar tarafından coşkuyla alkışlandı. Yavuz Selim Meydanı’nda Cumhurbaşkanı Yardımcısı Cevdet Yılmaz, Atatürk anıtına çelenk sundu. Ardından saygı duruşunda bulunulup İstiklal Marşı okundu. Cevdet Yılmaz, şeref defterini de imzaladı.

Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ü 12 Haziran 1919 günü Amasya’da istiklal inancıyla karşılayarak dirilişi muştulayan tüm Amasya halkını, ‘Amasya emrinizdedir’ diyen Amasya Müftüsü Hacı Hafız Tevfik Efendi’yi ve tüm kahramanları minnetle yad ettiğini belirten Cumhurbaşkanı Yardımcısı Yılmaz, “105 yıl önce burada hareket geçen o milli ruh, canlılığını korumakta ve istiklale yürüyen o yürekler bugün bizlerde çarpmaktadır. Büyük ve güçlü Türkiye yolunda önümüze çıkarılan engelleri, Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan liderliğinde, milli mücadeledeki o şuurla aşmaya devam ediyoruz” dedi.

Bugünün emperyalist oyunlarıyla aynı ruhla mücadele edildiğini vurgulayan Yılmaz, “Maalesef bugünde Gazze’den, Afrika’ya, Asya’ya dünyanın birçok bölgesinde emperyalist güçlerin kurdukları oyunları, sergiledikleri tutumları hep birlikte görüyoruz. Dolayısıyla tarihimizden aldığımız şuurla, özgüvenle nasıl geçmişte bu emperyalist oyunları bozduysak bugünde, yarın da bozmaya devam edeceğiz” diye konuştu.

10 metrekarelik küçük dükkanında eskiyen kitaplara hayat veriyor 10 metrekarelik küçük dükkanında eskiyen kitaplara hayat veriyor

CHP yönetimi olarak 12-22 Haziran Uluslararası Atatürk, Kültür ve Sanat Festivali’nin açılışına katılmaktan gurur duyduklarını anlatan CHP Genel Başkanı Özgür Özel de, “Hem tarihimize, hem Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün başta Türkiye Cumhuriyeti olmak üzere bütün emanetlerine sonuna kadar sahip çıkacağız” şeklinde konuştu.

Amasya Valisi Yılmaz Doruk ise festival açılışına katılan konuklara ve Amasyalılara teşekkür etti. F-16 savaş uçaklarının gösteri amaçlı yakın uçuş yaptığı festivalin açılışı, halk oyunları gösterisinin ardından sona erdi.

Kaynak: iha