Tokat’ta 200 yıllık geçmişe sahip seccade, orijinal yapım tekniklerine sadık kalarak 41 farklı kalıpla yeniden üretiliyor.

Tokat Olgunlaşma Enstitüsü, 200 yıllık geçmişe sahip olan seccadeyi aslına uygun olarak yeniden üretiyor. Enstitü, 41 farklı kalıpla oluşturulan seccadeyi, orijinal yapım tekniklerine sadık kalarak, birebir ölçülerinde yeniden hayata geçiriyor. Seccadenin zemin renklendirmesi kazan boyama yöntemi ile kumaş üzerine söktürme tekniği uygulanarak tamamlanıyor. Son aşamada ise, karakalem tekniği ile oyulan kalıplar zemin ile buluşturularak elvan baskısı yapılıyor. Yaklaşık 15 gün süren bu titiz çalışma sonucunda üretilen seccade, İstanbul’daki olgunlaşma enstitüsü bohça mağazasında satışa sunuluyor.

Şölenlerin son gününde müze ziyaretleri ve açılışlar gerçekleştirildi Şölenlerin son gününde müze ziyaretleri ve açılışlar gerçekleştirildi

“Seccadeyi aslına sadık kalarak ürettik”

Tokat Olgunlaşma Enstitüsü Müdürü Aslı Gül, “Seccademizi bir koleksiyonerimizden aldık. Orijinali kendisine aitti ve 200 yıllık olduğunu ifade etti. Biz bu seccadeyi 41 farklı kalıptan oluşan motiflerle yeniden birebir, aslına sadık kalarak ürettik. Seccade içerisinde manevi mesajlarla ilgili bir kompozisyon olduğunu da fark ettik. Seccademizin üzerinde nar meyvesi, selvi ağacı ve bir de Hz. Musa’nın asasını görüyoruz. Bu motiflerin verdiği mesajlara gelecek olursak selvi ağacı insan ömrünün sınırlı olduğunu temsil ediyor. Aynı zamanda insan ömrünün buradan öbür dünyaya götürdüğü ve yaptığı ibadetleri temsil eden Hz. Musa’nın asasıyla bağdaştırıyor. Nar meyvesiyle de bolluk, bereket ve cenneti hatırlatıyor. Toplamına baktığımızda aslında ustanın verdiği mesaj insan ömrü sınırlı, bu dünyada yaptığın ibadetler kadar sonsuzluğa ulaşırsın ve sonsuz olursun diyor. Burada da tabi biz o dönemin ustalarının hayata bakıştaki derinliğini ve bu derinliğin sanata yansıtma becerisini görüyoruz” dedi.

“Fırça kullanmadan her bir renk için kalıp üretiyoruz”

Tahta baskı ustası Hanife Nur Çetin ise, “Seccademiz yapım aşaması 15 günü bulmaktadır. Bu seccade için 41 kalıp kullanılmaktadır. Kesinlikle fırça kullanmıyoruz. Her bir renk için ayrı ayrı kalıplar üretilmektedir. Karakalem için bir kalıp oluşturuluyor ve o karakalemin her bir rengi için yeniden kalıp oluşturularak seccademizi hazırlamaktayız,” şeklinde konuştu.

Bu özel seccade, Beyoğlu Galataport’taki olgunlaşma enstitülerinin bohça mağazasında da satışa sunulmakta olup, meraklılarını bekliyor.

Kaynak: iha