CHP Lideri Kılıçdaroğlu Boyabat'ta konuştu

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, partisi tarafından düzenlenen Boyabat mitinginde halka hitap etti.


CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, "Bu anayasa değişikliği bu memleketin veya vatandaşımın hangi sorununu çözüyor? İşsizlik sorununu çözüyor mu? Esnafın sorununu çözüyor mu? Çiftçinin sorununu çözüyor mu? Terör sorununu çözüyor mu? Devletin itibarını koruyacak bir madde var mı? O zaman sorun şu; bu anayasa değişikliği niye geliyor?" dedi.

Kemal Kılıçdaroğlu, partisi tarafından düzenlenecek mitinge katılmak üzere Boyabat'a geldi. İlk olarak partisinin eski ilçe Başkanı Abdullah Şişek'i evinde ziyaret eden Kılıçdaroğlu, önceki gün annesi vefat eden Şişek'e başsağlığı diledi.

Daha sonra ilçe meydanında seçim otobüsü üzerinden halka hitap eden Kılıçdaroğlu, anayasa değişikliği ile neler olduğunu millete anlatmak için mitingler düzenlediğini belirtti.

Demokrasiye inandığını vurgulayan Kılıçdaroğlu, kendi gibi düşünmeyenlerin de düşüncelerini özgürce dile getirmesini istediğini söyledi.

Kılıçdaroğlu, bu güzel ülkede huzur içinde yaşamak istediklerini dile getirerek, "Huzurun ölçüsü nedir? Nasıl huzur içinde yaşayacağız? Huzurun ölçüsü şudur; huzurun ölçüsü hukukun üstünlüğünde yatar. Devlet güçlüdür. Devletin cumhurbaşkanı var, başbakanları var, valileri var, kaymakamları var, polisleri var, dünyanın her tarafında devlet güçlüdür. Vatandaşın ise polisi olmaz, istihbarat örgütü olmaz, ordusu olmaz ama biz hep beraber ordumuzu ve polisimizi oluştururuz ama onlar devletin ordusu ve devletin polisidir. Vatandaşın hakkını güvence altına alan temel kanunun adı anayasadır." diye konuştu.

Vatandaşın hakkını devlete karşı koruyan temel kuralın hukukun üstünlüğü olduğuna işaret eden Kılıçdaroğlu, anayasaların normal kanunlar gibi olmadığını, değiştirilmesinin zor olduğunu ama hazırlanmasının uzun görüşmeler ve tartışmalar gerektirdiğini savundu.

Kılıçdaroğlu, Türkiye'nin önüne bir anayasa değişikliği geldiğini anımsatarak, sözlerini şöyle sürdürdü: "Bu anayasa değişikliğine önce şöyle bakalım; bu anayasa değişikliği bu memleketin veya vatandaşımın hangi sorununu çözüyor? İşsizlik sorununu çözüyor mu? Esnafın sorununu çözüyor mu? Çiftçinin sorununu çözüyor mu? Terör sorununu çözüyor mu? Devletin itibarını koruyacak bir madde var mı? O zaman sorun şu; bu anayasa değişikliği niye geliyor? Şu soruyu yine bütün Boyabatlı kardeşlerim kendi kendilerine sorsunlar. Deniyor ki 'Bu anayasa değişikliği olursa terör bitecek. İyi de kardeşim siz 15 yıldır iktidardasınız. Siz terörü bitirdiniz de elinizden tutan mı oldu? Terörü bitirdiniz de birisi sizin çıkardığınız kanuna engel mi oldu? Yok böyle bir şey. Ne zaman dediler ki 'Biz terörü bitireceğiz, bize destek verin' her türlü desteği verdik. Vermeye de devam edeceğiz. Çünkü terörden hepimiz muzdaribiz. Hepimiz istemiyoruz. Hepimiz karşıyız."
Üreticinin mağdur olduğunu, emeğinin karşılığını alamadığını savunan Kılıçdaroğlu, "Bu anayasa değişikliyle sen çiftçinin derdini çözdün de biri kalktı sana engel mi oldu? Önünüze gelen mesele şudur; biz demokratik parlamenter sistemi mi tercih edeceğiz? Yoksa otoriter tek adam rejimini mi tercih edeceğiz, işin özü budur." ifadesini kullandı.

Kılıçdaroğlu, tek adam rejimi olursa her şeyin çok hızlı olacağının söylendiğini belirterek, "Biz de güzel bir söz vardır. Babalarımız, dedelerimiz büyüklerimiz bize öğretti, acele işe şeytan karışır. Niye acele ediyorsun? Niye acele ediyorsun bir şey olduğu zaman? Oturuyoruz 550 milletvekili Meclis'te. 550 milletvekili kanun geldiği zaman görüşüyorlar. Sadece geçen ay Meclis'ten geçen kanun sayısı 100'ün üzerinde. Demek ki çalışıyor Meclis, üretiyor Meclis, neden Meclis'in yetkilerini elinden alıyorsunuz da bir kişiye veriyorsunuz? Neden? Bana bir Allah'ın kulu çıksın desin ki Meclis'in elinden alıyoruz şu gerekçeyle veriyoruz, şu gerekçeyle veriyoruz. Biz de bilelim. Bunlar millete öğretilmiyor." değerlendirmesinde bulundu.

"MİLLETVEKİLİ SAYISI ARTINCA PARLAMENTO GÜÇLENMEZ"
Önerilen sistemle Meclis'in güçlü olacağının da söylendiğini kaydeden Kılıçdaroğlu, "Meclis güçlü olacak diyorlar. Nasıl? Sayı 600'e çıkınca. Niye 600? Hangi gerekçeyle milletvekili sayısını 600'e çıkartıyoruz. 600'e çıkarıyoruz. Ek 50 milletvekilinin maliyeti 187 trilyon lira. 187 trilyonu Boyabat'ın pirinç üreticisine ver, mesele çözülsün. Kazanan millet olsun. 10 binlerce aile geçinecek. Siz 50 kişiye vereceksiniz bu parayı. Niye vermiyorsunuz 10 binlerce kişiye? Ayrıca milletvekili sayısı artınca parlamento güçlenmez" dedi.

Kılıçdaroğlu, meclisin yetkililerinin elinden alındığını savunarak, şöyle konuştu:"Hangi yetkilerini alıyorlar? Devletin yapısı ve işleyişi ilgili yetki şu anda Meclis'te. Mesela kaç bakanlığın olacağını Meclis belirler. Her bakanlığın ayrı ayrı kanunu vardır. Milli Eğitim Bakanlığı, devlet belirler yani Türkiye Büyük Millet Meclisi. Milli Savunma Bakanlığı, Ulaştırma Bakanlığı, Maliye Bakanlığı bunların hepsini Türkiye Büyük Millet Meclis'i belirler. Bakanların görevi, genel müdürlerin görevi, müsteşarların görevi hepsini Türkiye Büyük Millet Meclisi belirler. Yeni rejimde tek adam rejiminde bir kişi belirler. İstediği kadar bakan, istediği kadar başkan yardımcısı... Allah aşkına bunun akılla bağdaşır bir yönü var mı? Niye 550 kişi belirlemesin de bir kişi belirlesin. Hangi gerekçeyle. Neden milletin elinden bu yetkiyi alıp bir kişiye veriyoruz?"
Anlattıklarının parti ve kişilerle ilgisinin olmadığını, 16 Nisan'da seçim değil referandum yapıldığını anımsatan Kılıçdaroğlu, herkesi sorumlu davranmaya çağırdı.

"BÖYLE BİR YETKİ DÜNYANIN HİÇBİR HÜKÜMETİNDE YOKTUR"
Kılıçdaroğlu, yeni sistemde bir kişinin ikna edilmesi durumunda Türkiye Cumhuriyeti Devletini 24 saatte ele geçirilebileceğini ifade ederek, "Nasıl? Çünkü bir kişiye öyle yetkiler veriyorsunuz ki 24 saat içinde en geç devletin bütün valilerini, bütün müsteşarlarını, bütün genel müdürlerini, bütün komutanlarını, bütün emniyet müdürlerini, bütün müftüleri 24 saat içinde değiştirebilirsiniz. Ben bu yetkinin verilmesini doğru bulmuyorum, böyle bir yetki yoktur demokrasilerde, böyle bir yetki dünyanın hiçbir hükümetinde yoktur. Böyle bir şey olmaz." dedi.

Türkiye'de rahat ve huzurlu yaşamak istediklerine işaret eden Kılıçdaroğlu, şunları söyledi: "Hiçbir ayrım yapmadan birlikte yaşamak istiyoruz. Huzur içinde yaşamak istiyoruz. Yetki... Elbette herkesin bir yetkisi vardır. Bakkal dükkanı sahibinin yetkisi nedir? Gelen müşteriye iyi davranacak, vergisini zamanında ödeyecek, müşterinin sorunu varsa ilgilenecek. Herkesin bir görevi yetkisi vardır. Aile reisinin görevi vardır, annenin görevi vardır. Bunlar bazen toplumsal olarak belirlenir ama sonuç nedir? Birbirimize danışırız, birbirimizle konuşuruz. Bir kişiye bütün yetkileri vermeyiz. Yüce Allah'ımız ne diyor? 'Siz aklınızı kullanmıyor musunuz'? diyor. Üstelik mübarek kitabın, kutsal kitabın pek çok yerinde söyler. 'Aklınızı kullanmıyor musunuz' diye. Allah'ın bize verdiği, en değerli hazine nedir? İnsan aklıdır. Biz aklımızı kullanarak dünyaya bakacağız. Aklımızı kullanarak bir araya geleceğiz. Aklımızı kullanarak istişare yapacağız. Aklımızı kullanarak eğriyle doğruyu birbirinden ayıracağız. Şimdi deniyor ki hiç düşünmeye gerek yok. 80 milyonun aklı bir kişiye emanet o gitsin. Bu söylediğim olayın partilerle ilgisi yok. Bu söylediğim olayın kişilerle ilgisi yok. Bu söylediğim olay hepimizle ilgili. Bu gün A kişisi başkan olur, yarın B kişisi başkan olur. Öbür gün C kişisi başkan olur. Parti kimliği ile değil."


Kaynak: AA
banner468

İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
Hoca... efkan - 1 yıl önce
Beraber ayni yatakta oldugunuz fetoya ve akp deki fetocu vekillerine sor....
Misafir Avatar
genç bakış - 1 yıl önce @Hoca... efkan
hocam aynı yatak demişken şimdi aynı yastığı siz mi paylaşıyorsunuz Allah bir yastıkta kocatsın sizi :)peki chpdeki fetoculara sorsak ne derler hoca
Avatar
TEK TEK - 1 yıl önce
7 SEÇİM KAYBEDEN LİDERİN ARKASINDAN HALA GİDİLİYORSA DEMEKKİ YA O SEÇMENDE BİŞEY VARDIR .BOYABAT ÇARKÇIYA PİRİM VERMEZ .SSK YI BATIRDI ŞİMDİ TÜRKİYEYİ BATIRACAK .VATAN HAİNLERİYLE AYNI SAFTA YER ALAN İNSANIMIZA BEN NE DİYEYİM ALLAH AKIL VERSİN.HAYIR DİYENLERE BAKK.ALMANYA BELÇİKA VS VE PKK İŞTE BU RESMİN YANINA CHP GİRMEMELİ .EĞER BU BAŞKANLIK GEÇERSE CHP TARİH OLUR SEÇMEN NE OLUR BİLEMEM SIKINTILI BİR SEÇMEN VAR AT GÖZLÜĞÜ TAKMIŞ İLLEDE İKTİDAR DİYEN .BU ÜLKEYİ BİZ YÖNETİRİZ SEÇİM HİKAYE DİYEN SEÇMEN VAR KAYMAĞINIDA YEDİLE.AMA ARTIK KAYMAĞI BİRAZDA BİZ YİYELİM DİYORUZ OLMAZ DİYORLAR.NEDEN SORUYORUM.ATATÜRK İLKE LERİNE AYKIRIYMIŞBEN NE YAZAYIM BUNLARA BİLMEMKİ İÇİMDE NELER VAR AMA YAZAMIYORUM
Misafir Avatar
hoca....tektekeeeeeee - 1 yıl önce @TEK TEK
senin hiç birşeyden haberin yok,,,,,,,,,bizim liderle liderlikle rerdimiz yok....o size mahsus bir olay.......yani ne derse doğrudur biat edelim mantığı...doğru olmadığı 15 temmuzda ortaya çıktı.....zamanında cemaatten olmayanı yaşam hakkı tanımıyorlardı...fettullah hocalarına laf söyleyeni mecliste linç ediyorlardı.......bizim için lider değil düşünceler fikirler önemlidir.....fikir savunamayan allemi cihan olsa yanında durmaz peşinden gitmeyiz.......sizin gibi davutoğluna ensesine bir tokat at koltuktan binali ye gel sen bin dedirtmeyiz..oda olmadı şimdide in ali diyor......vatan hainleriyle aynı safta demişsin ya.....ben pkk nın da fetonunda avrupanında hayır dediğini hiç duymadım......akp m.vekili mehmet metiner bu konuda neler söylemiş:pkk feto hayır demiyor biz o lafları sadece propaganda amaçlı meydanlarda söylüyoruz.........duy bunları tektek........internete fettullah hocanın başkanlık rüyası diye yaz bakalım başkanlığa evet mi hayır mı diyor....bedavadan konuşma.............
Avatar
TEK TEK - 1 yıl önce
EFKAN KARDEŞİM TEBRİK EDERİM NEDEN 10 YILDA BİR DARBE .İNŞALLAH BAŞKANLIK LA SON BULACAK KE-MAL DA TARİH OLACAK
Misafir Avatar
hoca - 1 yıl önce @TEK TEK
bizim kişilerle işimiz olmaz....biat etmeyiz.......bir kemal kılıçdaroğlu gider diğer yiğit yüreklisi gelir.............ayrıca bence siz KEMAL yazmayı öğrenin........yakında çok lazım olacak.....
Avatar
Efkan - 1 yıl önce
Madem parlementer sistem tıkır tıkır işliyor neden on yılda bir darbe yaşıyoruz .
Avatar
hoca....tektekeeeeeee2 - 1 yıl önce
son olarak kürt m,vekili altan tan bak neler diyor:kürtlerde dağdaki gerillalarda kandilde başkanlık sisteminin eyalet sistemi olduğunu ve tayyip erdoğanın büyük ortadoğu projesi eşbaşkanı olduğunu biliyoruz..16 nisanda evet çıkması demek büyük kürdistanında müjdecisi olacaktır...buyrun tektek efendi...işaretleri geldi zaten.akp sayesinde türkiyenin başkentine çekilen barzani paçavrası..........buyrun tektek efendi................bunları bila bile evet mi diyelim...................
Avatar
incedayı - 1 yıl önce
Milletin bu laflara karnı tok artık cehapenin genel müdürü beyefendi ssk genel müdürü olduğunuz zamanlarıda çok iyi biliyor bu millet ssknın genel müdürü ikende zarardınız şimdide hep zararsınız oyüzden bu kokuşmuş siyaset anlayışınıza ve kokuşmuş parlamenter sisteme hayır diyorum REFERANDUM KARARIM EVET EVET EVET
Misafir Avatar
incedayı - 1 yıl önce @incedayı
Keşke bizim gibi yapabilseydi kemal efendi ama o vizyon nerde onda internetten bi araştır bakalım K.K. ssk nın başındayken hastanelerin durumuna bir bak ne rezillik kepazelikler vatandaşa kullanılmış galoşu bile parayla satıyordunuz be milletin anası ağladı hastahane köşelerinde bak şimdi sinopa yeni şehir hastanesi yapılıyor trilyonlar harcadı beğenmedikleriniz samsuna bi hastaneye kaç saatte gidiyordun önceden dranas tünelini hiç konuşmuyorum bile cehapenin bir dikili eseri varmı acaba sinopa yazık valla halla bunların peşinden gidenlere.
Misafir Avatar
hoca - 1 yıl önce @incedayı
bak kendin söylüyorsun...ssk genel müdürü diye.adam iktidardamı ssk yı düzeltsin....sizin gibimi yapsaydı millet ilaç parası muayene parası çıkacak diye sayenizde eczanelere gidemez oldu........bunları sinop yutmaz canım benim............
Avatar
hoca.genç bakışaaa - 1 yıl önce
evet paylaşıyoruz.zoruna mı gitti.....sizden örnek aldık...oy için herşey mübahtır...vatan haini şeyh saite bile fatiha istediniz......şivan perver oldunuz..birde şu tek millet kim ya.....korkuyormusunuz kürt oyları kaçar diye TÜRK MİLLETİ diyemiyorsunuz???????????
Misafir Avatar
genç bakış - 1 yıl önce @hoca.genç bakışaaa
aynı yatağı paylaştığınızı zaten biliyoruz siz akpnin her dediğine hayır demeye alışmışsınız garipsemiyorum ayrıca pkk diye evet diyenlere sarmayın yeter artık siz soktunuz pkkyı meclise bida söylüyorum niye leyla zana ekibini milletvekili yapıp cezaevinden çıkartıp meclise soktunuz eyyyyyyyy hocaaa konuşmaya hakkınız yok anladın mı kim bilir ne tezgahlarınız vardı ki onları çıkardınız ozaman nerdeydin söylesene bi bana onlar meclise girerken sen nerdeydin sesin çıktı mı tepki verdin mi asıl koyun sizsiniz c.başkanı hayır çadırına gidiyor neden hayır diyosunuz diye soru soruyor işte siz neden köprünün ismini yavuz koydunuz ya kundaktaki bebek bile gülüyo artık size bi bilginiz yok tek yaptığınız muhalefet anca okadar sen iyice bi düşün kafanı taşlara vur şimdi leyla zana ve ekibi meclisten çıkartılırken ben niye tepki vermedim diye zaten buna gerek görmüyosan seninde yolunun ne olduğu bellidir.
Avatar
Efkan - 1 yıl önce
Beni annem babam solcu CHP li yetiştirdi. Büyüdük iş güç sahibi olduk anladımki CHP'nin dediği gibi lafla peynir gemisi yürümüyor. CHP önce partisindeki pkk avukatı temizlesin kasetle gelen kılıbık genel başkanını değiştirsin. Milliyetçi Atatürkçü olsun söz yine CHP'li olurum . Mevzu bahis vatansa parti hikaye. Emin olun Akp şuan CHP'den daha temizdir. Hatasıyla eğrisiyle doğrusuyla Tayyip daha yararlı bu ülkeye. Bundan onbeş sene önce Sinop'ta emar yoktu diş bölümü yoktu Samsun'a günde 20 tane otobüs kalkardı millet mr çekilmeye samsuna giderdi. Yol yoktu kanlıçayda döne döne otobüste kusardık. Çakıldakta 28 viraj inerdik Boyabat'a iki saate varırdık. Havaalanında inekler otlardı. Okulda tebeşiri paravtıplayıp alırdık. Anadolu lisesinde okuyordum İkinci el ders kitabı alırdık ucuza gelsin diye. Sskda 7 sekiz yaşında kuyruğa girerdim annemle. Ağlardım ayakta beklemekten. Fakirin sosyal güvencesi yoktu bu ülkede bir akrabamın çocuğunun Sinop SSK'da rehin kaldığına annesinin bilezik satıp oğlunu hastaneden çıkardığına şahit oldum ben. Şimdi ne oldu bu devlet ne yapmadı size. Nankör olmayın adam olun adam. Şükredin . Şükredinki Allah rızkınızı arttırırsın . Sinop doğduğum şehir bukadar nankör olma
Misafir Avatar
devrimci - 1 yıl önce @Efkan
keşke o günlerde kalsaydık..yalansız dolansız ayakkabı kutusuz cemaatsiz siyasetçilerimiz olsaydı...oy uğruna ülkede bir gecede 300 şehit vermeseydik.oy uğruna şivan perver barzani vatan haini şeyh sait olmasaydık...............sinop nankör değil bilinçli ve modern bir şehirdir.......NOKTA
Misafir Avatar
hoca - 1 yıl önce @Efkan
siz chp li değil güce tapan bir çocuk olarak yetiştirilmişsiniz.....zamanınde chp...şimdi akp güçlü akp li olmuşsunuz.........bu benim tespitim yanılıyor olabilirim..........şimdiden özür dilerim...........devam edelim..siz hangi hastaneye gidiyorsunuzda sıda beklemiyorsunuz?banada yazın lütfen.....algı operasyonu yapmayın..değişen tek şey telefonla randevu.oda tabi numara varsa...bu beklek-mek değilmi??????yol meselesine gelince....15 sene önce diyorsun bak dikkat et..teknoloji gelişmiş ihtiyaçlar artmış ve mevcut yol yenilenmiş hepsi bu....öyle bir yazıyorsun ki sanki önceden hiç yol yoktu güldürmeyin kendinize......bir şey daha o kadar yetki güç para sende olsa inan bana siyasilerden daha çok faydalı olursun millete....yapılan yolların köprülerin kimin elinde olduğuna hiç girmiyorum bak....ve kişiler üzerinden siyaset yapıyorsun.tayyip erdoğan hatalarıyla genede iyidir diyorsun..yanlıştasın...tayyip erdoğanı af etmek veya etmemek sana kalmamış...önce 15 temmuz şehitleri af edecek...