Yılın Ahisi kaftanını giydi  

Sinop’ta 18-24 Eylül Ahilik Haftası etkinlikleri başladı. Etkinlikler kapsamında yılın Ahisi seçilen Salih Çetin’e 2016 yılı ahisi Bayram Güveli tarafından ahilik kaftanı giydirildi.

Yılın Ahisi kaftanını giydi  

Ahilik Haftası Sinop'ta çeşitli etkinliklerle kutlanıyor. Bu yıl 9.’su düzenlenen hafta kapsamında yapılan esnaf yürüyüşü ardından etkinlikler, Hükümet Meydanı'nda Sinop Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği (ESOB) Başkanı Mehmet Yüksel’in Atatürk anıtına çelenk koymasıyla başladı.  

Ardından Pervane Medresesi'nde tören düzenlendi. Buradaki törene Sinop Vali Yardımcısı İzzet Ercan, Belediye Başkan Yardımcısı Bülent Oktay, İl Jandarma Komutanı Jandarma Kıdemli Albay Halil Altıntaş, İl Emniyet Müdür Vekili Oğuz Lale, Sinop Esnaf Sanatkarlar Odaları Birliği Başkanı Mehmet Yüksel, Sinop Esnaf ve Sanatkarlar Kredi ve Kefalet Kooperatifi Başkanı Cemal Gürsel Öz, Esnaf ve Sanatkarlar Odası Başkanı Haydar Gündoğdu, Ticaret İl Müdür Vekili Canan Demirbağ ile esnaflar ve davetliler katıldı.

Törende bir konuşma yapan Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği Başkanı Mehmet Yüksel; Ahilik kavramının medeniyet tarihine kültürümüzün armağan ettiği en değerli hediye olduğunu söyledi. Yüksel; “Ahilik kavramı bir köşeye sığdırılacak bir kavram değildir. Ta ki Oğuz Hanlığı, Uygur Devleti, Göktürk Devleti ve Hun Devleti’ne dayanmaktadır. Yaklaşık 4000 yıllık bir tarihe dayanmaktadır. Yani Türk tarihi kadar eskidir. Günümüzde, esnaf ve sanatkarların oluşturduğu kurumlar; Ahiliğin insana değer veren, dayanışmayı özendiren ve adaleti amaçlayan temel ilkelerinden yararlanmakta, insanlığın ortak erdemleri olan sevgi, bilgi, dostluk, adalet ve dayanışma gibi değerlere önem vermektedir. İşte, daima “iyiyi, doğruyu, güzeli” benimsemiş olan Ahilik kurumunun bu yanlarını yeni nesillere aktarmak, öğretmek amacıyla daha önce sadece Kırşehir’de düzenlenen Ahilik Bayramı “Ahilik Kültürü Haftası” adı altında 30 yıldır ülke genelinde yayılmıştır” dedi. 

AHİLİĞİN TEMEL KURALI ALIN TERİYLE GEÇİNMEKTİR
Ahiliğin temel kuralının alın teriyle geçinmek olduğuna vurgu yapan Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği Başkanı Mehmet Yüksel, Ahiliğin temel ilkeleri arasında ayrıca yardımlaşma ve toplum düzenini korumanın da yer aldığını belirtti. Yüksel; “Ahiler, satın alma işlerinde birlikte davranır, kazançlarının bir bölümünü paylaşırlar. Bozuk veya hatalı mal satmazlar. Fiyatları hep birlikte belirlerler. Meslek kurallarına uymayan üyeler, yalnızca teşkilattan çıkarılmakla kalmaz, mesleklerini bulundukları bölgede bir daha yapamazlar. Öteki lonca sistemlerinde olduğu gibi, herhangi bir yerde çalışabilmek için ahi teşkilatına üye olmak gerekir.  
Ahilik düzeninde, iş ve meslek ahlakını mecburi kılan kurallar geliştirilmiştir. Kendinden önce başkalarını düşünmek ve kollamak, hak ettiğinden fazlasını istememek, kanaat ve tevazu ölçüleri içerisinde “hırs” ve bencillikten uzakta durmak, kendi yeteneğine uygun bir işle meşgul olmak, sanatını mutlaka bir pir’den, üstattan öğrenmek ve birliğin, beraberliğin korunması için herkese saygı, sevgi göstermek, Ahiliğin mutlaka uyulması gerekli görülen, ahlâk ve görgü kurallarını oluşturmaktadır.

Bugün güzel yurdumuzda eskiden olduğu gibi şimdi de ahlaklı insanlar yetiştirmek ve gelecek nesillere güzel bir Türkiye bırakmak ümidi ile tüm çalışanların, esnafların, tüccarların ahilik haftasını kutlar, bu vesile ile esnafımızın çalışma hayatlarında başarılar diler, hayırlı kazançlar temenni ederim” diye konuştu. 

Programda daha sonra söz alan Ticaret İl Müdür Vekili Canan Demirbağ da ahiliğin önemine değindi. Demirbağ; “Ahilik, Ahi Evran tarafından Hacı Bektaş-ı Veli’nin tavsiyesiyle kurulan esnaf dayanışma teşkilatı olmasının yanı sıra medeniyetimizin en önemli değerlerine hizmet eden çok önemli bir kurumdur. Ahilik kültürü sevginin, hoşgörünün, dürüstlüğün ve dayanışmanın, helal kazancın en güzel örneğini yıllarca sergilemiş, ticaret ve ahlakı buluşturan bir hayat felsefesi, dünyada eşi benzeri bulunmayan bir kültür ve medeniyet hazinesi olmuştur” dedi. 

Programda daha sonra 2017 yılı Ahisi seçilen Salih Çetin’e Ahilik kaftanını 2016 yılı Ahisi Bayram Güveli giydirdi ve Vali Yardımcısı İzzet Ercan tarafından kendisine plaket takdim edildi. Ayrıca yılın kalfası seçilen Sertaç Konukçu ile yılın çırağı seçilen Halil Turgut’a plaket takdim edildi. Program, pilav ve tatlı ikramı sunulması ile sona erdi.


Kaynak: Vitrinhaber
banner468

İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.