ESRARENGİZ KANAL BULUNDU

Sinop'un yüzlerce yıl önce kanalla ikiye ayrıldığı ve daha sonra kanalın doldurulduğu ortaya çıktı. Eski kanalın izlerini Vitrinhaber fotoğrafladı.

ESRARENGİZ KANAL BULUNDU

Sinop'un yüzlerce yıl önce kanalla ikiye ayrıldığı ve daha sonra kanalın doldurulduğu ortaya çıktı. Eski kanalın izlerini Vitrinhaber fotoğrafladı. 

Karadeniz'in çılgın projesi olarak gündeme gelen ve Sinop'un açılacak bir kanalla ikiye bölünmesine ilişkin Vali Dr. Ahmet Cengiz tarafından ortaya atılan projenin aslında eski çağlarda da gerçekten var olduğu ortaya çıktı. Kumkapı mevkisinden başlayarak tersane bölgesine kadar devam eden ve kenti ikiye ayıran bir kanalın varlığı resmen ispatlandı. Kumkapı’ya geçtiğimiz yıl yapılan mendirekten bakıldığında rahatlıkla görülebilen eski kanalın, kullanıldığı tarihte çizilen gravürüne de ulaştık. Gravürde Kale boyunca iki sahili birbirine bağlayan kanal üzerinde kurulan bir de köprü var. Kanal beklenenin aksine çok geniş değil. Ancak eski çağlarda kanal vasıtasıyla tekneler karşıdan karşıya geçebildiği gibi, düşmanın kente girişine de engel olması bakımından bir koruma kalkanı niteliğinde. 


Kanalın izlerini süren Araştırmacı Cemalettin Kaya, İl Kültür ve Turizm Müdürü Hikmet Tosun'u yeni mendirek bölgesine götürerek, şu ana kadar bilinmeyen kanalın kalıntılarını gösterdi. Sinop'un antik dönem kenti olduğunu belirten Hikmet Tosun, "Bu kent antik dönem kenti. Burada o dönemlerde ne yapılmışsa hepsinin ortaya çıkartılmasına taraftarım. Antik dönem dışında kent yarımada kenti. Ama kenti antik dönemden koparacak, kentin siluetini ve tanımını değiştirecek diğer kanallara karşıyız. Ama bu gördüğümüz ve eski çağlardan kalan, koruma hendeği de diyebileceğimiz kanal araştırılabilir" dedi.  

Kanal projesinin aslında bir hayal ürünü olmadığını dile getiren Cemalettin Kaya ise, söz konusu kanalın aslında hala var olduğunu söyledi. Kaya, "Kanal denildiğinde çok geniş ir kanal algılamak yanlış. Eski çağlarda bu gördüğünüz kanalla Sinop ikiye ayrılmış ve üzerine de köprüler yapılmış. O çağlara ait tekneler bir sahilden öbürüne bu kanaldan geçebiliyormuş. Kanal projesi hayal değil. Bunu eski çağlarda Sinop'ta yaşayanlar zaten gerçekleştirmiş. Daha sonra da bu alan doldurulmuş. İşte daha sonra dolgu yapılan kanal rahatlıkla görülebiliyor. Bu çılgın bir proje değil, aksine Sinop'ta zaten var olan tarihi bir zenginlik. Bu kanal açıldığı takdirde Sinop gerçek kimliğine kavuşacaktır. Biz kanalın tekrar hayat bulması arzusundayız" diye konuştu.

'Eyfel Kulesi'ne de karşı çıkılmıştı'

Kanal projesini çılgınlık olarak görenleri ve karşı çıkanları eleştiren Cemalettin Kaya sözlerini şöyle sonlandırdı; "Paris'te Eyfel kulesi yapımı gündeme geldiğinde, bu kule için söylenenlerin aynısı ve hatta fazlası sinop kanalı için de söyleniyor. Eyfel'in bugün Paris'in hatta Fransa'nın tanıtımında nasıl öne çıktığını ve ülkesine neler kazandırdığını dünya biliyor. Eyfel'i yıkalımmı, ya da kapatılmış kanalımızı açalımmı ? Yani sorulacak soru budur.
 
Fabrika, işyeri, üniversite, oteller, yollar her memlekete yapılabilir, ama kanal ancak sinop'a yapılabilir.
 
Sokullu Mehmet Paşa Osmanlı'nın en güçlü döneminin veziri. Onun Don-Volga arası kanal açma girişimini herkes bilir. Sokullu, Karadeniz'e dökülen Don nehri ile Hazar'a dökülen Volga nehri arasında tünel kazarak iki denizi birbirine bağlamak için yola çıkmış, hatta üçte birini de kazdırmıştı. Peki Başka projeleri, hayalleri yokmuydu ? Sokullu, İznik körfezi- Sapanca Gölü-Sakarya Nehri ile Maramara'yı Karadeniz'e bağlamak için araştırmalar yapmıştı" 

banner468

İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
osman cengiz - 6 yıl önce
o kanalı vali muzaffer yüzgeç açmayı tasarlamıştı bilinmeyen bir şey degil
Avatar
antikcimisin - 6 yıl önce
açılmasından bahsetmişler kapanma nedeninden bahsedilmemiş açılacak kanalın boyutundan haberdarmsınız birde bu antik kentin kaç antik kalıntısını ortaya çıkardınız bulunan kalıntıların üstü neden örtük kefevi camisi karşısı ...vs
Avatar
İLHAN ÇAVDAR - 6 yıl önce
yapilan plan proje ve düşünceye karşi olanlara diyorumki ileriyi görmeyen geleceğe kör gözle bakanlardan olmayalim köstek değil desdek olalim ve zamana birakalim
Avatar
Nebahat KANDEMİR - 6 yıl önce
yavu hala projeden bahsediyorsunuz. bilimsel toplantı yaptınız 11 pröfesör bilim adamı olamaz dedi ağızınızın payını verdi hala ne projesi. bu proje 1980 lerde deli burhanın projesi şimdi o da karşı çıkıyor bir konuşun. sinopun sorunlarını çözün. 4 saat trfik kilitleniyor.
Avatar
ÇULSUZ İSMAİL - 6 yıl önce
bu işler cmalettin in başının altından çıkıyor. işi güçü bu .
Avatar
kemal serezli - 6 yıl önce
bu kanal projesi milleti oyalama televole taktiği. ya da birileri rant peşinde eminim projeleri hazır. millet yer se.
Avatar
Cemalettin Kaya - 6 yıl önce @Nebahat KANDEMİR
profesörlerin olmaz dediğini, kamyonu kepçesi olmayan sinopeliler,profesörlere sormadan kanalı açtıklarından 1817 yılında anadolu kavağından yola çıkıp karadeniz turunu 1819 yılında rumeli kavağında bitiren p. minas bijişkyan 'sinopun karapi denilen yarımadası, ucu sekizyüz adım genişliğinde bir dildir. denildiğine göre, bu dil vaktiyle açık olduğundan kaleye gitmek için karadan bir köprü yapılmış,kayıklar da bir koydan diğerine geçerlermiş.' diye yazmaktadır. bu bilgiye ulaşabilmek için okuma yazma yeterlidir.
Avatar
HANZO - 6 yıl önce
herkes i̇şi̇ni̇ yapsin. kendi̇ i̇şleri̇nde başarili olamayanlar ne çok devlet i̇şi̇ düşünüyor.