Bu, Sinop’u karalamaktır

Sinop Belediye Başkanı Baki Ergül, Belediyenin denize çöp döktüğüne ilişkin çıkan haberleri sert bir dille eleştirdi. Ergül; “Bu Sinop’u karalamaktır. Belediyenin böyle bir uygulaması olamaz” dedi. 


Sinop Belediye Başkanı Baki Ergül, geçtiğimiz günlerde bazı televizyon kanallarında ve gazetelerde çıkan, Sinop’ta çevre katliamı başlığıyla yayımlanan ve Belediyenin Sinop denizine çöp attığı yönündeki haberlere düzenlediği basın toplantısı ile cevap verdi. Haberde ortaya atılan tüm iddiaların asılsız olduğunu belirten Belediye Başkanı Baki Ergül, yaklaşan seçimler öncesinde Sinop Belediyesinin karalanmaya çalışıldığını söyledi. 
2009 yılında göreve geldiğinde Sinop Belediyesinin çöplerinin Kurt Kuyusu denilen bölgede vahşi depolama yöntemi ile depolandığını söyleyen Sinop Belediye Başkanı Baki Ergül; Bölgede yaşayan vatandaşlarımız bizlere sıkıntılarını ilettiler. Biz de bunları görüp yaşadığımız için, bizden önceki dönemlerde Meşe Dağı dediğimiz bölgede başlatılmış olan düzenli depolama alanında gerekli eksikleri gidererek buraya çöp dökümüne başladık” dedi.

2012 İTİBARİ İLE ÇÖPLER MEŞE DAĞINDA DEPOLANIYOR
Yeni depolama merkezinde sadece Sinop’un değil, sahil belediyelerinin de çöplerinin toplandığının altını çizen Belediye Başkanı Baki Ergül, böyle bir tesis varken, gidip çukurbağına çöp dökülmesinin ihtimal dahi olamayacağını söyledi. Ergül; “Meşe Dağında sadece Sinop Merkez’in çöplerini değil Türkeli, Ayancık, Gerze, Erfelek, Dikmen ve Sinop’un içinde bulunduğu sahil belediyeler birliği adı altında oluşturduğumuz birlik vasıtasıyla tüm sahil belediyelerinin çöpleri 2012 yılından bu yana bu alanda toplanmaya başladı. Şimdi bu belediyelerin aktarma istasyonları var. Örneğin; Gerze ve Dikmen ilçelerinin aktarma merkezleri Gerze ilçesinde bulunuyor. Çöpler önce bu aktarma merkezine gelir. Burada ön ayıklama yapıldıktan sonra araçlara toplanır ve meşe dağına getirilir. Her belediyenin aracı buraya geldiğinde çöpü tartılır, parasını yatırır. İşte Sinop’un çöp depolama tesisinin konumu budur” diye konuştu. 

ZAMAN ZAMAN ARA İSTASYON OLARAK KULLANIYORUZ
Çukurbağı bölgesinin zaman zaman çöp aktarım merkezi olarak kullanıldığını ifade eden Belediye Başkanı Baki Ergül, bu bölgeyi esas olarak geri dönüşüm şirketinin kullandığını belirtti. Ergül; “Sinop Belediyesi olarak bizim de bir aktarma istasyonumuz var. Ayrıca bu bölgede geri dönüşüm malzemelerinin ayrıştırılma işlemi gerçekleştiriliyor. Onlar yer bulamayınca eski çöp yeri olan Çukurbağı’nda biz onlara bir yer verdik. Dedik ki; siz burada geri dönüşümü sağlayın. Tabi biraz dengesiz çalışıyorlar. Biz onları uyarıyoruz. Zaman zaman ara istasyon olarak bizimde Çukurbağı bölgesini kullandığımız oluyor” dedi. 

BAZI ART NİYETLİ İNSANLAR KARALAMA ÇALIŞMASI YAPIYOR
Çukurbağı bölgesinin ayrıca Sinop Belediyesinin ikmal merkezi olduğunu kaydeden Belediye Başkanı Baki Ergül, burada moloz yığınları, parke taşları gibi çeşitli malzemelerin var olduğunu ancak bazı art niyetli insanların söylediği gibi çöp dökme işleminin gerçekleştirilmediğini söyledi. Ergül; “Sinop Belediyesi olarak mevcutta 3 tane büyük çöp arabası, 3 tane küçük çöp arabası, 2 tane taksi çöp arabası, 2 tane pikap ve 2 tane de süpürge aracımız bulunuyor.
En son alınan 2 tane çöp taksi Sinop’un sokakları için çok uygun. Ancak küçük oldukları için tüm ihtiyacı karşılamıyor. Küçük olduğu için kısa sürede dolan araç sürekli meşe dağına gitmesin diye biz de bu ara tesisi kullanıyoruz. İşte Sinop Belediyesinin çöp olayı bundan ibaret. Yani, bizim böyle gidip, Çukurbağı’na çöp dökme gibi durumumuz söz konusu olamaz. Ayrıca orası bizim ikmal yerimiz. Herhangi bir hafriyat olduğu zaman oraya dökülsün diyoruz. Çünkü herhangi bir yerde yol vesaire yapılacağı zaman onlar alt yapı malzemesi olarak kullanılıyor. Sakarya Caddesinin taşlarını söktük hepsi orada. Biz onları ihtiyaç halinde oradan alıp kullanıyoruz. Yani orası bizim depo yerimiz. Tabi çok da iyi niyetli olmayan bazı insanlar, bu bölgeye çöp dökülüyor diye bunu gündeme getirmişler. Ama biz Sinop Belediyesi olarak bir ekibiz ve çalışan arkadaşlarımız da bu durumdan son derece rahatsız oldular. Çünkü herkes bir emek veriyor” diye konuştu. 

MEŞE DAĞINA GÜNLÜK 79 TON ÇÖP GELİYOR
Günlük olarak Meşe dağına 79 ton çöp geldiğini ve bu tesisin Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından lisanslı ve ruhsatlı bir tesis olduğunu vurgulayan Belediye Başkanı Baki Ergül, haberi yapanların kulaktan dolma bilgilerle tamamen karalama maksatlı yaptıkları haberin bu sebeple daha da anlamsız hale geldiğini ifade etti. Ergül; “Bu haberleri yapanlara soruyorum. Bu kadar düzenli bir tesis varken, 6 belediyenin birlikte hareket ettiği bir tesis varken, ben neden çöpümü Çukurbağı denen o bölgeye dökeyim? Ara sıra gidin bir bakın. Bizim burada çöp dökümümüz var mı? Oraya çöp döksek koku olur bir kere. Biz açık bir belediyeyiz. Ancak ben bunun neden yapıldığını biliyorum. 
Bizim tesisimizin bana göre bir eksiği var. Sinop çok yağış alan bir yer. Bu çöp tesisi de bol yağış alan bir bölgede. Yağmur nedeniyle oluşan çöp sızıntı sularının biriktiği iki adet havuz var. Burada biriken çöp sularını vidanjör ile alarak kanalizasyona göndereceğiz. Bunu yapıyoruz. Ancak; çok şiddetli yağmurlarda yağmur suyu çöpü de yıkayarak, aşağıya doğru çöpleri sürüklüyor. Bunu biz çevre bakanlığına da bildirdik. Ancak çözüm bulmak yerine bize 2 defa idari para cezası uyguladılar. Ceza yazmakla bu gideriliyorsa yazın dedik. Ama bize bir çözüm söyleyin dedik. Hala değişen bir şey yok” dedi. 

SİNOP BELEDİYESİNİN İCRAATLARI ORTADADIR
Basında çıkan haberlerin ardından bazı kesimler tarafından Belediyeye yönelik karalayıcı açıklamalar yapıldığını belirten Belediye Başkanı Baki Ergül, hiçbir icraatı olmamakla suçlanan Sinop Belediyesinin ortada olduğunu, bunu da isteyen herkesle her platformda tartışabileceğini söyledi. Ergül; “Bir arkadaşımız açıklama yapmış. Belli ki bu açıklama birileri tarafından ellerine verilmiş ve Sinop Belediyesini karalamak amacıyla yayınlatıldı. Ben bunu çok ayıpladım. Burada Sinop’a zarar veren o kadar çok söz var ki anlatamam. Dediğim gibi bu birileri tarafından söylenen sözler. Olmayan çöp sorunu için televizyon kanallarında program yapılıyor. Bu Sinop’u karalamaktır. Ben yazıklar olsun diyorum bunlara. Bu açıklamayı yapanın buradaki cümlelerin bir tanesinden bile haberi yok. Sen beni ara bir sorsana. Bu tamamen yalan bir haber. Sana yakıştı mı bu? Bence yakışmadı. Burada arkadaşımız demiş ki; Sinop Belediyesi bu güne kadar kayda değer hiçbir icraat yapmamış. Ben bu arkadaşa diyorum ki; ey bu basın bildirisini gazetelere gönderenler, 2009-2014 yılında Sinop Belediyesinde yapılmayan bir tane iş söyleyin. Şu yapılmadı deyin bana. Sen bu yapılanı beğenirsin beğenmezsin o ayrı bir konu. Ama halk bunu beğenmiş ki, 2009 yılında Baki Ergül ve CHP’nin aldığı oy belli 2014’te yine alınan oy belli. Hiçbir şey yapılmıyorsa bu durum nedir? Bana üst düzey Ak Partililer bile gelip seçim öncesi ne söz verdiyseniz yaptınız diyorlar. Beni eleştirin, iyisini yapamadınız deyin ama hiçbir şey yapılmadı demeyin” diye konuştu. 

HODRİ MEYDAN; KENDİLERİNE GÜVENİYORLARSA SEÇİMDE KARŞIMA ÇIKSINLAR
Yapılan açıklamada kendisine karşı yöneltilen “vizyonu yok” söylemine sert bir dille tepki gösteren Belediye Başkanı Baki Ergül, kendisine bu eleştirileri yapanları seçimlerde karşısına çıkmaya davet etti. Ergül; “Toplantının başından beri bir tane bile isim zikretmedim. Ancak, yapılan açıklamada; “Hiçbir vizyonu olmayan Belediye Başkanı Baki Ergül” diye bir tabir var. Hadi canım sende. Sen kimsin ki Baki Ergül’ün vizyonunu tayin ediyorsun. Baki Ergül’ün geçmişine bir bakarsan onun vizyonunu görürsün. Senin hayalin bile onu düşünmeye yetmez. Hadi hodri meydan, çıkartın bir tane Baki Ergül. Sen o kadar vizyon sahibisin madem, giyersin kıspeti çıkarsın meydana ak mı? Kara mı? Çıkar o zaman ortaya. Bu arada bu arkadaşın vizyonun kelime anlamını bildiğini de zannetmiyorum. Ben açıklayayım vizyon, bugünden geleceğe baktığımızda yıllar sonra kendimizi ne yaparken görmek istiyorsak o bizim vizyonumuzdur. Bizim de yaptığımız bütün çalışmalar geleceğe yönelik çalışmalardır. Sakarya caddesi, çekek yeri, yat limanı hepsi geleceğe yönelik çalışmalardır. Proje çalışmaları devam eden çevre yolu geleceğe yönelik bir çalışmadır. İnsan eleştirirken de elini vicdanına koyar. Hakikaten çok ayıp. Ben kendisini bir kardeş olarak görürdüm. Böyle bir açıklama senin ne haddin ne de hakkın. Senin Baki Ergül’ün vizyonu ile ilgili bir açıklama yapabilmen için, Baki Ergül seviyesinde olman lazım. Benim geldiğim yer belli. Ben tombaladan çıkmadım. Dolayısıyla senin Baki Ergül’ün vizyonunu tartışmaya kilon hafif kalır. Varsa da yüreğin gel tartışalım o zaman herkesin vizyonunu görelim” dedi.  

SAYIŞTAY DENETİMİNDE SIFIR HATA İLE ÇIKABİLEN BİR BELEDİYEYİZ
Kendisine ve Belediyeye yönelik yapılan açıklamada Sinop’un AK Belediyecilikle buluşması gerektiğinin aktarıldığını söyleyen Başkan Baki Ergül, 2009 yılı öncesinde Sinop’u yöneten AK Partili belediyenin 2009 seçimlerinde kendilerine tam anlamıyla borç batağında devredildiğini hatırlattı. Ergül; “Yapılan açıklamada; Sinop’un AK Belediye ile buluştuğunda gerekli hizmeti alacağını aktarmışlar. Şimdi biz 2009 yılında belediyeyi devraldığımızda personele borç batağında olan, uçan kuşa borcu olan, 10 senelik ikramiye alacağı bulunan personellerinin olduğu bir belediye ile karşılaştık. Eski para ile 35 trilyon lira borcu olan bir belediyeyi, bugün Türkiye’de parmakla gösterilen, hiç kimseye borcu olmayan ve yatırım yapan bir belediye şekline dönüştürdük. Türkiye’de ödemeler dengesi itibariyle denk bütçe yapabilen, Sayıştay denetiminde sıfır hata ile çıkabilen bir belediyeyiz. İnşallah bu böyle devam eder” diyerek sözlerini noktaladı.
Basın toplantısı soru cevap bölümü ardından sona erdi.   


Kaynak: Vitrinhaber
banner468

İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
hepsenkesmetkes - 12 ay önce
Sinop belediyesinin ortada olan icraatlarından biride denize arıtmasız kanalizasyon salmaktır.Bildiğimiz
Avatar
hepsenkesmetkes - 12 ay önce
seni chp nin tabanı istemiyor. hodri meydan ön seçime girebiliyormusun?bize onu söyle bakalım
Misafir Avatar
hoca - 12 ay önce @hepsenkesmetkes
sen nerden biliyorsun ak trol................hadi ordan............önseçimmiş...belediye başkanlarını emirle zorla görevden alan reisin amigosu burada demokrasi dersi veriyor....noktalı yere ne geleceğini biliyorsun..........o söze bile tahammülü yok ya........
Avatar
Memo - 12 ay önce
O çöplerde oraya gökden indi.
Avatar
vatandaş - 12 ay önce
Evet dökmez ve asla sahillerdeki çöpleri temizlemez, asla.
Avatar
hepsenkesmetkes - 12 ay önce
yiğidin kalesi inkarmış
Avatar
ADABAŞI - 12 ay önce
baki bey orada harfiyat Moloz parke taşı var gidip bakın demişsin belliki siz ve ekibiniz dünyadan bi habersiniz önce siz gidip bakın orada neler oluyo diyelimki katı atıkçılar orayı kullanıyodu oraya belediyenin taxi çöp kamyonu dediğimiz mini çöp kamyonlarıyla çöp getiriliyo traktörle kömür artıkları getiriliyo ve iş makinaları denizde iş makinalarıyla aktarıyolar bunlar nedir bu kadar basitleştirdinizki olayı anlaşılır gibi değil hem suçlu hem güçlüsünüz ARA BİRİM DENİZ OLUYO SANIRIM HİÇ DOLMUYO ÇÜNKİ DALGALAR ALIP GÖTÜRÜYO SÜREKLİ ALAN AÇILIYO GÜZELMİŞ BASIN MENSUPLARIDA SUSUPUS PEKİ BAŞKANINIM ORAYA DÖKÜLENLER GÖRÜNTÜLERDEKİLER NEYİN NESİ ÇÖPTEN KAST ETTİĞİNİZ NEDİR DİYE BİR SORU SORMA ZAHMETİNDE BULUNMUYOLAR
Avatar
HALK - 12 ay önce
EVET İCRAATLAR YAPILMAYAN YOLLAR DENİZE DÖKÜLEN KANALİZASYONLAR 10 YILDA YAPILAN 2 ADET PARK EVET ORTADA ÇOK DOĞRU HERŞEY ORTADA BÜYÜKŞEHİRDE 2 AYA BİTEBİLEN PROJENİN ÇOK ALTINDA OLAN SAKARYA CADDESİ PROJESİ HALA BİTMEDİ 1 YILDA SADECE YOLU BİTTİ DIŞ CEPHELER DE 2. YIL A KALDI TABİ TABİ İCRAAT LAR ORTADA ADAM HAKLI
Avatar
el baron - 12 ay önce
Sinop lu olmasak sana inanacağız başkan bey lakin herşey ortada Sinop ta sinopluda seni istemiyor herkesi canından bezdirmiş durumdasın el attığın herşey elinde kalıyor ne bir hayırlı projen var nede tıkır tıkır işleyen projen yok hergün her yerden bi sıkıntı çıkıyor.Şehir içinde yollar berbat su giderleri sıkıntılı Allahtan deniz varda ordan yırtıyorsun yoksa halin duman.
Misafir Avatar
hoca - 12 ay önce @el baron
güldürme kendine..adamın 2.dönemi ve 5000 oy farkla geldi...hangi sinoplu istemiyormuş......akp li troller mi?