Üniversite öğrencilerinden Halep protestosu

Sinop'ta İlahiyat Fakültesi öğrencileri tarafından Suriye'nin Halep kentinde rejim güçleri ve destekçileri tarafından sivillere yönelik yapılan katliam protesto edildi.


banner476

Uğur Mumcu Meydanında Kur'an-ı Kerim tilavetiyle başlayan protesto sırasında bazı öğrenciler Suriye bayrağı açarak, 'Halep Yanıyor' yazılı döviz taşıdı. Öğrenciler adına konuşan Orhan Bahşiş, Halep'in düşmesinin, kendilerine göre farklı, İslam dünyasına karşı farklı davranan sözde insan hakları savunucularının, kıyıya vuran bir balina için günlerce çabalayan ve saatlerce canlı yayın yaparken, Halep halkını sadece Müslüman oldukları için görmezden geldiklerini söyledi. 

SEYİRCİ KALMIYORUZ, KALAMAYIZ
Aylardır devam eden Halep katliamında da binlerce insan hayatını kaybettiğine dikkat çeken Orhan Bahşiş sözlerini şöyle sürdürdü; "Sinop Üniversitesi öğrencileri adına Halep'te yaşanan insanlık dramına seyirci kalmadığımızı göstermek için yapıyoruz. Çünkü bizler kadim medeniyetimizden aldığımız ilhamla, zulme karşı sessiz kalmanın ancak ve ancak batılın ve batı dünyası taraftarlarının bir yaklaşımı olduğunu düşünüyoruz. Bugün, gözlerini kan bulamış emperyalist güçler ve onların çok yüzlü iş birlikçileri Suriye direnişinin en büyük kalesi olan Halep'i düşürmek için topyekun saldırı içindedirler. 2011 yılından bu yana Suriye’de devam eden iç savaşta yaklaşık 300 bin insan hayatını kaybetmiştir. Yaklaşık 4 milyonu ülkemizde olmak üzere milyonlarca insan da mülteci konumuna düşmüştür. Aylardır devam eden Halep katliamında da binlerce insan hayatını kaybetmiştir. Ümmetin sessizliği yüzünden Halep düşme noktasına gelmiştir. 

BU ÜÇ MAYMUNUN RESMİDİR
Halep'in düşmesi, basit anlamda bir şehrin hakimiyetinin birilerinden diğerlerine geçmesi anlamını taşımamaktadır. Bir İslam beldesi olan Halep'in düşmesi, dünya yüzeyinde 1,6 milyar Müslüman’ın zulmün karşısında gösterdikleri üç maymunu oynama sessizliğiyle vicdanların kararması ve yerlerde gezen insanlığımızın resmidir. Evet, Halep bombalar altında ama daha da önemlisi biz Müslümanların zihinleri ve akılları dünyevi istek ve arzularımızı gerçekleştirme sarhoşluğuyla işgal altındadır. Bu zulme, bu katliama sebep olan sadece emperyalist güçler değildir. Zalimlere karşı görevini yapmayan Müslümanların sessizliği ve duyarsızlığıdır. Özelde Halep genelde tüm gönül coğrafyamızda bu kadar katliam olurken, biz Müslümanlar birlik, beraberlik ve ümmet bilincini kaybettiğimizden dolayı zalimler bu kadar fütursuzca hareket etmektedirler. Meydanı boş bulup istedikleri operasyonları İslam coğrafyasında icra etmektedirler. Başta bu katliamı yapan ve destekleyen azılı kâfir toplulukları bu ümmetin Esmalarına, Eymenlerine, Muhammedlerine hiçbir zaman hesap veremeyeceklerdir. 

SÖZDE İNSAN HAKLARI SAVUNUCULARI NEREDESİNİZ!
Ey Avrupa Birliği, Ey Birleşmiş Milletler, Ey sözde barış yanlısı devletler, kendilerine göre farklı İslam dünyasına karşı farklı davranan sözde insan hakları savunucuları, kıyıya vuran bir balina için günlerce çabalayan ve saatlerce canlı yayın yapan, sadece Müslüman oldukları için öldürülen insanları gözleri görmeyen, kulakları duymayan, dilleri lâl olanlar, yapılan bu zulme sessiz kalmanız sizlerin de bunun ortakçısı olduğunuz anlamına gelmiyor mu? Değerli kardeşlerim şu an Halep’in içinde bulunduğu bu durum, bundan 1400 sene önce Allah Rasûlü Hz. Muhammed (s.a.s.)’in de içinde bulunduğu Uhud savaşı ve 3 yıl süren boykot döneminden farksızdır. Uhud'da çembere alınan ve dişi kırılan Peygamber ve ashabı oradan nasıl kurtulduysa, Mekke döneminde 3 yıl süren ve hiçbir gıda giriş-çıkışına izin verilmediği, Müslümanların ağaç yaprakları ile hayatlarını idame ettirdikleri bir boykotta anlaşma metni Rabbimizin izniyle nasıl ki küçük bir kurt tarafından ortadan kaldırıldı ve Müslümanlar kurtulduysa, Mute savaşında 100 bin Bizans askerine karşı 3000 İslam askeri nasıl mücadele verdiyse, Halep’teki kardeşlerimiz de ümmetin yardımı ve Allah’ın izni ile bu zulümden kurtulacaktır. Şüphesiz ki Allah inananlarla ve hak dava uğrunda hareket edenlerle beraberdir. 
Ey Müslüman kardeşlerim, bizlere düşen birlik ve beraberlik içerisinde hareket etmektir. Batılı devletler ve Avrupa Birliği’nden yardım beklemektense vicdanlarımıza seslenerek var gücümüzle İslam alemindeki bu fitneyi bitirme mücadelesine girmektir. 

KÜFÜR TEK MİLLETTİR

Bakınız kardeşlerim, yıllardır Müslüman ülkelerin üzerinde oynanan bu hain ve alçak oyunlar tek bir amaca hizmet etmektedir. Bugün Mısır’da, Libya’da, Suriye’de, Afganistan’da, Irak’ta ve cennet vatanımız Türkiye’de yaşanan terör olayları bunlar için en büyük örnektir. Bu faaliyetlerin temel hareket noktası İslam’ı ve Müslümanları yeryüzünden silmektir. Küfür tek millettir ve tek amacı Müslümanları yeryüzünden ortadan kaldırmaktır. Biz Sinop Üniversitesi öğrencileri olarak bu zulme sessiz kalmadığımızı, kalmayacağımızı ve elimizden gelen her şeyi yapacağımızı belirtmek isteriz. 

ZULME KARŞI DİK DURMAK HALEP'İ SİNOP GİBİ KENDİMİZDEN BİLMEKTİR
Unutmayalım ki; bugün sessiz kalanların yarın başlarına bir şey geldiğinde bir söz söyleme hakları yoktur. Zulme karşı durmak, zalime verilen en büyük cevaptır. Zulme karşı durmak, en büyük kutsal mücadeledir. Zulme karşı durmak, ben Müslüman’ım demenin fiili ispatıdır. Zulme karşı durmak, Hz. Peygambere ümmet olmanın kanıtıdır. Zulme karşı durmak, yeryüzünde hak ve adalet uğruna Müslümanların hala ayakta ve dimdik durduklarının ispatıdır. Zulme karşı durmak, inandığımız hak dava adına ümidi korumaya, Müslümanların yeniden uyanışı yönündeki inancımızı canlı tutmaya dair en büyük haykırıştır. Zulme karşı durmak, İslam’ın ve Müslümanların son kalesi ve yegane ümidi Türkiye'mizin ayakta ve zinde olduğunun bir göstergesidir. Zulme karşı durmak, Halebi, Sinop gibi kendimizden bilmek ve sahiplenmektir. Zulme karşı durmak, zalime senden büyük Allah var deyip acizliğini ve haddini bildirmektir.

Hepimizin iç muhasebe yaparak Müslümanların birlikteliği adına çaba harcamamıza vesile olmasını diliyoruz. Allah'ın rahmeti ve bereketi, inandım diyen, bunu haykırmak için sağında ve solundakilerin ne söyleyeceğine bakmadan yürüyen ve onun gereğini hayatıyla ispat eden Müslümanların üzerine olsun. Hepinize katılımlarınızdan dolayı teşekkür ediyoruz.”

SİNOP MÜSLÜMANLARIN DERTLERİ İLE DERTLENDİ
Gerçekleştirilen basın açıklaması sonrasında konuşan Sinop Üniversitesi İlahiyat Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Mustafa Öztoprak, Sinop’un Müslümanların dertleri ile dertlendiklerini söyledi. Öztoprak; “Bugün burada özellikle bizim öğrencilerimizin Halep’te yaşanan katliama ve bu katliam karşısında Müslümanların sergilediği duyarsızlığa karşı bir eylemiydi. Bizde bu eyleme destek vermek için buradayız. İnşallah bizim de bir katkımız olmuştur. En azından onların orada bir soluk almasına, buradaki Müslümanların da bilinçlenmesine vesile olmuşuzdur. Sinop, herhangi bir faaliyetin olmadığı bir yer olarak ifade edilir. Ama Sinop’taki Müslümanlar, Sinop’taki öğrenciler, ne kadar bilinçli olduklarını, İslam dünyasının sorunlarına, problemlerine ne kadar duyarlı olduklarını bugün burada gösterdiler. Sayı olarak az olabilirler ama Mute savaşında da yüz bin kişi vardı ve 3 yüz bin kişiye karşı mücadele ettiler. Rabbimizin de buyurduğu gibi nice az gruplar çok grupları galebe çalacaktır. Buradaki insanlar, neticede Sinop Üniversitesinin İlahiyat Fakültesi ve diğer fakültelerle birlikte ne kadar canlı bir şekilde ümmetin dertleri ile dertlendiklerinin bir göstergesidir” dedi. 

Protesto açıklamasına, Sinop İl Milli Eğitim Müdürü Nevzat Türkkan, Memur-Sen Sinop İl Başkanı Hasan Tüyüboz, Sinop Üniversitesi İlahiyat Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Mustafa Öztoprak, İl Milli Eğitim Müdür yardımcıları ile bazı STK'ların temsilcileri de katılımları ile destek verdi. 

 


Kaynak: Vitrinhaber
banner468

İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
sinoplu - 1 yıl önce
kendi başını bağlayamayan, gelin başı bağlarmış. keşke kendi ülkemizdeki katliamlarada sesinizi çıkarabilseniz, geçen hafta oldu 44 kişi öldü.
Avatar
jamiryo - 1 yıl önce
Ohoy Sinop'a uğramayalı tekkeliler çoğalmış bu nedir kuzum? Bunlar neyin eylemini yaptığının farkında değil sanırım?
Avatar
Vatandaş - 1 yıl önce
bence Müslüman yalan konuşmaz rejim güçleri ve destekçileri diyorsunuz doğru olduğuna Kuran üzerine yemin eder misiniz, sözde cihatçılardan kaçan, ve cihatçıların canlı kalkan yaptıkları ve gitmelerine müsade etmedikleri insanlardır bu mağdur olanlar, Allah yardımcıları olsun.
Avatar
hepsenkesmetkes - 1 yıl önce
İşin özü selefi cihatçı teröristler Halep ten kaçıyor,sıra geldi pkk ve pyd
Avatar
Mustafa Öztoprak - 1 yıl önce
Katılan bütün öğrencilerimize teşekkür ederim. Onlar halepte meydana gelen katliama sessiz kalmadılar.
Avatar
Mustafa Öztoprak - 1 yıl önce
Sinop, ilahiyat fakültesi kurulalı alışmadığı bazı durumlarla karşılaşıyor galiba. Yapılan bazı yorumlarda, Halep için yapılan eylem bazılarını rahatsız etmiş görünüyor. Bu yeni anlayış ve renklere zamanla alışılacaktır diye düşünüyorum. İslam'ın sadece söylendiği ve telkin edildiği üzere vicdanlarda kalması gereken bir inanç olmadığı, aynı zamanda nerede bir Müslümanın derdi varsa onunla birlik olmayı esas aldığını bugün bu gençler ortaya koymuştur. En azından Sinoptan da yaşanılan vahşete karşı gençlerin dilinden bir haykırış yükselmiştir. Bunu ancak, dini, yaşadığı gibi inanan değil, inandığı gibi yaşayan bireyler sergileyebilir. Öğrencilerimi yürekten kutluyorum. Başarılarının devamını diliyorum.
Misafir Avatar
Y:OZAN (2) - 1 yıl önce @Mustafa Öztoprak
karanlığına sürüklemek istiyor. Bunun içinde geleceğin kuşaklarını hedef seçti. Anaokulundan başlayarak onların sağlıklı gelişimlerini önleyecek, ruh sağlıklarını olumsuz etkileyecek sistematik bir uygulama içinde.”Biri CHP’nin değiştiğinden mi bahsetmişti? Buyurun işte yukarıda 1940’ların CHP’si karşınızda… Neymiş, çocuklar derse “Besmele” ile başlayacakmış, bu gericilikmiş, “Söze bak hizaye gel Besmele” hurafe imis, cocuklara zarar veriliyormus… Yahu bir parti düsünün ki, topragına, topragının insanına, dinine bu kadar yabancı ve düsman olsun ama bir asırdır da o toprakta var olsun, akıl alıyor mu?......Zihniyet meselesi......Saygilarimla
Misafir Avatar
Y:OZAN (1) - 1 yıl önce @Mustafa Öztoprak
Mustafa Öztoprak kardesim CHP’nin internet sitesine girmenizi tavsiye ederim orada istediginiz cvplar i zaten kendileri siralamis örneyin Çocuklarımızın ve gençlerimizin beyinlerinı kuşatacak ve teslim alacak gericiliğe boyun eğmeyeceğiz.Ne demektir bu biz ISLAMA karsiyiz...bir baskasi CHP Antalya Milletvekili Yıldıray Sapan yine aynı sitede şunları paylaşıyor Aynen aktariyorum 3- 6 yaşındaki miniklere yönelik talepleri akıl alır gibi degil.Derslere besmele ile başlanmasının istenmesi çağdaş ve laik eğitime aykırı. Yaşları gereği soyut kavramları algılamayan miniklere, ileriki yaşlarda öğrenmeleri gereken dini bilgilerin verilmesinin istenmesinin, dua ve sure ezberletilmesinin pedagojik izahı nasıl yapılabilecek. İslam dininde ibarete başlama dönemi ortada iken 3- 4 yaşındaki miniklere yapılmak istenen nedir? Anaokulu öğrencisine Kuran Kursu eğitimi verilmesinin dinde yeri olmadığına göre amacın ne olduğu açık. AKP, Türkiye’yi çağdaş dünyadan koparıp hızlı bir şekilde ortaçağ
Misafir Avatar
hoca - 1 yıl önce @Mustafa Öztoprak
Halep muhaliflerin elindeyken, Müslüman Suriye karıştırılmak istenirken, işid kafa keserken, eylem yapmayan bu 30 kişilik grup ( yarısı milli eğitim elemanı), Suriye de rejim kendini korumaya başlayınca meydanlara çıkıp müslümanları kesiyorlar demeye başladılar. Tanıdık bir senaryo....
Misafir Avatar
vatandaş - 1 yıl önce @Mustafa Öztoprak
Mustafa bey rejim güçleri yaptı deniyor, sayın hocam mağdur olan insanlar var doğrudur, fakat suçu işleyenler noktasında geçen ifade doğru mu?
Avatar
Y:OZAN - 1 yıl önce
ALLAH cc razı olsun öğrencilerimizden,
Bazı sözde çok bilmiş DİN karşıtları öğrencilerimize tekkeci diye adlandırarak aşağılayıcı bir uslupla
yakıştırma yapanlar kimlerin yanında
saf tuttuklarınıda bu vesileyle belli..
Etmiş oldular...
Avatar
Gurbetçi - 1 yıl önce
Neredesiniz chp liler başka zaman luzumsüz şeylerde toplanırsınız müslümanlara birşey olduğunda sesiniz çıkmaz
Misafir Avatar
hoca - 1 yıl önce @Gurbetçi
müslüman müslümanı öldürüyor biz napalım kardeş..........ayrıca chp boşa meydana çımaz...direnmek için çıkar......yıllarca cemaate engel olun dedik dinlemediniz.........bak sonuç ortada............biat etmeyin.......sorgulayın......düşünün..............kafanıza yatmayanları sokağa çıkıp protesto edin........kula kul olmayın.........Allah akıl fikir vermiş onu kullanın....................
Misafir Avatar
vatandaş - 1 yıl önce @Gurbetçi
yazmayacam diyorum olmuyor, bak birader Türkiye bu şerefsiz pkklılara topyekün savaş açsa Türk ordusunu kimler katliam yapıyor diye suçlar ise Suriyede de durum aynı, bence yine anlamadın.