Tarımda yeni dönem başlıyor

Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Faruk Çelik, tarımda yeni bir dönemin başlayacağını söyledi. Yapılan düzenlemelerle tarımda birçok yeniliğin ve iyileştirmenin hayata geçirileceğinin altını çizen Bakan Çelik, Şap hastalığı için üçlü sistem kurulduğunu ve bu kapsamda, Antalya’dan Sinop’a sınır çizildiğini belirtti. 

Tarımda yeni dönem başlıyor

banner476

Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Faruk Çelik, 2017 yılından itibaren tarımda sistem değişikliğine gideceklerini duyurdu. Çelik, bundan sonra devletin önereceğini çiftçinin yetiştireceğini vurguladı. Bakan Faruk Çelik, 2017’den itibaren başlatacakları ‘Milli Tarım’, ‘Kendi Kendine Yeten Hayvancılık ve Tarım’ projeleriyle ilgili ayrıntılı bilgi verdi. Proje kapsamında Öne çıkan 942 ayrı havzada belirlenen ürünler ekileceğini belirten Bakan Çelik, bu ürünleri ekmeyenlerin destekten yararlanamayacağını söyledi. Proje ile ayrıca Damızlık çiftlikleri, hem besi, hem damızlık üretecek. Şap hastalığı için üçlü sistem kuruldu, Antalya’dan Sinop’a sınır çizildi.

BELİRLENMİŞ ÜRÜN ÜRETİMİ
Çelik, köklü sistem değişikliğinin Türkiye’nin üretim anlayışını toptan değiştireceğini söyledi. Çelik, “2017’de düğmeye basıyoruz, bizim yılımız olacak” dediği projelerle iki alanda önemli çalışmayı tamamladıkları müjdesini verdi. Bakan Çelik projeleri şöyle anlattı:Birincisi, havza bazlı sisteme 2017’de geçiyoruz. 11 milyar liralık tarımsal hasılat artışı bekliyoruz. 941 tane havza belirlendi. 
Hangi bölgenin, hangi ürüne uygun olduğu belirlendi. Ona göre ekim söz konusu olacak. Alternatifli ürünler sunulacak. 2017’de buna göre destek verilecek. Başka ürün ekerse, destek alamayacak. Neye ihtiyacımız varsa, onu üretmek hedefimiz.

DAMIZLIK ÇİFTLİKLERİ
İkincisi hayvancılık. İthalata dayalı bir hayvancılık var. Yerli üretim için düğmeye basıp, alt yapı eksiklerimiz tamamlandı. Damızlık çiftlikleri kuruluyor, özel ve kamu tarafından.
İlk etapta 20 adet kuruluyor. Biri hayvancılık yapacaksa, istediği cins ve ırk hayvanı buralardan seçip alacak. Küçükbaş için benzer merkezler kuruyoruz. Yaygın bir şekilde hayvan ithal eden değil, üreten sisteme geçiyoruz.

22 İL İLAN EDİLECEK
500 bin hayvan ithal ediyoruz. 12 aylık alıp, 6 ay besliyor kesime gönderiyoruz. Bu besilik hayvanı, dışarıdan ithal değil de, damızlık çiftliklerinden temin edeceğiz.
Bu çiftliklerin, yarısı erkek, yarısı dişi olacak. Erkekler besi, dişiler süt ve damızlık için kullanılacak. Türkiye’nin 22 ilini yetiştirici bölge ilan ediyoruz. Doğu Anadolu başta olmak üzere. Önce 50 bin, sonra 300 bin damızlık hayvanı sisteme sokmak istiyoruz.

MERALAR ÜRETİCİLERE
Kendi hayvan varlığımızı yaratırken, yem fiyatlarını da aşağı çekeceğiz. Bunu nasıl yapacağız? Havza bazlı üretimine, yem bitkilerini de dahil ettik. Türkiye’nin her yerinde ekebilirsiniz bunları dedik.
Ayrıca meraların vatandaşa, hayvancılık yapanlara verilmesi gündemde. Meraları ıslah etmesi kaydı ile merayı tahsis edeceğiz. Köy, hayvancılık yapıyorsa, öncelikli olarak onlara verilecek. Yapmıyorsa, başka üreticilere 20 yıllığına verilecek. Böylece, hem yem fiyatları düşecek, hem de meralar iyi ve verimli kullanılacak.

ŞAP’A ÜÇ MERKEZLİ KONTROL
Hayvancılıkla ilgili bir diğer projemiz ise şaptan ari bölge ilanı olacak. Trakya bu açıdan önemli. Bayramdan sonra Antalya’dan Sinop’a bir hat çekiyoruz. 
Bu hattın batısında kalan her yeri, şap hastalığına karşı ari bölge ilan edeceğiz. Türkiye’nin yarısını şapa karşı ari bölge olacak. Hayvan geçişleri için üç merkez konulacak.
Bu merkezlerdeki kontrollerden sonra batıya geçişlere izin verilecek. Bu bölgede arilik sağlandıktan sonra doğu için de aynı karar alınacak.

GIDA SAHTECİLİĞİNE 10 KAT CEZA
Bakan Faruk Çelik, gıda sağlığı açısından denetimleri sıklaştırdıklarını vurgulayarak şöyle devam etti: “Gıda sağlığı açısından denetimleri sıklaştırdık. Hiç kimse kusura bakmasın. Vatandaşın sağlıklı ürün tüketmesi konusunda yaptığımız çalışmayı Başbakanlığa gönderdik. Cezalar artacak. Tağsiş yapanlar, katkı maddeleri konusunda kurallara uymayanlar, artık bunları yapamayacak. Para cezaları 10 misline kadar artacak. Bunu yapan firmalar kapatılacak. Başka bir isim altında tekrar işletmeyi açmalarının da önüne geçilecek. Listeleri ilan edeceğiz, laboratuvar tetkikleri ortada. Bakanlık olarak kimsenin gözünün yaşına bakmayız.”
 

banner468

İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.