Sinop Üniversitesinden Palamut ve Çinakop Araştırması

Sinop Üniversitesi Su Ürünleri Fakültesi tarafından Karadeniz’de 2016-2017 su ürünleri avlanma dönemi içerisinde avlanılan ekonomik değer taşıyan balıkların yasal avlanma boyları ve diğer balıkçılık parametreleri üzerinde araştırmalar yapıldı.

Sinop Üniversitesinden Palamut ve Çinakop Araştırması

Sinop Üniversitesi Su Ürünleri Fakültesi tarafından Karadeniz’de 2016-2017 su ürünleri avlanma dönemi içerisinde avlanılan Palamut ve Çinakop gibi ekonomik değeri olan balıkların yasal avlanma boyları ve diğer balıkçılık parametreleri üzerinde sürdürülen araştırma projesinin ilk sonuçları açıklandı.

Proje Yürütücüsü Su Ürünleri Avlanma Teknolojisi Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Osman Samsun, Palamut balıklarının avcılık döneminin başlangıcında ortalama boylarının 27,52 ±1,31 cm, ağırlıklarının 209,01±36,20 g ve yenilebilen yüzde et oranının 0,77 ±0,02 iken, bu değerlerin Ekim ayı ortasında sırasıyla artarak 44,45±6,27cm, 1090,82±472,78 gr ve 0,85±0,01olarak maksimum düzeye çıktığını, Kasım ayı başında ise palamut balıklarının boy ve ağırlıklarında küçülme olduğunu bildirdi. 

PALAMUTTA GÖÇ DÖNEMİ BAŞLADI
Ortalama 1 kg ağırlığa ulaşmış olarak yoğun şekilde avlanılan palamut balıklarının boy ve ağırlıklarındaki azalmalar ile avlanma miktarlarında da dönem başına göre azalmaların olduğunu belirten Prof. Dr. Osman Samsun, Marmara ve Ege Denizi üzerinden ülkemiz sularını terk etmek üzere dönüş göçünün başlamak üzere olduğunu ifade etti.
Samsun ayrıca, avlanma dönem başında yoğun olarak çok küçük boylarda avlanılan ve düşük fiyatlarla satışa çıkarılmış olan palamut balık avcılığının bu dönemlerde daha aza indirgenmesinin, yenebilir yüzde et oranı açısından kayıpların azaltılması için önemli etken olacağını dile getirdi.

ÇİNAKOP SON YILLARDA MEMNUNİYET VERİCİ BOYUTLARDA
Çinakop balıklarına getirilmiş olan asgari avlanma boyu olan 20 cm’nin bu avlanma döneminde yaygın olarak uygulanmakta olduğunu söyleyen Prof. Dr. Osman Samsun, yakalanan çinakop balıklarının  % 90’dan fazlasının 20 cm’nin üzerinde olan ve lüfer boyutlarına gelmek üzere olan balıklardan oluştuğunu kaydetti.

Avlanma dönemi başından itibaren çinakop balıklarının ortalama boylarının, 20,01±2,20 cm, ağırlıklarının 81,62±31,85 gr ve yenilebilen yüzde et oranının 0,74, 0±14 olduğunu işaret eden Samsun, son yıllarda bu değerlerin memnuniyet verici olduğunu da sözlerine ekledi.

ARAŞTIRMALAR DEVAM ETMELİ
Prof. Dr. Osman Samsun, avlanma dönemi sonuna kadar 1 yıl süre kapsamında birçok ekonomik balıkların bilimsel olarak araştırılması, mevcut stokların güncel durumu hakkında bilgi edinilmesi gerektiğini belirterek gerekli koruma ve kontrol tedbirlerinin alınıp uygulanması ile Karadeniz’de sürdürülebilir su ürünleri avcılığının gerçekleştirilmesine Sinop Üniversitesi olarak katkı sağlamayı gaye ettiklerini ifade etti. 

banner468

İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.