Salyangoz Yetiştiriciliğine Bilimsel Destek 

Sinop Üniversitesi Su Ürünleri Fakültesi, TÜBİTAK destekli yürüttüğü “Karadeniz Bölgesi Sinop İlinde Kara Salyangozu Yetiştiriciliğinin Araştırılması” adlı proje ile Karadeniz bölgesinde salyangoz yetiştirmek isteyen girişimcilere temel oluşturacak bir ilke imza attı. 

Salyangoz Yetiştiriciliğine Bilimsel Destek 

Su Ürünleri Fakültesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. M. Yeşim Çelik öncülüğünde, doktora öğrencisi Mehmet Bedrettin Duman, Arş. Gör. Merve Sarıipek, Arş. Gör. Gülşen UZUN Gören ve Arş. Gör. Dilara Kaya Öztürk tarafından 2014-2016 yılları arasında yürütülen “Karadeniz Bölgesi Sinop İlinde Kara Salyangozu Yetiştiriciliğinin Araştırılması” adlı proje salyangoz yetiştiriciliğine ışık tutmayı hedefliyor.

Projenin yürütücülüğünü üstelenen Su Ürünleri Yetiştiriciliği Bölümü Öğretim Üyesi Doç. Dr. M. Yeşim Çelik, Kara salyangozu yetiştiriciliği yapmak isteyen girişimciler için bilimsel araştırmalar yardımı ile önemli veriler elde ettiklerini belirterek, “Kara salyangozu yetiştirmek isteyen girişimcilerin canlının biyolojik özellikleri, hangi coğrafyada hangi türün yetiştiriciliğinin yapılabileceğini, nasıl bir yetiştiricilik sistemini kullanabileceğini çok iyi hesap etmesi gerekmektedir. Birçok yetiştirici bu özellikleri bilmediğinden başarısız olmaktadırlar. Bu nedenle konuyla ilgili bilimsel araştırmaların yapılması ihtiyacı ortaya çıkmıştır. Bu bilgi ihtiyacının gidermek için Sinop Üniversitesi Su ürünleri Fakültesi tarafından TÜBİTAK destekli olarak 2014 tarihinde başlatılan “Karadeniz Bölgesi Sinop İlinde Kara Salyangozu Yetiştiriciliğinin Araştırılması” projesi geliştirilmiştir” dedi.

PROJE TÜRKİYE’DE BİR İLK 
Projenin kuluçkahaneden pazar boyuna kadar tam bir kara salyangzou yetiştiricilik döngüsünü içermesi açısından Türkiye’de bir ilk olma özelliğine sahip olduğunu belirten Doç. Dr. Yeşim Çelik, “Sinop Üniversitesi Bilimsel ve Teknolojik Araştırmalar Uygulama ve Araştırma Merkezi (SÜBİTAM) bünyesinde gerçekleştirilen proje, 24 ay olarak hesaplanmıştır. Çalışmanın birinci yılı, gerekli malzemelerin teminini, yetiştiricilik sistemlerinin kurulumunu, anaçların adaptasyonu ve yavru alımını, büyütme ve çevresel parametrelerin takibini kapsarken ikinci yıl ise pazar boyuna gelen bireylerin et veriminin tespitini,  biyokimyasal ve mineral madde içeriğinin belirlenmesini ve yazım aşamasını kapsayacak şekildedir. Türkiye’de birkaç deneme dışında kuluçkahaneden pazar boyuna kapsamlı bir yetiştiricilik modeli bulunmamaktadır. Proje, Karadeniz bölgesinde salyangoz yetiştiricilik potansiyelinin belirlenmesi, kuluçkahane ve besi alanından oluşan karma tip yetiştiricilik sisteminin uygulanabilirliğinin değerlendirilmesi bakımından bir ilki oluşturmaktadır” ifadelerini kullandı.

Projenin aşamaları hakkında bilgi veren Su Ürünleri Yetiştiriciliği Bölümü Öğretim Üyesi Doç. Dr. M. Yeşim Çelik, “Araştırmada, ülkemizde doğal olarak bulunan, bir yılda olgunlaşması ve yıl içinde birden çok yavru verebilme özellikleri nedeniyle yetiştiricilikte en çok tercih edilen tür olan Helixaspersa türü kullanılmıştır. Anaç salyangozlar yumurta almak üzere doğadan toplanmıştır. Uygun ebatta bir konteynırın içi gerekli araç, gereç ve sistemlerle donatılarak kuluçkahane olarak işlevsel hale getirilmiştir.  Kuluçkahane ortamında elde edilen yavruların pazar boyuna ulaştırılabilmesi için sera tarzında besi yeri kullanılmıştır. Besi yerinde bulunan yavrular hem hazırlanan formül yem hem de lahana, ıspanak ve ısırgan ile beslenmiştir. Kuluçkahane ortamında Ekim ayında elde edilen H. aspersa yavruları en hassas oldukları ilk bir aylık dönemlerinde kuluçkahanede bakılarak 6,52±0,03 mm boya kadar büyütülmüşlerdir. Kasım ayının son haftasında sera şeklinde dizayn edilmiş olan besi alanına konulmuş ve 7 aylık bir yetiştirme sürecinden sonra ortalama %25’i, 8 aylık süre sonunda ise %90’nı hasat edilecek duruma gelmiştir” dedi.

Çalışmadan elde edilen sonuçların, salyangoz yetiştirmek isteyen girişimcilere temel oluşturacağını ifade eden Su Ürünleri Yetiştiriciliği Bölümü öğretim üyesi Doç. Dr. M. Yeşim ÇELİK, hem yetiştiricilik yapmak isteyen girişimcilere hem de bilimsel anlamda çalışmalar yürütmek isteyen araştırma kurumlarına faydalı olması bakımından proje sonuçlarının yayın ve seminerler yoluyla paylaşılacağını belirtti.

AVRUPA ÜLKELERİNE PAZARLAMA İMKÂNI 

Özellikle Avrupa Ülkelerine pazarlama imkanı olduğunu belirten Yeşim Çelik,“Ülkemizde yok denecek kadar az tüketilen salyangoz eti, dünya çapında özellikle Fransa başta olmak üzere bazı Avrupa ülkelerinde, İngiltere’de, Amerika’da ve Kanada’da milyonlarca insan tarafından severek tüketilen bir gıdadır. Avrupa’da pazarı hazır olan bu canlının Türkiye’de üretimi avcılık yoluyla yapılmaktadır. Aşırı avcılık popülasyonlar üzerinde olumsuz etki yaratmakta, üretimde istikrarı ortadan kaldırmakta ve ürün kalitesinde değişikliğe yol açmaktadır. Bu durum artan talebi karşılamak adına kara salyangozu yetiştiriciliğinin yapılmasını kaçınılmaz hale getirmiştir” ifadelerini kullandı. 

YENİ İSTİHDAM ALANLARININ AÇILMASINA OLANAK SAĞLAYABİLİR

Salyangoz üretiminin ülkemizde yaygınlaşmasıyla birlikte yeni istihdam alanlarının oluşacağına dikkat çeken Doç. Dr. M. Yeşim Çelik,“Ülkemizde kara salyangozu yetiştiriciliğinin yaygınlaşması halinde stoklar üzerindeki baskı azalacak, ürün kalitesi ve ihracat değeri artacak, yıl boyunca sabit ürün elde edilebilecektir. Ayrıca yeni istihdam alanları oluşturulacaktır. Ülkemizin uygun iklim koşullarında yetiştiriciliği yapılan salyangozların, birçok Avrupa ülkesindeki yüksek ihracat potansiyeli göz önüne alındığında ülke ekonomisine katkı sağlayacağı kesindir. Ayrıca tarımsal yoldan elde edilen ticari bir ürün olarak ülke için yeni bir ticari üretim faaliyeti gerçekleştirilmiş olacaktır” dedi. 


 

banner468

İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
efsane mühendis... - 2 yıl önce
hayırlı olsun... bu zaten bağımsız firmalar tarafından yıllardır yapılan bir iş...kemal balıkçılık (sagun) yıllardır yapıyor.
ismi su ürünleri fakültesi olan bir okulun kara salyangozuyla ne işi var... çantacı hacalarla torpilli kadrolarla güzelim okulu mahvettiniz. mesleğin dibine asit döktünüz... sadece şunu soruyorum... kaç öğrencin var kaç hocan var....
Misafir Avatar
yeşim çelik - 2 yıl önce @efsane mühendis...
Kara salyangozu yetiştiriciliği çalışması ülkemiz için yeni olup bahsettiğiniz firmalar bu canlının avcılıkğı, işlemesi ve ihracatı ile ilgilenmektedir. İsmi Su Ürünleri olan bir Fakültenin neden kara salyangozu araştırması yaptığına dair eleştirinizi ilgili linklerle destekleyerek açıklayayım. Kara salyangozu su ürünleri mevzuatı altında yer almakta olup su ürünleri genel müdürlüğü tarafından değerlendirilmektedir. Bu nedenle Su Ürünleri Fakülteleri üzerinde araştırma yapılabilir.
http://www.tarim.gov.tr/Belgeler/Mevzuat/Talimatlar/suurunleriislemedegerlendirmetalimati.pdf
http://www.resmigazete.gov.tr/eskiler/2006/08/20060824-6.pdf
Kara salyangozu konusu dışından Fakültemiz hocaları ile ilgili yaptığınız ağır ithama cevap; Sinop Üniversitesi Su Ürünleri Fakültesine ait bilimsel yayın miktarını ve kalitesine bir göz atmanız şeklinde olacaktır. Doç. Dr. Yeşim ÇELİK
Misafir Avatar
Yeşim ÇELİK - 2 yıl önce @efsane mühendis...
...........devamı
Ayrıca Su Ürünleri Fakültelerine ait öğrenci problemi sadece bizim değil diğer 21 Su Ürünleri Fakültesinin de ortak problemidir. Bunun sebebi su ürünleri mühendislerinin mesleki hak ve yetkilerinin kendilerine verilmemesi sonucu yaşanan istihdam problemidir. Bunlar dışında bilgi paylaşımında bulunabileceğiniz veya tartışmak istediğiniz başka konular varsa çay içmeye buyurun. Beraber tartışalım.
Doç Dr. Yeşim ÇELİK
Misafir Avatar
Mehmet DUMAN - 2 yıl önce @efsane mühendis...
Bağımsız firmalar tarafından yapılan, avcılık yolu ile elde edilen kara ve deniz salyangozunun işlenmesidir. Sagun tarafından yapılan işlem ise deniz salyangozunun avlanarak işlenmesidir. Bu arada kara salyangozu da su ürünleri kapsamında olduğu için Su Ürünleri Fakültesi tarafından araştırılması da gayet doğaldır.
Avatar
Beyhan - 2 yıl önce
Bu uygulamayı çok beğendim bende katılmak istiyorum bu konuda nasıl girişimci olabilirim ve sinopluyum
Avatar
mert adam - 2 yıl önce
hiçbir işe yaramayacak belki 3 yıldır destek gören bir çalış-ıl-ma
Avatar
Yeşim ÇELİK - 2 yıl önce
Kara salyangozu yetiştiriciliği çalışması ülkemiz için yeni olup bahsettiğiniz firmalar bu canlının avcılığı, işlemesi ve ihracatı ile ilgilenmektedir. İsmi Su Ürünleri olan bir Fakültenin neden kara salyangozu araştırması yaptığına dair eleştirinizi ilgili linklerle destekleyerek açıklayayım. Kara salyangozu su ürünleri mevzuatı altında yer almakta olup su ürünleri genel müdürlüğü tarafından değerlendirilmektedir. Bu nedenle Su Ürünleri Fakülteleri üzerinde araştırma yapılabilir.
http://www.tarim.gov.tr/Belgeler/Mevzuat/Talimatlar/suurunleriislemedegerlendirmetalimati.pdf
http://www.resmigazete.gov.tr/eskiler/2006/08/20060824-6.pdf
Kara salyangozu konusu dışından Fakültemiz hocaları ile ilgili yaptığınız ağır ithama cevap; Sinop Üniversitesi Su Ürünleri Fakültesine ait bilimsel yayın miktarını ve kalitesine bir göz atmanız şeklinde olacaktır. Doç. Dr. Yeşim ÇELİK
Avatar
Tulin - 2 yıl önce
Yillardir yapiliyor dedlglniz is, avcilik yoluyla elde edilen karasalyangozudur.yetistiricilik calismalari ulkemizde yeni basliyor.Karasalyongozu yetistiriciligine de Tarim Bakanligi Balikcilik ve su urunleri genel mudurlugu bakiyor. Yani konu su urunleri fak. ni ilgilendiriyor. Tesekkurler yesim hanim, guzel bir calisma olmus.
Avatar
Bizim için elzem olan denizden filttresi olan midye projesi buna çok ihtiyacı var - 2 yıl önce
Anlayana
Misafir Avatar
Yeşim ÇELİK - 2 yıl önce @Bizim için elzem olan denizden filttresi olan mid
Mşdye yetiştiriciliği ile ilgili her türlü araştırma Fakültemiz bünyesinde yapılmış olup sonuçları yayın ve seminerler vasıtasıyla paylaşılmıştır. Gerekli bilgiyi Fakültemize başvurarak alabilirsiniz.
Saygılar
Doç. Dr. Yeşim ÇELİK
Avatar
Erol sever - 2 yıl önce
Asıl bütün imkansızlıklara rağmen doktora öğrencisi mehmet in emeginden bahseden yok karda yağmurda bisikletiyle 8 km hergün salyangozla ilgilenmek üretmeyi basarmak cok zor emek de saygi bekler
Avatar
Hakan - 2 yıl önce
Sinop'un en büyük sorunlarından birisi olan sülük yetiştiriciliği konusunda öncü olduğu için Sinop Üniversitesini kutluyorum. Artık Sinop'u kimse tutamaz... Üniversite, şehrin ihtiyacı(!) olan bu tür konularda çalışmalara bu hızla devam ederse varlık gayesine de uygun hareket etmiş olacaktır.
Misafir Avatar
memleket meselesi - 2 yıl önce @Hakan
...ki bunlar sanıldığı gibi büyük paralar değildir. Kişiler de bu projenin sonuçlarını yerel basınla paylaşmışlardır. Eğer bu konuda yatırım yapmak isteyen özel bir teşebbüs de olursa bu sonuçlardan faydalanabilirler. Hepsi bu yani. Memleket meselesi değil. Zaten kişiler de biz Sinop'un tüm problemlerini bu proje ile çözeceğiz iddiasında da bulunmamışlar. Diğer yandan sizin sülük diye bahsettiğiniz belki yağmurlu havalarda çokça etrafta görebileceğiniz o kara salyangozlarını da küçümsemeyin. Bu canlıların doğal ortamlarının dışında kültür ortamlarında üretmek oldukça zordur. Konu ile ilgili gerekli bilgiyi de eminim proje sahipleri seve seve size verirler.
Misafir Avatar
memleket meselesi - 2 yıl önce @Hakan
Üniversitelerin içinde bulunduğu şehrin ya da bölgenin problemlerinin çözümünde odak noktasında olmalı yaklaşımını doğru bulmuyorum. Unutmayın ki, üniversiteler karar mercii değildir. Sizin yaklaşımınız doğru olsa bugün İstanbul'da bulunan onlarca devlet ve vakıf üniversiteleri bu şehrin trafik problemini, işsizlik problemini, suç problemini v.s. doğu ve güneydoğuda bulunan başta Dicle Üniversitesinin bölgedeki terör problemini çözmesi gerekirdi. Elbette üniversiteler sadece bulundukları şehrin, bölgenin değil ülkenin de kalkınmasına yönelik olarak, verdikleri eğitim ve bulundurdukları bilim dallarına göre eğitim, mühendislik, sağlık ziraat, balıkçılık vs. alanlarında bilimsel araştırmalar yapma ve bu sonuçları kamuyla paylaşma sorumlulukları var. Ancak bu sonuçları değerlendirerek gerekli yaptırımları yapacak olan karar merciileridir. Kaldı ki söz konusu proje bir bilimsel çalışma niteliğinde olup bu proje önerisi TÜBİTAK tarafından desteklenmeye layık bulunmuş ve....