Erfelek’te fındık hasadı başladı

Erfelek İlçe Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürü Özgür Baş, kaliteli fındık hasadı ile ilgili önemli açıklamalarda bulundu. 

Erfelek’te fındık hasadı başladı

Türkiye'nin en önemli tarımsal ürünlerinin başında gelen fındığın hasadı başladı. Karadeniz Bölgesi'nin genelinde olduğu gibi Sinop’ta da üreticiler, aşırı sıcaklara rağmen bahçelerde geçim kaynakları olan fındığı hasat ediyor.

Fındık hasadının başladığı bugünlerde üreticilere önemli açıklamalarda bulunan Erfelek İlçe Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürü Özgür Baş, kaliteli hasadın püf noktaları hakkında da bilgiler verdi. İlçede fındığın yaklaşık 6 bin dekar alanda yetiştiriciliği yapılan ekonomik öneme haiz bir ürün olduğunu belirten Erfelek İlçe Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürü Özgür Baş, Üretim sezonu boyunca budama, gübreleme, hastalık ve zararlılarla mücadelenin hasat, harman, depolama gibi teknik uygulamaların gereği gibi yapılmasının, verim ve kalite artışı sağlayacağını belirtti. Baş; “Fındık hasadının başladığı bu günlerde üreticilerimizin bazı hususları göz ardı etmemeleri gerekir. Fındık hasadına başlanmadan önce bahçelerde genel temizlik yapılmalıdır. Hasadı güçleştirebilecek yabancı otlar biçilerek temizlenmelidir. Bahçelerimizin önemli bir kısmı karışık çeşitlerle kurulu olduğundan farklı çeşitler aynı zamanda hasat olgunluğuna gelmemektedir. Bazı çeşitler erken bazı çeşitler geç olgunlaşmaktadır. En uygun yöntem farklı çeşitlerin ayrı ayrı ve olgunlaştıklarında hasat edilmeleridir. Ancak pratikte karışık çeşitlerle kurulu bahçelerde hâkim olan çeşit olgunlaştığında hasat işlemi yapılmaktadır. Fındıkların hasat olgunluğuna geldiği bazı özelliklere bakılarak anlaşılmaktadır. Bu özellikler; Zurufların iyice kızarması, fındık tanelerinin zuruf içerisinde hareket etmesi, sert meyve kabuğunun ¾ nispetinde kızarması ve iç fındığın kendine has sertlik ve tadının olması, sağlam ve dolgun meyveleri taşıyan dalların sallandığı zaman mevcut meyvelerin ¾'ünün daldan dökülmesi fındığın hasat olgunluğuna ulaştığını gösterir. 

Hasat olgunluğuna ulaşmadan toplanan fındıklarda sert meyve kabuğu donuk olur, iç kabuğu iyice doldurmaz, buruşuk iç oranı artar ve randıman düşer. Fındık çeşitleri kendine has sertlik, lezzet ve tada ulaşmadan hasat edilmesi durumunda meyve kalitesi düşer. Uzun süre muhafaza edilmeleri güçleşir ve kolay bozulurlar” dedi. 

EN İYİ HASAT EDİLME ŞEKLİ DALLARIN SİLKELENMESİ
Fındığın en iyi hasat edilme şeklinin dalların silkelenmesi ile yerden ve bekletilmeden toplanması olduğunu söyleyen Erfelek İlçe Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürü Özgür Baş, Karadeniz bölgesinde fındık hasadının, iklime bağlı olarak yıllara göre değişmekle birlikte genel olarak Ağustos ayının birinci yarısında başladığını ifade etti. Baş, açıklamasının devamın şu ifadelere yer verdi; “Fındıklar tam hasat zamanında toplanır, randıman ve kalite iyi ayrıca dal ve dalcıklar ile gelecek yılın tomurcukları da zarar görmemiş olur. Yerden toplamaya uygun olmayan bahçelerde daldan elle toplanacaksa; dalların birbirine sürtünmemesi, çotanakların dallara birleştiği yerden tek tek toplanması, gelecek yılın mahsulünü oluşturacak dal, dalcık ve tomurcukların zarar görmemesi için sıyırma şeklinde toplama yapılmaması, hasadı yapılan dalın dikkatlice yerine bırakılması gerekir. Hasatta fındığın kızışmasına neden olan naylon çuval kullanılmamalıdır. Jüt veya fileli çuvallar kullanılmalıdır. Çuvallara toplanan fındıklar harman yerine taşınırlar. Harman yerlerinin hafif bir meyil verilerek betondan yapılması uygundur. Harman yerine getirilen fındıklar yığın halinde bırakılmamalı, 10-15 cm kalınlığında bir tabaka halinde serilerek güneşli havalarda kurumaları sağlanmalıdır. Harmanlama da fındığın iyice kurumasına özen gösterilmeli, nem oranı kabuklu fındıkta yüzde 12'yi iç fındıkta yüzde 6'yı geçmemelidir. Kurumuş fındıkları çuvallama sabah erken veya akşam geç saatlerde yapılmalı, fındıklar sıcak halde iken çuvallama yapılmamalıdır. Kuruyan fındıklar jüt veya fileli çuvallarda zemini tahta olan depoda yüksek yığınlar oluşturmadan bırakılmalıdır. Depo olarak kullanılacak yerin serin, kuru ve havalanabilir nitelikte olması durumunda ürün 1 yıl kadar özelliği bozulmadan muhafaza edilebilir. Hasat olgunluğundan önce toplanmış iyi kurutulmamış ve fazla nemli fındıkların muhafazası oldukça güç olup, kızışma, acılaşma ve küflenme meydana gelir. Ayrıca insan ve hayvan sağlığı için zararlı olan aflatoksini oluşturan etmenlerin de fındıkta erken toplama, olumsuz koşullarda harmanlama ve uygun olmayan depolama şartlarından kaynaklanabileceği göz ardı edilmemelidir.
Karadeniz bölgesinde fındık hasadı, iklime bağlı olarak yıllara göre değişmekle birlikte genel olarak Ağustos ayının birinci yarısında başlamaktadır. Özellikle fındık ihracatında sorun teşkil edebilecek olan Aflatoksin oluşumuna meydan vermeyecek biçimde üretim sezonunda, zirai mücadele, hasat, harman ve depolama işlemlerini gereği gibi yapmaları, kaliteli ve randımanı iyi olan ürün elde etmek için önem arz etmekte olup üreticilerimizin bu hususlara dikkat etmeleri önem arz etmektedir.'' 
 

banner468

İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.