Eğitim Bir Sen’den Toplu Sözleşme Çalıştayı!

Memur Sen Konfederasyonuna bağlı Eğitimciler Birliği Sendikası (Eğitim Bir Sen) 2017 Ağustos ayı içerisinde yapılacak olan ve 2018-2019 yılları memur maaşlarının belirleneceği kamu çalışanları toplu sözleşmesine ilişkin hazırlık çalışmalarına start verdi. 

Eğitim Bir Sen’den Toplu Sözleşme Çalıştayı!

Milli Eğitim çalışanlarından farklı komisyonlar oluşturuldu. İdareciler, öğretmenler, Genel İdare Hizmetleri sınıfı, Teknik Hizmetler Sınıfı ve Yardımcı Hizmetler Sınıfı komisyonları sorunları ve çözüm önerileri çalıştayları düzenlendi. Bir hafta süren çalışmalarda, toplu sözleşme sürecini alandan gelen talepler doğrultusunda gerçekleştirmek için adımlar atıldı.

Konuyla ilgili gazetemize açıklama yapan Ramazan Çelik, “Biz sendika olarak gücümüzü üyelerimizden ve eğitim çalışanlarından almaktayız, dolayısıyla çalışma hayatımıza dair mevcut sorunlarımızı çözmek, daha iyi bir ücret alarak yaşam kalitemizin yükseltilmesinde katkıda bulunmak boynumuzun borcudur,” dedi. 

Çalışanlarımızın rahat ve huzur içerisinde, mesleklerine bağlı ve işlerini severek yapmalarının verimliliği de o derece artıracağını belirten Çelik, yaptıkları çalıştaylar neticesinde farkında oldukları birçok sorunun yanında farkında olamadıkları sorunları da tespit etme şansını yakaladıklarını belirtti.  Tüm illerde yapılan çalıştay raporlarının 17-19 Mart tarihlerinde Ankara’da yapılan ‘Türkiye Çalıştayı’nda değerlendirildiğini ve gelen bilgiler doğrultusunda toplu sözleşmede öncelikle üzerinde durulacak konuların tespit edildiğini sözlerine ekledi.

Hazırlanan raporlar doğrultusunda belli ipuçlarını da gazetemizde paylaşan Çelik, 3600 ek gösterge, müdürlere nöbet ücretinin ödenmesi, vergi matrahlarının yükseltilerek ikinci zam döneminde alınan zamların erimesinin önüne geçilmesi, öğretmen dışı istihdam edilen personelin eğitim öğretim tazminatlarından yararlandırılması gibi konuların öne çıkan konular olduğunu vurguladı. Çalıştayda, gerek kurum farklarından, gerekse çalışma sınıfı ve branştan kaynaklı sorunların da belirlendiğini ve bu konuda kapsamlı raporların hazırlanarak genel merkeze ulaştırıldığını belirtti. İlerleyen süreçte raporu basınla paylaşacaklarını da sözlerine ekledi.

EMEĞİMİZİN VE ALIN TERİMİZİN İSTİKRARSIZLIĞA VE ZAYIF HÜKÜMETLERE KURBAN EDİLMESİNİ İSTEMİYORUZ
Gündeme dair de açıklamalarda bulunan Çelik; çalışanların emeklerinin karşılığını alamadıkları en buhranlı dönemlerin koalisyonlar dönemi olduğunu vurguladı. Bu nedenle kamu çalışanlarının haklarının korunması ve kazanımlarda geriye gidişin olmaması için istikrara önem verdiklerinin de altını çizdi. Cumhuriyet tarihi boyunca ortalama on altı ayda bir hükümet değişiklerinin olduğunu, bunun da ülkede huzursuzluğu ve karamsarlığı beraberinde getirdiğini, en çok kaybedenin de Kamu çalışanları olduğunu, 16 Nisan’da verilecek EVET oyları ile ülkede istikrarı devam ettirmeye kararlı olduklarını sözlerine ekledi.

Türkiye düşmanlarının her dönemde olduğu gibi yine sahada olduğunu, taşeron terör örgütlerine yaptıramadıklarını bugün kendi elleri ile gerçekleştirmek için her yola başvurduklarını sözlerine ekledi. Ne yaparlarsa yapsınlar, bütün oyunlarının, kumpaslarının, Türkiye’ye diz çöktürme operasyonlarının, çıkacak güçlü bir “EVET” kararı ile milli irade karşısında yok olup gideceğini belirtti. 

657 sayılı Devlet Memurları kanununa da değinen ÇELİK; 657 Sayılı Devlet memurları kanununda, çalışanların motivasyonunu artırıcı uygulamaların günümüz şartlarına uyarlanmasına ve modernize edilmesine taraf olmakla birlikte, bu değişimin çalışanlarımızın iş güvencesinin kaldırılması üzerinden yapılmasına karşı olduklarını söyledi. Bundan sonra da memuriyetteki iş güvencesinin devam etmesinden yana olduklarını vurguladı.

Çalıştay süresi boyunca, ilçe ve kurum ziyaretleri esnasında görüş alışverişinde bulunan tüm eğitim çalışanlarına teşekkür eden Çelik, “ Bundan önceki toplu sözleşmede de olduğu gibi çalışanlarımızın memnuniyet derecesinin üst düzeyde olduğu bir toplu sözleşme yapacaklarına inandığını belirterek sözlerini tamamladı.

 

banner468

İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
hoca - 1 yıl önce
bir burası kalmıştı evet istemediğiniz.....memurun zammının yanına çok güzel yakıştı........amaç baştan belli zaten.......iktidara biat edenler sendikacılık yapamaz.ancak iktidarın borazanı olurlar.....örnekte görüldüğü gibi..........ha birde koltuk sahibi....fotoğrafta koltuğu olmayan bir kişi bila yok...naparsın burası sinop küçük yer.........herkes herkesi tanıyor...ve zaman çok çabuk geçiyor.........................
Avatar
Hocaya - 1 yıl önce
Klavye ile herkes kendi arındırıp geçmiş ile gelecek arasında köprüyü kurmadan sallamaya bayılıyor.Bilmiyorsan araştır öyle konuş bahsi geçen çalıştaylar her kademede çalışan insanlar ile bulundukları mevkiler sorunları tek tek konusularak çözüm odaklı çalıştaylar yapıldı.olmadığın bilmediğin yerler hakkında yorum yapma on yargılarını yik
Avatar
hocaya - 1 yıl önce
Orada koltuk sahibi olmayanlar da var....... Adamlar komisyonunu kurmuş çalışıp bir şeyler üretmeye çalışıyorlar..... Eksik yada tam..... Siz ise klasik MUHALEFET.... Bence bu ülkenin sorunu bu.... Becerikli ve daha iyisini yapabilecek vizyon sahibi bir MUHALEFET olmaması......
Misafir Avatar
hoca - 1 yıl önce @hocaya
NE ÇALIŞTAYI???????????????EVET ÇALIŞTAYI.......................GÜLDÜRMEYİN BENİ.....