AGD’den kimyasal saldırıya kınama

Anadolu Gençlik Derneği Sinop Şubesi, Suriye’nin İdlib kentinde rejim güçleri tarafından gerçekleştirilen kimyasal saldırıyı kınadı. 

AGD’den kimyasal saldırıya kınama

Anadolu Gençlik Derneği Sinop Şubesi Başkanı Cengiz Keskin, Beşşar Esed rejiminin İdlib'in Han Şeyhun beldesine düzenlediği ve 100'den fazla sivilin ölümüne sebep olan kimyasal silah saldırısını kınadı. Masum sivillerin yaşamlarını kaybettiği elim olaydan büyük üzüntü duyduklarını belirten Anadolu Gençlik Dermeği Sinop Şubesi Başkanı Cengiz Keskin, saldırıda hayatlarını kaybedenlere Allah’tan rahmet diledi. Keskin; “Suriye’de Mart 2011’de başlayan savaş yedinci yılına girdi. Yüreğimizi sızlatan, endişelerimizi artıran acı haberler gelmeye devam ediyor.  En son İdlib’in Han Şeyhun bölgesinde olanlar canımızı yaktı. Küresel güçlerin karar vericileri ölümlerin bombardımanla mı yoksa kimyasal saldırıyla mı olduğunu konuşuyorlar. Savaş haritasının editörleri klavye başında el değiştiren bölgelerin renk değişimiyle meşguller. Haber ajansları en sarsıcı fotoğraf karesini servis etmenin peşindeler. Yedi yıldır Suriye savaşını, yetmiş yıldır İslam coğrafyasında olanları bazen seyreden bazen de tetikleyen Birleşmiş Milletler acil toplanıyor. Yetmiş yıldır Birleşmiş Milletler toplanıyor ve bu zamana kadar, hak ve adalete dair, Müslümanların lehine tek bir karar çıkmadı” dedi. 

BÜYÜK ORTADOĞU PROJESİ’Nİ KOMPLO TEORİLERİ KAPSAMINDA DEĞERLENDİRENLER BİRLEŞMİŞ MİLLETLERDEN ÇÖZÜM BEKLİYOR
Irkçı emperyalizmi, Siyonizm’i, Büyük Ortadoğu Projesi’ni komplo teorileri kapsamında değerlendiren çevrelerin Birleşmiş Milletlerden çözüm beklediklerini belirten Anadolu Gençlik Dermeği Sinop Şubesi Başkanı Cengiz Keskin açıklamasının devamında şu ifadelere yer verdi; “Bezirganlar dökülen kana, parçalanan bedenlere, yitip giden umutlara rağmen mezhepçilik büyütüyorlar. Etnisite tutkunlarının stratejisi ölenin diline, rengine, ırkına göre değişiyor.  Basireti bağlanmış kadın ve erkekler, silah ticaretinin en çok kazananlarından, ABD, İngiltere, Fransa, Rusya ve Çin’den barışa dair adım atmalarını bekliyor. ABD, AB, İngiltere ve İsrail’in kanatları altında geliştirilen politikalarla akan kanın durdurulacağını umanlar var. Büyük İsrail’e giden yolda, ısmarlama bir savaş yüzünden, çocuklar, kadınlar, yaşlılar ölüyor.  Alemlerin Rabbinden bir kurtarıcı isteyen kadınlar ve zayıf bırakılmış erkekler ölüyor.

Kendilerine Suriye’ye ateş taşıma misyonu verilmiş çevreler kabul etmek istemese bile, irili ufaklı silahlı grupların yedi yıldır savaşabilmesine destek veren güçler Suriye’yi merhametsiz ve vicdansız bir kıyıma sürüklüyor.  İsrail’in varlığı teminat altına alınıyor, genişleyebilmesinin önü açılıyor. Halep’te, İdlib’de, El  Bab’da, Menbiç’de, Cereblus’da, Kobani’de, Kamışlı’da, Rakka’da, Şam’da yaşanılan acıların Brüksel’de, Paris’te, Londra’da,  Washington’da, Tel Aviv’de planlandığı görmezden geliniyor. Stratejiler onların, silahlar onların, kararlar onların; boğazımızda düğümlenen acılar bizim, yitip giden canlar bizim, kaybolan umutlar bizim. Şam’ıyla, Bağdat’ıyla, Tahran’ıyla, Kudüs’üyle, Kahire’siyle, Ankara’sıyla, Beyrut’uyla,  Kabil’iyle, Riyad’ıyla bu coğrafya bizim. Daha fazla insan ölmesin, şehirler yıkılmasın, acılar büyümesin istiyorsak öncelikle emperyalist tuzağı görmek gerekir. ABD, AB, İngiltere ve İsrail ile birlikte hareket edilerek bir çözüme varılamaz, bilmek gerekir. Birleşmiş Milletlerden, NATO’dan ya da benzeri küresel oluşumlardan medet umarak akan kan durdurulamaz, anlamak gerekir. Müslüman ülkelerin birbirini suçlamasıyla,  Müslümanlar arasında mezhep ya da etnisite kavgalarıyla da bir netice alınamayacaktır. Konuşarak çözüm aramak yerine meselelerin kan dökerek çözülebileceğini düşünmek aymazlıktır. Suriye’de yedinci yılına giren savaş, Afganistan’da, Irak’ta, Sudan’da, Libya’da, Yemen’de olup bitenlerden bağımsız değildir. Başta Türkiye, İran, Suudi Arabistan ve Körfez Ülkeleri olmak üzere, sürecin içerisinde olan tüm İslam Ülkeleri enerjilerini Müslümanların birlikteliğine kullanmalıdırlar. Ankara, Bağdat, Şam ve Tahran,  barışın tesisi ve adalet ekseninde ortak bir gelecek için mutlaka bir birliktelik tesis etmelidirler. Siyasetçiler, alimler, kanaat önderleri, düşünürler,  sivil toplum kuruluşlarının öncüleri, yardım kuruluşları, akademisyenler, sanatçılar, yazarlar barışa aracılık eden kelimeleri taşımalıdırlar.

Bir sürecin nasıl başladığını ve nereye doğru evrildiğini görmeden, günübirlik değerlendirmeler yapmanın, kin ve öfke ile hareket etmenin ya da hamasetin kimseye bir faydasının olmadığı görülmelidir. Acı tasnifi yapılmamalı, barış için, kanın durması için, birlikte yaşayabilme ortamının oluşturulması için samimi olunmalıdır.

Irak’ı parçalayan, Suriye’yi karıştıran elin Türkiye ile İran’ı da karıştırmanın ve kapıştırmanın peşinde olduğu görülmelidir, oyuna gelinmemelidir. Kimsenin adil olmayan rejimleri ve yönetimleri savunduğu yoktur. Ancak kuklacıları görmezden gelip kuklalara tavır alanların da iplerinin kimin elinde olduğu bellidir. Cepheleri ve çatışmaları artırarak masum insanların acılarını dindirmek mümkün olmayacaktır. Tüm Müslümanlar için tek çıkar yol Siyonizm’e ve oyunlarına karşı birlik olmaktır. Cenab-ı Allah,  kalplerimizi yumuşatsın, aramızdaki husumetleri gidersin, yöneticilerimize hidayet, dirayet ve feraset versin.” 
 

banner468

İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
BarokTurk - 1 yıl önce
gaz teröristlerin elindeki gaz suriye terörist mevzilerini vurunca gazda patladı .Yada teröristler direkt olarak kullandı üst akıl makıl dediğiniz emperyalistlerin provokasyonları ve tezgahları aynısını ırakta görmüştük
Misafir Avatar
sinoplu57 - 1 yıl önce @BarokTurk
Onlar üst akılsa sen de büyük akılsın yaa .... Şaka gibisin ....
Avatar
hoca - 1 yıl önce
büyük ülkeyiz ya reis halleder ya...takmayın kafanıza..........burdan kerkükteki bayrağı indirin diye bağırır........ama ankaranın semalarına kürt bayrağı çekilirken gıkları çıkmaz........o gün neredeydin cengiz başkan.......................veya seni hiç meydanlarda fetö devlette örgütleniyor derken göremedik....ne biçim anadolu gençliğisiniz siz..................
Avatar
Y:OZAN Hocay'a - 1 yıl önce
Hoca Bu  haberi hangi medya mensubunun yayıladığı ortada bunlarında sonu gelecek.....Bu haberi yapanlar zaten omurgasız sürüngenler....bunlara itibar edip okuyup araştırmadan sırf nefretini kusmak için uyum sağlayanlarda aynı saftalar..... okadar büyük ülkeyizya söylemekle ülkemizi aşağılayacakkadar şerefsizler.... Bununla beraber  TC... CUMHURBAŞKANIMIZA OLAN kinlerini kusmaktan geri kalmayacak kadar aşağılık mahluklar..... Bikere Irak Anayasası'na göre Kuzey Kürdistan Bölgesel Yönetimi özerk bir yapı.... Parlamentosu vardır,yani Başbakanı, Bakanları,ayrı bayrağı vardır.bunu bilmiyor deyiller tabiki biliyorlar ama iş başka...zihniyet bozuk oldumu..... halkımızın bir bölümü bunu bilse yeter yani haberi dinleyen ve o paçavra gazetelerden o haberi başlık olarak görse yeter....Ulan  Dünyada devletler sembolü olmadan nasıl tanınacak tabiki bu şekilde tanınır. Sanki yeni bir teamülmüş, yeni bir uygulamaymış gibi bunu gündeme getirmenin iyi niyetle izahı mümkünmüdür.Türkiye herzaman Irak'ın toprak bütünlüğüne sonuna kadar saygı duymuştur ve duymayada dvm edecektir, Irak Anayasası'nın gereği neyse ona da saygı duyar.Bizim devletimizin bunun dışında başkasa bir diplomatik teamül geliştirmek veya buna göre yeni usüller ortaya koymak gibi bir uygulamaları olmadı, olamazda zaten.Bu o hamallığını yaptığını beyninize sokun......bide son olarak yine fetö denilen mahtlukla sanki iş birliği yapıyormuşuz diyede bir çok yorumunda yalan yere yazıp durma ne istedilerde vermedik gibi..diyelimku verdik veya verdiler işin iç yüzü anlaşılınca onların önlerinde adeta etten duvar ören kimlerdi hoca ve halende aynı safta beraber iş yürütüyorsunuz ondan önce nerdeydiniz yani bu hanlikler ortaya çıkmadan deşifre olmadan önce?O zamana kadar Müslüman bir kadro oldukları için uzak durup karşıydınız....neymiş biz sizleri uyarmıştık....bu uyarı değil İSLAM HAZIMSIZLIĞI HOCA ..... hikaye okumayın......
Avatar
BarokTurk - 1 yıl önce
sizin aklınızıın ermediği konular siz cehaletin dayanılmaz hafifliğini zevkle yaşamaya devam