SİNOP ÜNİVERSİTESİ HEDEF BÜYÜTTÜ

Sinop Üniversitesi (SÜ) Rektörü Prof. Dr. Recep Bircan, düzenlediği basın toplantında göreve geldiği günden bu yana üniversite bünyesinde gerçekleştirilen bir yıllık çalışma ve yatırımlarını değerlendirdi.

SİNOP ÜNİVERSİTESİ HEDEF BÜYÜTTÜ

Sinop Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Recep Bircan, "Mimarlık ve Mühendislik Fakültesi ile İlahiyat Fakültesi YÖK'den çıktı. Bakanlar Kurulu'na da önümüzdeki pazartesi günü itibariyle girecek" dedi.

Sinop Üniversitesi (SÜ) Rektörü Prof. Dr. Recep Bircan, düzenlediği basın toplantında göreve geldiği günden bu yana üniversite bünyesinde gerçekleştirilen bir yıllık çalışma ve yatırımlarını değerlendirdi. Rektörlüğün çok amaçlı salonunda gerçekleştirilen geniş katılımlı toplantıya rektör yardımcıları, rektör danışmanları ve  
yöneticiler katıldı. 

'Öğrenci Sayıları Artıyor'
Konuşmasında üniversitenin öğrenci sayısının her dönem arttığını belirten Prof. Dr. Recep Bircan, 2009 yılında 2 bin 774 öğrenciye sahip olan üniversitenin, 2010 yılında 3 bin 220, 2011 yılında 4 bin 239 ve son olarak da 2012-2013 öğretim yılında 4 bin 996 öğrenciye ulaştıklarını söyledi. Rektör Bircan; "Öğrenci sayılarımız  
sürekli artıyor. Üniversitemiz, 2007 yılında, Türkiye’nin doğal, tarihi ve kültürel varlıklarıyla adeta kuzeyinde parlayan yıldızı konumunda olan Sinop'a büyük bir değer kazandırdı. Asli vazifelerinden olan eğitim, öğretim ve araştırma faaliyetlerini 4 fakülte, 2 yüksekokul, 2 enstitü ve 5 meslek yüksekokulundan oluşmuş 13 ayrı  
biriminde, 2012-2013 akademik yılı itibariyle, lisans ve ön-lisans düzeyinde 4 bin 889, yüksek lisans ve doktora düzeyinde ise 107 olmak üzere, toplam 4 bin 996 öğrencisiyle eğitim-öğretime devam etmektedir. Am biliyorsunuz ek kontenjanlarımız var. Bu ek kontenjanlarla 5 binin üzerine çıkacağımızı tahmin ediyoruz.  
2012-2013 eğitim-öğretim yılı için ayrılan ek kontenjanlarımız lisans düzeyinde 266 öğrenci ve önlisans düzeyinde 376  olmak üzere toplam 642 öğrenci. Yani 642 öğrenci üniversitemize ek kontenjandan gelebilir" dedi.

'Öğretim elemanı ve idari personelde artış'
Prof. Dr. Bircan, geçen yıl öğretim elemanı sayısının 274'ten bu yıl 293'e, yine geçen yıl 179 olan idari personel sayısının da 233'e çıkartıldığı belirtti. Recep Bircan; "Üniversitemizde bu yıl itibariyle 12 profesör, 13 doçent, 66 yardımcı doçent, 84 öğretim görevlisi, 99 araştırma görevlisi, 14 okutman, 5 uzman olmak üzere toplam  
293 öğretim elemanı ile hizmet vermekte. İdari personel olarak da genel idari hizmetlerde 174, teknik hizmetlerde 39, sağlık hizmetlerinde 1, yardımcı hizmetlerde 14 olmak üzere toplam 233 idari personelimiz görev yapmakta" diye konuştu. 

'Yaklaşık 20 Yeni Program Açıldı'
Bu yıl öğretime açılan yeni bölümleri de sıralayan Recep Bircan, "Geçen yıldan bu yana 20 civarında meslek yüksekokulları ve eğitim fakültemize çeşitli programlar açıldı. Tabi bunların hepsine öğrenci almamız mümkün değil. Önce kadro almamız gerekiyor. Mesela meslek yüksek okullarında en az 3 tane öğretim görevlisi,  
fakültelerimiz de de en az 3 tane öğretim üyesi olursa ancak öğrenci alma imkanı veriliyor. Öğrenci aldığımız yeni programları Eğitim Fakültesi Özel Eğitim Bölümü Üstün Zekalılar Eğitim Anabilim Dalı, Gerze Meslek Yüksekokulunda Giyim Üretim Teknolojileri bölümü, Deniz ve Liman İşletmeciliği Programı, Muhasebe ve Vergi  
Uygulamaları, Sinop Meslek Yüksekokulu Turizm ve Otel İşletmeciliği Programı, Ayancık Meslek Yüksekokulu Elektronik Teknolojisi, Muhasebe ve Vergi Uygulamaları olarak sıralayabiliriz"

'İki Yeni Fakülte Kuruluyor'
Mimarlık ve Mühendislik Fakültesi ile İlahiyat Fakültesi'nin kısa süre içerisinde kuruluş çalışmalarına başlayacaklarını dile getiren SÜ Rektörü Bircan sözlerini şöyle sürdürdü; "Üniversiteler bulundukları şehirlerin lokomotifleri. Üniversiteler şehirlerini kendi seviyesine çıkartsa, o kent gelişiş olacaktır. Dolayısı ile biz üniversitenin en önemli görevinin 'topluma hizmet' görevi olduğunu söylüyoruz. Bunun için bütün akademi ve idari personelimizle buna talip olduk ve bunu başaracağımıza inanıyoruz. Gelecekte yeni bölüm ve fakültelerle kentimize hizmet edeceğiz. Biliyorsunuz Mimarlık ve Mühendislik Fakültesi ile İlahiyat Fakültesi YÖK'den çıktı. Bakanlar Kurulu'na da önümüzdeki pazartesi günü itibariyle girecek. Ondan sonra fiili olarak kuruluş çalışmalarını başlatacağız. 

'Yeni Kampüs Alanı İçin 6 Milyon TL Geldi'
En büyük sıkıntımız kampüs problemiydi. Eski cam fabrikasının olduğu bölgede yaklaşık bin dönümlük bir yerin planlamasını yapmıştık. Ancak bölgenin kente 15 kilometre uzaklıkta olmasına rağmen, Kalkınma Bakanlığı 'şehre uzak' dedi. Yarın yapılacak tünel ve viyadüklerle mesafe daha da kısalacaktı. Ama maalesef olmadı.  
Bizde Fen-Edebiyat Fakültesi'nin olduğu yer için 6 milyon TL paramız çıktı. Toplamda bu yatırım için üniversitemize 11 milyon TL para verilecek. Orada bir kamulaştırma yapmak sureti ile birimlerimizi o bölgeye taşımayı planlıyoruz. Meslek Yüksek Okulumuz çok sıkışmış vaziyette. Yeni bölümler açmak için dersliklere  
ihtiyacımız var. Sağlık Meslek Yüksekokulumuz bizden uzakta. İlk etapta; öğrencilerimiz için sosyal etkinlik veya sosyal yaşam merkezleri düşünüyoruz. Yine kültür faaliyetlerimizi yapabileceğimiz, kongre kültür merkezi planımız var. Yani bütün akademik birimleri bir araya toplamayı düşünüyoruz.

'Minikler için kreş açıyoruz'
Ek binalar ile yeni binalar hakkında da bilgi veren Sinop Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Recep Bircan, açıklamalarını yeni kurulması planlanan kreş hakkında yaptığı bilgilendirmeyle sonlandırdı. Ekim ayında faaliyete girecek olan kreşe dışarıdan da öğrenci alınacağını belirten Bircan; "Lojmanlarımızın altında 2 dairemizi kreş olarak düşünüyoruz. Burada 2 tane okul öncesi bölümünden mezun olan öğretmenimiz ve diğer uzmanlarımız olacak. Orada tam teşekküllü, miniklerin kendilerine geliştirebileceği oyun ve programların sunulduğu alternatif etkinlikler gerçekleştireceğiz. Büyük bir maliyetle de çocuk oyun bahçesi tasarlıyoruz. 15 Ekim'de kreşimiz faaliyete geçecek. Dışarıdan da öğrenci bekliyoruz. 

banner468

İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
Murat Dinçer - 6 yıl önce
bir üniversite için övünülmesi gereken öğrenci sayısı değil ürettiği bilimdir. bir yılda kaç bilimsel makale yayınlıyorlar, uluslararası arenada bu makalelere yapılan atıf sayısı nedir? alınan öğretim görevlilerini takip ediyoruz yarısı bafralı! bafralı ziraat bankası personeli alınıyor, bafralı din kültürü öğretmeni alınıyor,...! sonra şu kadar öğrencim var. hiç bir hükmü yok!
Avatar
Murat Dilan - 6 yıl önce
üniversitenin kalitesi çıkardığı bilimsel makaleler ve bunlara yapılan bilimsel atıfla ölçülür. öğrenci sayısı ile değil!
Avatar
Ortaokul ve Lise nerde ? - 6 yıl önce
üniversiteliler tamam. ya kreş? bari ortaokul ile lise de açın. şu memlekette ne zaman herkes kendi işini yapacak acaba?