Proje eğitimleri sona erdi

Basın İlan Kurumu (BİK) tarafından Kuzey Anadolu Kalkınma Ajansı (KUZKA) işbirliğiyle hazırlanan  “Kastamonu-Çankırı-Sinop İllerindeki Yerel Gazetelerde Reklamcılığın Geliştirilmesi” projesi düzenlenen sertifika töreni ile sona erdi. 

Proje eğitimleri sona erdi

Basın İlan Kurumu Kastamonu Şubesi organizesinde gerçekleştirilen “Kastamonu-Çankırı-Sinop İllerindeki Yerel Gazetelerde Reklamcılığın Geliştirilmesi” projesi kapsamında verilen eğitimlere Vitrinhaber Gazetesi Muhabiri Ali Fuat Özşahin ve Sayfa Editörü Pınar Özşahin ile Kastamonu ve Çankırı illerinde görevli gazetecilerden oluşan 30 medya mensubu katıldı.

13-16 Eylül tarihleri arasında Kastamonu Gazeteciler Cemiyeti'nde düzenlenen eğitim programına katılarak sertifika almaya hak kazanan gazetecilere yönelik sertifika töreni düzenlendi. Doğa Kültür köyündeki Şehit Şerife Bacı Öğretmenevi'nde gerçekleştirilen törene, Basın İlan Kurumu Genel Müdürü Yakup Karaca, Kastamonu Valisi Yaşar Karadeniz, Kastamonu Belediye Başkanı Tahsin Babaş, KUZKA Genel Sekreter Vekili Dr. Serkan Genç, Kastamonu Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Erkan Yılmaz, Sinop Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Hikmet Kurada ile gazeteciler katıldı. Programın açılış konuşmasını yapan Kastamonu Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Erkan Yılmaz, gazetecilik tarihi köklü bir geçmişe dayanan Kastamonu ilinde böyle bir projeye ev sahipliği yapıyor olmaktan mutluluk duyduklarını belirtti. 

DİJİTAL YAYINCILIĞA ÖNEM VERİYORUZ

Programda daha sonra söz alan BİK Genel Müdürü Yakup Karaca, Basın ilan kurumu olarak, gazeteleri dijital yayıncılığa teşvik etmeye çalıştıklarını belirtti. Karaca; “Basın İlan Kurumu olarak bir taraftan gazetelerin tirajlarını arttırmalarını sağlamaya çalışırken, diğer yandan gazetecilik kalitelerini yükselme konusunda sürekli telkinlerde bulunuyoruz. Bunların dışında onun rakibi gibi duran belki de yayın hayatlarına son verecek bir durum olarak dijital yayıncılığı da aynı şekilde teşvik ve gazetecilerimizi tavsiye ediyoruz. Bu bir çelişki olarak gözüküyor ama ne yazık ki hayatın akışı bu, bizlerde dijital gelişmelerin veya bunun ortaya koyduğu sonuçları görmemezlikten gelemeyiz. Dijitalleşme nihayetinde bir teknolojik gelişmelerin sonucudur. Sadece ülkemizde, sadece gazetecilik mesleğinde değil bütün sektörlerde bu bir fenomen yani önüne geçilemez, bizlerin ne de herhangi bir ülkenin karşı koyamayacağı bir süreçtir. Son 5-6 yıldır bilişim alt yapısını yaptığımız bir takım yatırımlarla bu işi bir anlamda dijitalleştirerek yapmaya başladık. Bize inanılmaz bir zaman anlamında tasarruf, belki de daha önemlisi kaynakların etkin kullanılmasını sağladı” diye konuştu.

DİJİTAL HABERCİLİK GÜÇLENMELİ
Dijital haberciliği güçlendirmek istediklerini söyleyen Karaca, “Sizlerde bir taraftan mevcut gazeteciliği, yayınınızı devam ettirirken bir taraftan gazetelerimize ait internet sitelerimizin hem görüntü, tasarım hem de alt yapı teknik şartlar ve spesifikasyon anlamında bunu güçlendirmeye çalışmak, en önemlisi de dijital haberciliği güçlendirmek. Bu, çokta sizleri yoracak veya kaynak gerektirecek bir şey değil. Zaten kağıt baskılar için kullanmış olduğunuz içeriklerin neredeyse tamamını dijital yayıncılıkta çok rahat kullanabilirsiniz. Kağıt baskıda kullanamayacağınız içerikleri, görüntüleri veya videoları sitenizde çok rahatlıkla kullanabileceksiniz” şeklinde konuştu.
Gazetelerin internet sitelerini açmaları konusunda tavsiyede bulunurken zorunlu hale getirdiklerini hatırlatan Karaca, “Biz, daha önceden internet sitelerinizi açmanız için telkinlerde bulunmuştuk, daha sonra gelişmelere göre bunu zorunlu hale getirdik. Tabii ki bunu yaparken de ek gösterge sağlamak suretiyle gazetelerimizin bunu külfetsiz bir şekilde yapmalarını sağladık. Bir taraftan kağıt nüshalarımızın kalitelerini artırıp tirajlarımızı yükseltmeye çalışalım ama bir taraftan da adeta onun rakibi olan Anadolu’da yaygın olarak kullanılan ‘kuması’ konumundaki dijital nüshalarımızın da kalitesini arttıralım. Basın İlan Kurumu olarak bizim yapmaya çalıştığımız bir taraftan mevcut konumumuzu, tabirimizi maruz görün kamyonu devirmemeye çalışırken ama öbür taraftan da farklı olarak dijital yayıncılığa da adım atmamızı elimizden geldiği kadarıyla sağlamaya çalışıyoruz. Derdimiz, tamamıyla bu geçiş sürecini sevk ve idare edebilmektir” dedi. 

BAŞARILI OLMAK İSTİYORSAK GELİŞMEYE AÇIK OLMALIYIZ
Programda daha sonra söz alan Kastamonu Valisi Yaşar Karadeniz ise yaşantımız boyunca başarılı olmanın yolunun gelişime açık olmaktan geçtiğini söyledi. Karadeniz; “Herhangi bir meslekte sadece gazetecilikte değil, ayakta kalmanın yolu devamlı gelişmeye açık olmaktan geçiyor, kendinizi yenilemekten geçiyor. Çünkü dünya gelişiyor, bu gelişmede elbette kendi edindiğimiz bilgiler olacaktır. Bu edindiğimiz tecrübeler bizi bir gün öncesine göre biraz daha öteye götürüyor. Ama bazen sadece kendi tecrübelerimiz yeterli olmayabiliyor, başkalarının da edindiği tecrübeler var. Onlardan da bilgi sahibi olmamız, onlardan da kendi mesleğimizin üzerine, kendi yoğurt yiyişimizin üzerine eklemeler yapmamız gerekiyor. Tüm bu tecrübelerden istifade ederek o meslekle ilgili bilim dallarındaki gelişmeleri takip etmek gerekiyor. İşte bunların hepsini yerine getirebilmek de zaman zaman bu tip eğitimlerin düzenlenmesine bağlı” diye konuştu.
Konuşmaların ardından eğitimlere katılan gazetecilere katılım sertifikaları verildi. Vitrinhaber Gazetesi Muhabiri Ali Fuat Özşahin sertifikasını Basın İlan Kurumu Genel Müdürü Yakup Karaca’dan alırken Sayfa Editörü Pınar Özşahin’e ise sertifikasını Kastamonu Valisi Yaşar Karadeniz verdi. 

Sertifika töreni toplu fotoğraf çekimi ile son erdi. 


Kaynak: Vitrinhaber
banner468

İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
Sinop işgem - 10 ay önce
Sinop işgem yani iş geliştirme merkezini kuzka, sinop il özel idaresine teslim etti ama sinop il ozel idaresi işgemi hala faaliyete almadı,guzelim bina atıl vaziyette kaderini bekliyor...