Karadeniz Tehdit Altında!

Kendisini çevreleyen ülkelerle birlikte yaklaşık 170 milyonluk nüfusa sahip Karadeniz, giderek kirleniyor. Sinop Üniversitesi tarafından yapılan araştırma, Karadeniz'in yoğun bir kirlilik tehdidi altında olduğunu ortaya koyarken, Karadeniz katı atıkların yanı sıra mikroplastiklerin de tehdidi altında.

Karadeniz Tehdit Altında!

banner476

Sinop Üniversitesi Su Ürünleri Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Levent Bat yürütücülüğünde TÜBİTAK tarafından desteklenen 115Y002 numaralı proje kapsamında, 2015-2016 yılları arasında Sinop Sarıkum Lagünü Sahilindeki Deniz Çöpleri araştırıldı. Proje sonucunda elde edilen veriler, bölgenin yoğun bir kirlilik tehdidi altında olduğunu gözler önüne serdi.  

KİRLİLİĞİN BAŞLICA NEDENİ GÜNLÜK İNSAN AKTİVİTELERİ
Karadeniz havzasının toplam nüfusunun 160-170 milyonun üzerinde olduğunu hatırlatan Su Ürünleri Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Levent Bat, tüm bu insanların günlük aktivitelerinin bir şekilde Karadeniz’i etkilediğini söyledi. Günlük insan aktivitelerinin büyük olasılıkla katı atık probleminden kaynaklanan deniz çöpünün neredeyse tümüne neden olduğunu söyleyen Levent Bat, Karadeniz’deki gemi trafiği, yapılan yasa dışı ve kontrolsüz balık avcılığı, denize takılan, yırtılan, kopan veya genel olarak kaybedilen av araçlarının da deniz çöpü probleminin bir diğer nedeni olduğunu kaydetti.  

RÜZGAR VE AKINTILAR ATIKLARI KIYIDA BİRİKTİRİYOR
Araştırma bölgesi olarak seçilen Sarıkum'un, Karadeniz’deki koruma altında bulunan sayılı sulak alanlardan biri olduğunu dile getiren Prof. Dr. Levent Bat, bölgenin ‘Tabiatı Koruma Alanı’ olarak, Lagünün çevresi ise ‘Doğal Sit Alanı’ olarak ilan edilmiş ve bölgede her türlü avcılığın yasaklandığını hatırlattı. 

Levent Bat sözlerini şöyle sürdürdü; "Bölgedeki hakim rüzgarlar ve akıntılar yolu ile çalışma alanı olarak seçilen Lagün sahili ciddi derecede atık birikimine maruz kalmaktadır. Yıllardır var olan ve sahilde depolanmış olarak bulunan katı atıkların yanı sıra bölgeye rüzgar ve akıntılarla sürekli taşınmaya devam eden katı atıklar bölgeyi hem ekolojik hem de ekonomik yönden zarara uğratmaktadır. 

SİNOP'TA YABANCI KAYNAKLI BİR ÇOK ÇÖP BULUNDU
Proje kapsamında hem bölge sahilinde hem de denizinde incelemelerde bulunulmuştur. Sarıkum sahilinden belirlenen noktalardan binlerce denizel kaynaklı çöp toplanmış ve tek tek incelenmiştir ve proje sonucunda metrekarede 2-4 adet çöpün bulunduğu saptanmıştır. Bu ve değer Türkiye’de yapılan diğer çalışmaların oldukça üzerindedir. 

Projede karşılaşılan çöplerin yaklaşık %95’ini plastikler oluşturmaktadır. Ayrıca bölgede komşu ülkelerden gelen yabancı kaynaklı çöplere de rastlanmıştır. Karşılaşılan çöpler yoğunlukla karasal kaynaklardan ileri gelmekte ve bunu genellikle evsel atıklar oluşturmaktadır. Katı atıkların uygun olmayan bertarafı ve katı atıkların geri dönüşümünde yaşanan yetersizlikler daimi bir alıcı ortam olarak görülen denizel ortamı sürekli ve artan miktarda kirletmektedir.  

MİKROPLASTİKLER BÜYÜK TEHDİT

 Aynı zamanda projenin bir diğer araştırma alanı mikroplastik olarak adlandırılan kirleticilerdir.  Denizel ortamda bulunan çöpler ve özellikle plastikler zamana ve denizel ortamda maruz kaldığı güneş ışığı, rüzgar ve dalga gibi fiziksel etmenlere bağlı olarak 5 mm’den daha küçük parçalara ayrılmaktadır. Mikroplastikler son yıllarda dünya gündemini yoğun miktarda meşgul eden çok tehlikeli bir kirletici tipidir. 

Proje kapsamında sahilden alınan kum örnekleri elenerek ve belirlenen derinliklerden deniz suyu süzülerek incelemeler gerçekleştirilmiş ve proje sonucunda bölge sahilinde depolanmış ve denizinde yüzer halde yoğun miktarda mikroplastiğe rastlanmıştır. Karşılaşılan mikro boyuttaki çöpler yoğun miktarda denizel kaynaklardan oluşmaktadır ve en büyük paydaya sahip kirleticiler ise balıkçılık döneminde kullanılan köpük kutuların parçaları ve teknelerin zamanla aşınan boyalarının denizel ortama karışmasından ileri gelmektedir. Canlıların mikroplastiklerle karşılaşıp besin sanarak tüketmesi ve bünyeye alınan mikroplastiklerin zamanla oluşturabileceği toksik etkiler üzerinde durulması gereken önemli bir sorundur. Bu sorun artık tüm denizlerimizi ve denizel canlılarımızı etkileyen bir problem olarak karşımıza çıkmaktadır.  

VATANDAŞA DA BÜYÜK GÖREV DÜŞÜYOR

Bu nedenle çevreyi koruyucu bir yaklaşım sergileyerek bireysel olarak da atıklarımızın uygun şekilde bertarafına yönelik önlemler almak, çöp üretimini azaltmak ve geri dönüşümlü ürünler kullanmaya yönelmek gelecek nesiller için gereklidir.

 


Kaynak: Vitrinhaber
banner468

İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
Hülya atalay - 1 yıl önce
Sinop Belediyesi'nin çevre düzeni ve temizliği hakkında daha ilgili olması lazım.malesef belediye çalışmaları yetersiz.biz yaz tatilini sinopta geçiriyoruz kumsallarda çöp atabileceğimiz konteyner yok.her yer çöp deryası
Avatar
cem - 1 yıl önce
birde sinop sahiline bakınız ayrıca eskiçöplükte belediyece atılan çöplarden arta kalan poşetler yolkenarlsrında tellere takılmış kötü görünümveriyor hiçmi bir yekili vede belediye görmüyor vatandaşta duyarsız neden olmasın sinopmutlu şehir görmüyorum bilmiyorum ne zaman geldinne zaman gidecen deriz
Avatar
tatar ramazan - 1 yıl önce
sahillerden rant sağlayanlar ( plajlara şezlong koyup para kazananlar)neden buranın temizliğini yapmıyor yazın 5 liraya kola 2.5 liraya su satmasını biliyorlar müşteri gelsin diye sahili temizleyip para kazananlar nerde
Avatar
sinoplu - 1 yıl önce
ayrıca şunuda hatırlatmak istiorumm bu manzarayı görek için okadar uzaklara sarıkum sahillerine gitmenizede gerek yok şehir merkeznde çeşitin bol olduğu yatak koltuk lastikkk vb .çeşitliklkte çöp ve daha fazlasını çukurbğ sahilerinde bulabilriisniz
Avatar
vatandaş - 1 yıl önce
Millet adam değil ki çevre adam gibi olsun.
Avatar
Hatice - 1 yıl önce
İnsanlar önce kapılarının önünü temizlerlerse çevresinde temizlemeyi öğrenir evinin çöpünü bile kapısının önüne döküyorlar çöpünü atarlarken çöpe değilde yanına atıyorlar bukadar zor geliyor insanlara çöp atması insanlar cok tembel
Avatar
Kaye - 1 yıl önce
Brovo Levent hoca, tespitleriniz ve çalışmalarınızdan dolayı sizi tebrik ederiz fakat harcamış olduğunuz zamanı çözüm için sarf etseydiniz tarihe geçerdiniz ancak akademisyenlerin görevleri akademik tecrübeleri ile çare üretmek olmalı! Mesela; Tübitak projesi hazırlayıp bir tarama gemisi ile Karadenizi temizleme... veya başka alternatifler de üretebilirsiniz. Hadi kolay gelsin....
Avatar
K GÖL - 1 yıl önce
Ben sinop tema il temsilcisiyim 16 yıldır plastik su şişesi ve poşet atıkların gün geçtikçe çok daha felaket boyutlara ulaşacağını yaptığım çalışmalar eğitm ve etkinliklerde dile getirmiştim tehlikenin yönetenler ve halkın büyük bir kısmı bilmesine rağmen hiç bir önlem alınmadı Sinop belediyesine büyük ısrarlar sonunda belediye meclisinden karar çıkmasına rağmen birturlü uygulamaya geçilmedi uygulama etap etap poşetlerin kaldırılması idi maalesef başta belediye ve yerel yönetimler iş birliği yapmadılar insanlarımizinda çevre duyarsızlığı malum. BENİM ANLAMADIĞIM BİR ÇOK AÑNE Babalar çocukları için marka giysiler evler arabalar gelecekleri için para biriktirip güya onları çok seviyor ve geleceğini hazırlıyor ama bu duyarsızlıkla çocuğunu un geleceğini yok ettiğini onların yaşam haklarını çaldığımızi nedense düşünmüyoruz o paralarla yaşayacak bir dünya çevre kalmayacak felaket örneklerini yaşamaya başladık ama daha akıllanmiyoruz DOĞA CANDIR. ??Yaşamdır Çocuklarımızda CANIMIZDIR O Halde Betonlasmaya Devam Edecek Mİıiyiiiz Tercih Sizlerin? !!
Misafir Avatar
sinoplu - 1 yıl önce @K GÖL
belediye meclisnden kara çıksa neolacakki sinop merkez çukurbağ mevkinde belediye hergün kamyon dolusu çöpü pşastik kömür artıkalrı moloz sinop esnaflarından toplanan karton plastik cam atıkları ve birçok buna benzer çöp herdün denize dökülüyo ayrıca vitrin haber bu habere yapmış olduğum hiç bir yorumu yayınlamadı kendileri işerine geleni yayınlıyolar buradaki yorumların bile nekadar yararlı olacağı tartışılır